15.0%
60.0%
35.3%
18.2%

Έπειτα από μία τρομερή αναμέτρηση, οι Halia Mavericks κατάφεραν να πανηγυρίσουν μία τρομερή νίκη, απέναντι στους 2ου του ομίλου B.C. Abla με το τελικό 69-66, στα πλαίσια της 14ης αγωνιστικής της Rising League. Οι δύο ομάδες μπήκαν μαζί στο ματς, με τους B.C. Abla να έχουν ένα αρκετά καλό προβάδισμα μέχρι κα τα τέλη του 3ου δεκαλέπτου. Στην τελευταία περίοδο, οι Halia Mavericks είχαν προβάδισμα 3 πόντων με 3 δευτερόλεπτα για τη λήξη, όμως ο Σέμπογλου με τον Φλίγκο έκαναν ένα φοβερό τρικ και ισοφάρισαν για να στείλουν το ματς στην παράταση. Εκεί, το ματς συνεχίστηκε να είναι σκληρό και αμφίρροπο, με τους Halia Mavericks όμως να κρατούν το προβάδισμα και να φεύγουν από το κλειστό του Περιστερίου με το ροζ φύλλο στις αποσκευές τους.

Έναρξη του παιχνιδιού, με τον Βασιλείου να ανοίγει το σκορ με δίποντο και τους B.C. Abla να μπαίνουν στο παιχνίδι με ένα σερί 3-16 με 5 πόντους του Φλίγκου και του Μακρή και 3 του Ρενιέρη και του Σέμπογλου για το 5-16 του παιχνιδιού. Με τον Βρεττό και τον Τούντα να ευστοχούν σε τρίποντο και δίποντο αντίστοιχα, οι Halia Mavericks θα μειώσουν σε 10-16, ενώ το δεκάλεπτο θα σφραγίσει με εύστοχο ζευγάρι βολών ο Σέμπογλου για το 10-18 της 1ης περιόδου.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, ο Τούντας με δίποντο θα μειώσει σε 12-18 και στους 6 πόντους το ματς, ο Σωτηρόπουλος και ο Μακρής θα απαντήσουν με 2 δικά τους δίποντα για το 12-22, ενώ 3 συνεχόμενα καλάθια του Τούντα, θα ροκανίσουν τη διαφορά στους 4 για τους Halia Mavericks με το σκορ να πηγαίνει στο 18-22. Με 2/2 βολές αλλά και 2 δίποντα, ο Μακρής θα κάνει το 18-28 για τους B.C. Abla, με το ημίχρονο να σφραγίζει ο Αγγελιδέλης, στέλνοντας τις 2 ομάδες στα αποδυτήρια με το σκορ στο 20-28.

Στην επιστροφή των ομάδων, ένα δίποντο του Αγγελιδέλη θα μειώσει τη διαφορά στους 6 για το 22-28, όμως οι B.C. Abla θα ανοίξουν τη διαφορά με ένα σερί 2-8 στους 12 πόντους για το 24-36. Στη συνέχεια, ο Αγγελιδέλης με δίποντο θα κάνει το 26-36,ο Φλίγκος θα ευστοχήσει σε σουτ μέσης απόστασης και θα κάνει το 26-38, ο Βασιλείου θα απαντήσει με τον ίδιο τρόπο για το 28-38, ενώ ο Φλίγκος και ο Μακρής με βολή και δίποντο αντίστοιχα, θα γράψουν το 28-41 στο ματς. Με ένα ακόμα δίποντο του Αγγελιδέλη, η διαφορά θα πέσει στους 11 για το 30-41, ο Μακρής με νέο καλάθι θα απαντήσει και θα κάνει το 30-43, με τον Βασιλείου και τον Βρεττό να ευστοχούν σε 5/6 βολές για τους Halia Mavericks και να διαμορφώνουν το 35-43. Η απάντηση των B.C. Abla θα έρθει έπειτα από βολή του Μακρή για να κάνει το 35-44, ο Βασιλείου με δίποντο και βολή θα μειώσει στους 6 πόντους με το σκορ στο 38-44, ενώ το 3ο δεκάλεπτο θα σφραγίσει ο Φλίγκος με 2/3 βολές σε νεκρό χρόνο, για να ανοίξουν την ψαλίδα της διαφοράς των B.C. Abla στους 8 πόντους, για να κλείσει η περίοδος στο 38-46.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο, ο Σωτηρόπουλος με καλάθι θα κάνει το 38-48, ενώ οι Halia Mavericks θα μπουν πολύ δυναμικά στο ματς και θα πάρουν γρήγορα το προβάδισμα έπειτα από 3 τρίποντα των Αγγελιδέλη, Βρεττό και Βασιλείου και δίποντο του τελευταίου για το 49-48 των Halia Mavericks. Οι B.C. Abla θα βρουν απάντηση από την γραμμή της φιλανθρωπίας, έπειτα από 4/4 βολές των Μακρή και Φλίγκο που θα κάνουν το 49-52, ο Βασιλείου με γκολ-φάουλ θα ισοφαρίσει σε 52-52, με τον Σωτηρόπουλο να δίνει ανάσα στους B.C. Abla με 2 μεγάλα σουτ για το προβάδισμα της ομάδας του και το σκορ να πηγαίνει σε 52-56. Μετά το time out, οι Halia Mavericks θα καταφέρουν να περάσουν μπροστά με ένα απίστευτο καλάθι και φάουλ μετά από επιθετικό ριμπάουντ του Βασιλείου, αλλά και τρίποντο από τον ίδιο για το 58-56, οι B.C. Abla θα αστοχήσουν στην επόμενη επίθεση και ο Βρεττός με 15 δευτερόλεπτα θα βάλει 1/2 βολές για να ανοίξει τη διαφορά στους 3 πόντους για τους Halia Mavericks. Εκεί, 3 συνεχόμενα σουτ των B.C. Abla θα είναι άστοχα, ο Σέμπογλου θα κερδίσει φάουλ μετά από επιθετικό ριμπάουντ για να πάει στις βολές, θα βάλει την πρώτη, θα χάσει την δεύτερη επίτηδες και ο Φλίγκος με ένα επιθετικό ριμπάουντ και καλάθι εκτός ισορροπίας θα στείλει το παιχνίδι στην παράταση με το σκορ στο 59-59.

Στο έξτρα πεντάλεπτο, ο Βασιλείου με 2/2 βολές θα δώσει το προβάδισμα στους Halia Mavericks για το 61-59, ο Φλίγκος με δύσκολο δίποντο μέσης απόστασης και ο Σέμπογλου με βολή θα πάρουν κεφάλι στο σκορ για τους B.C. Abla κάνοντας το 61-62, ο Βασιλείου με 4 πόντους και ο Βρεττός με βολή θα διαμορφώσουν το 66-62, με τον Ορνεράκη να βάζει ένα μεγάλο τρίποντο και να μειώνει στον πόντο για τους B.C. Abla με το σκορ στο 66-65. Με 7 δευτερόλεπτα να απομένουν, ο Σωτηρόπουλος θα χρεωθεί με ένα γρήγορο φάουλ επάνω στον Βρεττό στα 6 δεύτερα, ο οποίος θα ευστοχήσει και στις 2 και θα ανοίξει τη διαφορά στους 3 πόντους (68-65), με τους B.C. Abla να οργανώνουν την τελευταία τους επίθεση στο time out, με τον Σέμπογλου να κερδίζει φάουλ για να χάσει την πρώτη και να βάλει τη δεύτερη για το 68-66. Με ένα ακόμα φάουλ, ο Τούντας θα οδηγηθεί στη γραμμή των ελευθέρων βολών, όπου θα γράψει το τελικό 69-66 σε ένα τρομερό ματς.

Σε εξαιρετική μέρα βρέθηκε ο Αντώνης Βασιλείου ο οποίος ψηφίστηκε ως MVP της αναμέτρησης, φτάνοντας τους 29 πόντους, με 14 ριμπάουντ, μοίρασε 4 ασίστ, κλέβοντας 2 φορές την μπάλα από τον αντίπαλο, ενώ μοίρασε και 2 τάπες, συγκεντρώνοντας έτσι 36 βαθμούς στην αξιολόγηση της στατιστικής. Από τους Halia Mavericks ξεχώρισε επιπλέον ο Τούντας, με τον Αγγελιδέλη να συμπληρώνει τη λίστα των κορυφαίων, ενώ από τους B.C. Abla σε καλή μέρα βρέθηκε ο Σωτηρόπουλος και ο Φλίγκος.