22.2%
63.2%
30.0%
35.7%

Οι Desperado με τους Halia Mavericks ήρθαν αντιμέτωποι σε ένα ματς που το τελικό σκορ 65-48 , υπέρ των Desperado, αδικεί την προσπάθεια που κατέβαλαν οι Halia Mavericks, καθώς μέχρι την τρίτη περίοδο η διαφορά ήταν στους δύο πόντους . Η τέταρτη ήταν καθοριστική για την εξέλιξη του ματς καθώς οι Desperado έτρεξαν διάφορα σερί, κατάφεραν να κερδίσουν τον αγώνα και να πάρουν το πολύτιμο ροζ φύλλο.

Το πρώτο δεκάλεπτο ξεκίνησε με τον Σεφέρη να σκοράρει για δύο. Μια βολή του Στεφανίτση ήταν η απάντηση από μεριά Halia Mavericks. Ο Καραλής Α. πέτυχε και αυτός δίποντο για το 4-1. Με δύο δίποντα από τον Στεφανίτση και τον Αγγελιδέλη απάντησαν για το 4-5 οι Halia Mavericks. Η βολή του Σεφέρη και ένα δίποντο του Μαρκοπουλιώτη έκαναν το 7-5. Το τρίποντο του Αγγελιδέλη έδωσε πάλι προβάδισμα στους Halia Mavericks με τον Πλινθίδη να συμπληρώνει με ένα δίποντο για το 7-10. Αυτή θα ήταν και η τελευταία φορά που οι Halia Mavericks θα ήταν μπροστά στο σκορ. Σερί 11-0 έτρεξαν οι Desperado με δύο τρίποντα του Καραλή Π. , δύο βολές του Σεφέρη και ένα ακόμη τρίποντο του Κρητικού για το τελικό σκορ πρώτης περιόδου 18-10.

Η δεύτερη περίοδος ξεκίνησε με τους Desperado να συνεχίζουν το σερί από την πρώτη περίοδο το οποίο ολοκληρώθηκε στο 17-0. Ο Μαρκουλής πέτυχε μία βολή, ο Κρητικός ένα δίποντο και ο Καραλής Π. ακόμη ένα τρίποντο για το 24-10. Το δίποντο του Πασαλλή για τους Halia Mavericks ανέκοψε το ρυθμό προς στιγμήν αλλά ο Καραλής Π. και ο Κρητικός πέτυχαν από 1 δίποντο ο καθένας για το 28-12. Με καλάθι και φάουλ ο Πασσαλής έκανε το 28-15, μειώνοντας στο -13 με τον Σεφέρη να ανεβάζει την διάφορα στο + 15 και το 30-15. Σερί 6-0 έτρεξαν οι Halia Mavericks με δύο δίποντα του Πασσαλή και ένα δίποντο του Κεφάλα για το 30-21.Οι Desperado με 3 βολές του Κρητικού ανέβασαν πάλι διαφορά σε διψήφιο και το 33-21. Ο Αγγελιδέλης το μόνο που κατάφερε ήταν να πετύχει δίποντο και να διαμορφώσει το σκορ ημιχρόνου σε 33-23.

Η τρίτη περίοδος συνεχίστηκε με τους Halia Mavericks να κάνουν σερί 0-6 με δύο δίποντα του Στεφανίτση και το 33-27. Ο Μαρκοπουλιώτης απάντησε με δίποντο για τον 35-27 αλλά με τον ίδιο τρόπο σκόραρε και ο Πλινθίδης. Καλάθι και φάουλ σημείωσε ο Σεφέρης για την 38-29 με τους Halia Mavericks να τρέχουν σερί 10-0. Πέντε πόντοι του Κεφαλά, ένα ακόμη τρίποντο του Στεφανίτση και ένα δίποντο του Αγγελιδέλη έκαναν το 41-39 φέρνοντας τη διαφορά στο -2.

Η τέταρτη και τελευταία περίοδος ξεκίνησε με τους Desperado να μπαίνουν με άγριες διαθέσεις στον αγωνιστικό χώρο. Δύο τρίποντα του Κρητικού, ένα του Καραλή Π. και ένα καλάθι και φάουλ του Σεφέρη εκτόξευσαν αμέσως τη διαφορά στο +12 και το 53-39. Τα δύο δίποντα του Πλινθίδη  δεν άλλαξαν κάτι αφού Καραλής Π. πέτυχε ακόμη ένα τρίποντο για το 56-43. Νέο σερί 7-0 με το Σεφέρη να πετυχαίνει τους 5 πόντους και τον Κρητικό άλλους δύο για το +20 και το 63-43. Μια βολή από τον Πλινθίδη και μια του Αγγελιδέλη δεν άλλαξαν κάτι αφού ο Κρητικός σημειώσε νέο δίποντο για το 65-45. Το μόνο που κατάφερε ο Αγγελιδέλης ήταν να ρίξει τη διαφορά κάτω από τους 20 πόντους με τρίποντο που πέτυχε, με το τελικό σκορ να είναι 65-48 υπέρ των Desperado.

Δυνατό ματς το οποίο κρίθηκε στην τέταρτη περίοδο με τους Desperado να δείχνουν τα δόντια τους και να το καθαρίζουν τη στιγμή που έπρεπε. MVP για τους νικητές δεν ήταν άλλος από τον Κρητικό με 234 πόντους, 8 ριμπάουντ και 1 κόψιμο. Σημαντική ήταν και η συνεισφορά του Σεφέρη με 18 πόντους, 9 ριμπάουντ και 8 ασσιστ. Από τους Halia Mavericks ξεχώρισαν ο Αγγελιδέλης με 13 πόντους και 11 ριμπάουντ και ο Στεφανίτσης με 10 πόντους, 4 ριμπάουντ και 5 ασσιστ, αλλά δεν κατάφεραν να φέρουν τη νίκη στην ομάδα τους.