17.4%
66.7%
34.0%
7.7%

Σε ένα πολύ όμορφο παιχνίδι στην Καλλιθέα οι Halia Mavericks κατάφεραν να επικρατήσουν με 54-45 των Underdogz. Oι νικητές είχαν συνεχώς κεφάλι στο σκορ, χωρίς όμως να πάρουν διαφορά, καθώς οι Dogz έμεναν κοντά και μάλιστα πήραν και το προβάδισμα αρκετές στιγμές στο δεύτερο ημίχρονο. Με τις δύο ομάδες στο 42-45 και λίγα λεπτά να απομένουν, οι Mavericks επέβαλαν από κει κι έπειτα τον ρυθμό τους και με τρομερό σερί 12-0 έκλεισαν φανταστικά την αναμέτρηση κι έτσι ανέβηκαν στο 4-3 στη βαθμολογία του πρώτου ομίλου της Rookie.

Ξεκίνημα στο παιχνίδι, με τον Στεβόλαιμο να ανοίγει το σκορ με μια βολή (0-1), οι Κληρονόμος, Αγγελωνίτης Αλ., Αγγελιδέλης πέτυχαν το 6-1, ο Αντωνάκης απάντησε για το 6-3, ο Αγγελιδέλης ξανά για το 8-3, ο Αϊβάζογλου το 8-5 και ο Αγγελιδέλης με 2/2 βολές το 10-5 στο τελείωμα του πρώτου δεκαλέπτου.

Στη δεύτερη περίοδο, οι Mavericks διατήρησαν ένα μικρό προβάδισμα. Ο Πασσαλής πέτυχε το 12-5, ο Αϊβάζογλου απάντησε για το 12-7, ο Αγγελιδέλης με μια βολή έκανε το 13-7, ο Στεβόλαιμος απάντησε για το 13-9, οι Βρεττός, Κλιμαντήρης σημείωσαν το 18-9, ακολούθησε σερί 0-8 από Ιωάννου, Καραχάλιο και Αϊβάζογλου για το 18-17 και ο Αγγελιδέλης ξανά για το 20-17 πριν την ανάπαυλα.

Επιστροφή των δύο ομάδων από τα αποδυτήρια, με τους Underdogz να μπαίνουν δυνατά και να ελέγχουν το παιχνίδι. Οι Ιωάννου, Αϊβάζογλου έβαλαν μπροστά την ομάδα τους με 20-24, ο Μπεχράκης μείωσε σε 22-24, ο Αϊβάζογλου ξανά για το 22-26, ο Μπεχράκης με ένα προσωπικό σερί 7-0 έκανε το 29-26, ο Ιωάννου μείωσε στον πόντο (29-28), ο Αγγελωνίτης Αλ. Από μέση απόσταση το 31-28, ο Αντωνάκης με τον ίδιο τρόπο το 31-30, ο Βρεττός ευστόχησε σε τρίποντο για το 34-30, ο Αντωνάκης με «καλάθι και φάουλ» το 34-33 και ο Μπεχράκης ξανά για το 36-33, με το οποίο έκλεισε το δεκάλεπτο.

Τελευταία περίοδος στο ματς, με τον νικητή να κρίνεται στο τέλος. Ο Αϊβάζογλου με 2/2 βολές έκανε το 36-35, ο Κλιμαντήρης πέτυχε το 38-35, ο Αϊβάζογλου σημείωσε ένα δίποντο για το 38-37, ο Κλιμαντήρης ξανά για το 40-37, οι Καραχάλιος και Αντωνάκης έβαλαν μπροστά την ομάδα τους με 40-43, ο Αγγελιδέλης μείωσε σε 42-43, ο Μαριόλης απάντησε για το 42-45 και στα τελευταία λεπτά του αγώνα οι Halia κυριάρχησαν και με σερί 12-0 με τους Μπεχράκη, Αγγελιδέλη, Κλιμαντήρη και Αγγελωνίτη Α. διαμόρφωσαν το τελικό 54-45.

Πολυτιμότερος παίκτης του αγώνα αναδείχθηκε o Λευτέρης Τσαμούταλος, οποίος γέμισε τη στατιστική του με 16 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 1 κλέψιμο, ενώ τον ακολούθησαν σε απόδοση οι Βρεττός και Κλιμαντήρης. Από τους Underdogz, ξεχώρισαν οι προσπάθειες των Ιωάννου και Αλικάκη.