15.4%
63.6%
33.3%
25.0%

Φοβερή αναμέτρηση εκτυλίχθηκε ανάμεσα σε Havana και LFC, με τους πρώτους να καταφέρνουν τελικά να επικρατήσουν με μόλις έναν πόντο. Το παιχνίδι ξεκίνησε καλύτερα για τους LFC, όμως με ένα πολύ καλό δεύτερο δεκάλεπτο η Havana κατάφερε και πέρασε λίγο μπροστά. Στην επανάληψη τα πράγματα ήταν τρομακτικά ισορροπημένα και χρειάστηκε να φτάσουμε μέχρι και τα τελευταία 2 δευτερόλεπτα ώστε να μάθουμε τον νικητή. Με το ματς λοιπόν να βρίσκεται στο 43-43 και με 1,6 δεύτερα να απομένουν για τη λήξη, η Havana θα κερδίσει δύο πολύτιμες βολές, με τον Δημητράτο να βάζει την πρώτη και να χάνει τη δεύτερη, μην αφήνοντας περιθώρια στους LFC να κάνουν κάποια επίθεση. Έτσι, με το τελικό 44-43 η Havana επέστρεψε στις νίκες και ανέβηκε στο 6-4.

Το ματς θα ξεκινήσει με καλάθι του Χιώτη για το 2-0, σερί 0-8 των LFC με Κοντονάτσιο και Κρητικό για το 2-8, 5-8 ο Μανίκας, 5-13 οι Χάλκης και Σωτηρίου, Παπαδημητρίου με 4 πόντους μειώνει σε 9-13, ενώ το 9-15 θα κάνει ο Σωτηρίου.

Δεύτερο δεκάλεπτο και 11-0 σερί της Havana με τους Παπαδήμα, Παπαδημητρίου και Αλεφραγκή να βάζουν μπροστά την ομάδα τους με 20-15, φρένο στο σερί αυτό θα βάλουν οι Κοντονάτσιος και Νικηταΐδης για το 20-19, 24-19 οι Χιώτης και Μανίκας, Νικηταΐδης για το 24-22 με τρίποντο, ενώ το 26-22 του ημιχρόνου θα κάνει ο Χιώτης.

Στο δεύτερο μέρος πρώτοι θα σκοράρουν οι Σωτηρίου και Νικηταΐδης για το 26-όλα, 27-26 ο Παπαδήμας, Νικηταΐδης και Χάλκης για το 26-31, ενώ το 3ο δεκάλεπτο θα κλείσει με ένα 9-0 σερί της Havana και τους Παπαδήμα, Μανίκα, Χιώτη και Αλεφραγκή να σκοράρουν για το 36-31.

Τελευταίο δεκάλεπτο και οι LFC θα ξαναπεράσουν μπροστά με ένα 0-6 σερί και σκόρερ τους Κρητικό και Τσουπαρόπουλο για το 36-37, απαντούν με το επίσης 6-0 οι Χιώτης, Παπαδήμας και Παπαδημητρίου για το 42-37, ενώ οι Νικηταΐδης και Κρητικός θα κάνουν το 42-43. τελευταίο λεπτό στο ματς και οι Havana θα βάλουν μια βολή με τον Χιώτη για να τα φέρουν όλα ίσα στο 43-43. στην επόμενη επίθεση οι LFC θα αστοχήσουν και πλέον απομένουν 15 δεύτερα για την Havana, η οποία θα ροκανίσει λίγο χρόνο και ο Δημητράτος με ντράιβ προς το καλάθι θα κερδίσει το φάουλ και τις 2 βολές. Με 1,6 μόλις να απομένει ο Δημητράτος θα βάλει την πρώτη για το 44-43, θα χάσει την δεύτερη, αλλά ο χρόνος δεν επαρκεί για τους LFC και έτσι η Havana θα πάρει το ροζ φύλλο του συναρπαστικού αυτού αγώνα.

Πρωταγωνιστής του ματς ο Χιώτης, ο οποίος ήταν και ο MVP της αναμέτρησης, σημειώνοντας 10 πόντους με 15 ριμπάουντ, ενώ παράλληλα είχε 2 ασίστ και 1 κλέψιμο, φτάνοντας έτσι τους 14 βαθμούς στο efficiency. Πέραν του Χιώτη από την Havana ξεχώρισε και ο Παπαδημητρίου, με τον Μανίκα να ακολουθεί επίσης στους κορυφαίους της αναμέτρησης. Από τους LFC σε καλή μέρα βρέθηκαν ο Κοντονάτσιος και ο Νικηταΐδης.