25.9%
44.0%
41.3%
20.0%

Τα Χαμένα Ταλέντα κέρδισαν με 61-49 τους Heat B.C. σε έναν αγώνα που με μια εκπληκτική πρώτη περίοδο πήραν διαφορά 15 πόντων κρατώντας στους 2τους αντιπάλους τους, για να ελέγξουν όλο το υπόλοιπο ματς παρότι με ρόστερ 5 παικτών στο γήπεδο και να φτάσουν στο ροζ φύλλο! Μεγάλο ματς από τον Ψημάδη, με τον Πενταγιώτη και τον Πιερρή να τον ακολουθούν σε μια μαγική βραδιά για τα Ταλέντα!

Το παιχνίδι ξεκίνησε με 10-0 για τα Χαμένα Ταλέντα στα πρώτα 4 λεπτά του, με όλη την πεντάδα τους να σκοράρει από ένα καλάθι. Το πρώτο καλάθι των Heat ήρθε με 5:38 για το δεκάλεπτο από τον Τούτση και ήταν και το μόνο τους στην περίοδο, αφού η άμυνα των Χαμένων Ταλέντων τους είχε εγκλωβίσει τελείως. Πενταγιώτης, Κυριακού και Πιερρής σκόραραν και πάλι ως το δεκάλεπτο για το 17-2.

Στη 2η περίοδο ο Τούτσης μείωσε σε 17-4 με τον Αντύπα να απαντά με τρίποντο. Ο Μιχαηλίδης έγραψε το 20-6, με τον Πιερρή να απαντά και τον Τούτση να γράφει το 23-8. Με τον Κυριακού και τον Πενταγιώτη τα Χαμένα Ταλέντα πήγαν στο 29-8 και το +21 που ήταν και η μεγαλύτερη διαφορά στο ματς, για να κλείσει το ημίχρονο με μια βολή του Τούτση στο 29-9.

Στην επανάληψη οι βολές από Μιχαηλίδη και Σουβλέρη μείωσαν σε 29-13, με τον Γιορνταμιλάκη να γράφει το 29-16 για ένα 0-8 της ομάδας του. Το διέκοψε ο Ψημάδης από τη γραμμή, με τον Σουβλέρη να σκοράρει κι εκείνος για τρεις. Ο Ψημάδης τον μιμήθηκε για το 34-19, με τον Νικολάου και τον Ψημάδη να φέρνουν το ματς στο 37-21. Ο Σουβλέρης είχε βρει ρυθμό, 37-25 με 4 πόντους, με τον Ψημάδη να σκοράρει και πάλι για τρεις για το 40-25. Ο Σουβλέρης με τον Αρβανιτάκη απάντησαν κι εκείνοι από το τρίποντο για το 40-31 και τη μονοψήφια διαφορά για πρώτη φορά μετά το 8-0, αλλά δεν κράτησε πολύ αυτό, καθώς ο Ψημάδης έκλεισε το δεκάλεπτο στο 42-31.

Στην 4η περίοδο ο Αντύπας έφερε το ματς στο 44-31 με τον Αρβανιτάκη να απαντά με βολές, αλλά τον Πενταγιώτη και τον Ψημάδη να γράφουν το 49-33 για την ομάδα τους. Σουβλέρης και Αρβανιτάκης μείωσαν σε 52-38 με ένα τρίποντο του Ψημάδη στο ενδιάμεσο, με τον Πενταγιώτη και τον Κυριακού να φέρνουν ξανά το ματς στους 20 πόντους. Βολές με τον Νικολάου για το58-41, με τον Πιερρή να απαντά, 60-41, και τον Αρβανιτάκη να γράφει τρίποντο, 60-44 πλησιάζοντας στο τελευταίο δίλεπτο. Ο Πιερρής είχε 1/2 βολές, με τους Heat να μειώνουν στο τέλος σε 61-49 με βολές και τρίποντο του Αρβανιτάκη.

Για τους νικητές ο Ψημάδης είχε 20 πόντους, 14 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα, ο Πενταγιώτης 16 πόντους, 3 ριμπάουντ, 8 ασίστ, 5 κλεψίματα, ο Πιερρής 10 πόντους, 14 ριμπάουντ, 5 κλεψίματα. Για τους Heat ο Σουβλέρης είχε 16 πόντους, 3 ριμπάουντ, ο Αρβανιτάκης 14 πόντους, 14 ριμπάουντ, 4 ασίστ, ο Τούτσης 7 πόντους, 7 ριμπάουντ, 3 ασίστ.