10.0%
55.6%
33.3%
35.7%

Οι Heat B.C. αντιμετώπισαν τους Athens Supergrungers για την Silver League, με τους γηπεδούχους να καίγονται για τη νίκη, έπειτα από τις δύο συνεχόμενες ήττες τους και όλα έδειχναν πως θα τα κατάφερναν, μιας και οι φιλοξενούμενοι ήταν αρκετά χαμηλά στον βαθμολογικό πίνακα και έρχονταν στην αναμέτρηση με αρκετές ελλείψεις. Παρ’ ολ’ αυτά η ψυχή και το ταλέντο των Athens Supergrungers εμφανίστηκαν σε μεγάλες ποσότητες στο κλειστό της Ριζούπολης, με αποτέλεσμα να κερδίσουν σχετικά άνετα, με 57-67, το θεωρητικά φαβορί της αναμέτρησης.

Από την πρώτη κιόλας περίοδο φάνηκε πως ο αγώνας κάθε άλλο παρά αδιάφορος θα είναι. Οι δύο ομάδες ήταν διαρκώς κοντά στο σκορ και το προβάδισμα άλλαζε συνεχώς χέρια με τον Αϊβαλιώτη να πετυχαίνει τους 6 πρώτους πόντους της ομάδας του και να της δίνει το προβάδισμα, με 5-6 στο 3ο λεπτό. Στη συνέχεια οι Heat, με οδηγό τον Γιορνταμιλάκη έτρεξαν ένα μικρό 7-1 και προηγήθηκαν για πρώτη φορά με διαφορά 5 πόντων (12-7), στο 6ο λεπτό του αγώνα. Οι Athens ανέκτησαν το προβάδισμα με 7 συνεχόμενους πόντους του Τσίπρα, που έκανε το 12-14, ένα λεπτό πριν το τέλος της περιόδου, ενώ οι Heat απάντησαν με ένα 4-0, που διαμόρφωσε και το σκορ του δεκαλέπτου στο 16-14.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι Athens έδειξαν από νωρίς τις διαθέσεις τους παίρνοντας προβάδισμα με 16-21 μέσα σε μόλις 2 λεπτά, με τον Θεοδώρου να αναλαμβάνει δράση. Η διαφορά άγγιξε τη μέγιστη τιμή της με το τέλος του ημιχρόνου, με τον «άχαστο» έως τότε Αϊβαλιώτη να κάνει το 26-38, με όμορφο lay-up. Το επιμέρους σκορ στη δεύτερη περίοδο ήταν 10-24 με τους Athens να έχουν πλουραλισμό στην επίθεση, ενώ αντίθετα οι Heat έπαιρναν σκορ μόνο από τον Σουβλέρη.

Το τρίτο ήταν και το καλύτερο δεκάλεπτο των Heat στην αναμέτρηση, καθώς απέδωσαν εξαιρετικά σε άμυνα και επίθεση. Μάλιστα κατάφεραν να κρατήσουν τους Athens χωρίς σκορ, για κάτι παραπάνω από 5 λεπτά. Το αποτέλεσμα ήταν να καταφέρουν να μειώσουν μέχρι και στους 2 πόντους 41-43, 3.27’ πριν το τέλος της περιόδου, πετυχαίνοντας ένα επιμέρους 15-5. Κύριος εκφραστής των επιθέσεων των Heat ήταν και πάλι ο Σουβλέρης, που σε αυτό το δεκάλεπτο πέτυχε τους 11 από 19 πόντους της ομάδας του. Στο τελευταίο δίλεπτο οι Athens βρήκαν 7 συνεχόμενους πόντους και διατήρησαν ένα προβάδισμα 5 πόντων 45-50, με τη λήξη του δεκαλέπτου.

Στην τέταρτη περίοδο οι Athens μπήκαν καλύτερα και επανάφεραν τη διψήφια διαφορά, με τους 5 αναπάντητους πόντους του Θεοδώρου στο 1ο λεπτό. Για τα επόμενα 4 λεπτά οι Heat πάλεψαν με όλες τους τις δυνάμεις για την ανατροπή και αν δεν ήταν το κρίσιμο τρίποντο τους Τσίπρα, που διαμόρφωσε το 50-59 στο 34ο λεπτό της αναμέτρησης, θα είχαν καταφέρει να μειώσουν στον πόντο 2 λεπτά αργότερα, όταν ο Σουβλέρης με δικό του τρίποντο έκανε το 55-59. Από εκείνη τη στιγμή και μετά οι Athens πάτησαν και πάλι το γκάζι και με τον Τσίπρα να πετυχαίνει τους 10 από τους 17 πόντους της ομάδας του στο τελευταίο δεκάλεπτο, επικράτησαν με 57-67, όντας ψύχραιμοι και στις βολές.

Πρώτος σκόρερ της αναμέτρησης ήταν ο Σουβλέρης, που πέτυχε 25 πόντους, έχοντας όμως ως άξιο συμπαραστάτη μόνο τον Τούτση, που προσέθεσε άλλους 13 πόντους. Από την άλλη ο Τσίπρας πέτυχε 24 πόντους, με τρομερά ποσοστά για τους Athens, ενώ σημαντική ήταν και η βοήθεια των Αϊβαλιώτη (13 πόντοι και 14 ριμπάουντ) και Θεοδώρου (13 πόντοι και 10 ριμπάουντ).