16.0%
40.0%
37.0%
27.3%

Σε ένα πάρα πολύ όμορφο παιχνίδι στο οποίο χρειάστηκε το έξτρα πεντάλεπτο για να μάθουμε το τελικό αποτέλεσμα, οι Hema με μόλις μία 5άδα, κατάφεραν να πάρουν ένα πολύ δυνατό ροζ φύλλο απέναντι στους Jackal Trotters που πάλεψαν μέχρι και το τελευταίο δευτερόλεπτο να πάρουν το ματς. Στο πρώτο δεκάλεπτο, οι 2 ομάδες πήγαιναν χέρι χέρι, με τους Hema να ξεφεύγουν μέχρι και τους 15 πόντους στο 2ο δεκάλεπτο. Οι Trotters σταδιακά ροκάνισαν τη διαφορά του ματς για να το μετατρέψουν σε σωστό ντέρμπυ, αφού στα τελευταία 15 δευτερόλεπτα, ο Φουρνάρος ισοφάρισε και έστειλε το ματς στην παράταση. Οι Hema, πήραν το ροζ φύλλο, χάρη στην καλή τους ευστοχία στο τέλος, αφήνοντας γλυκόπικρη τη γεύση της παραλίγο ανατροπής στους Jackal Trotters.

Έναρξη του παιχνιδιού, με τους Hema να ανοίγουν το σκορ με 2 δίποντα των Πισιμίση και Μπιρζαμάνη για το αρχικό 0-4 και τους Jackal Trotters να ισοφαρίζουν με 2/2 βολές του Τουμάση και δίποντο του Φουρνάρου για το 4-4. Εκεί, ένα σερί 3-8 των Hema θα διαμορφώσει το 7-12, ο Φουρνάρος και ο Μπαζιώτης με δίποντο και 2/2 βολές αντίστοιχα θα μειώσουν στον πόντο, για να ανοίξει ξανά τη διαφορά με τρίποντο ο Μπιρζαμάνης, κάνοντας το 11-15 στο ματς. Το πρώτο δεκάλεπτο θα κλείσουν ο Χοτόβα με δίποντο για τους Trotters και ο Πισιμίσης με lay ups για τους Hema, με το σκορ να γράφει 13-17 στην περίοδο.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι Hema θα μπουν πιο καλά στο παιχνίδι και με 6 σερί πόντους από τον Μπιρζαμάνη θα ανοίξουν τη διαφορά στους 10 για το 23-13, με τον Τουμάση να μειώνει με δίποντο σε 15-23. Στη συνέχεια, οι Hema με 2 δίποντα των Δευτεραίο, Μπιρζαμάνη και τρίποντο του 2ου θα πάνε το ματς στο +15 για το 15-30, με τους Trotters να μειώνουν με δίποντο του Αργυρίου και τρίποντο του Ταμπάκου σε 20-30, σφραγίζοντας παράλληλα το ημίχρονο του παιχνιδιού.

Στην επιστροφή των δύο ομάδων από τα αποδυτήρια, οι Jackal Trotters με 3 σερί δίποντα από τους Αργυρίου και Μπράνη θα μειώσουν σε 26-30, ο Δευτεραίος με τρίποντο θα απαντήσει για το 26-33, ενώ ο Αργυρίου με νέο δίποντο θα κάνει το 28-33 στο ματς. Στη συνέχεια, ένα μίνι σερί 2-5 των Hema θα διαμορφώσει το 30-38, όμως 4 απανωτά δίποντα των Jackal Trotters από τους Χοτόβα, Ταμπάκο και Φουρνάρο θα φέρουν το ματς στα ίσα για το 38-38 της αναμέτρησης. Το τρίτο δεκάλεπτο θα κλείσει με 2/4 βολές ο Πικούνης, δίνοντας το προβάδισμα στους Hema με το σκορ στο 38-40 για την περίοδο.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο, ο Δευτεραίος με δίποντο θα κάνει το 38-42, άμεσα ο Ταμπάκος θα μειώσει στους 2 για το 40-42, ενώ ο Δευτεραίος με τρίποντο αυτή τη φορά θα γράψει το 40-45 στο ματς. Εκεί, ένα όμορφο καλάθι του Αργυρίου στο low post θα μειώσει τη διαφορά στους 3 για το 42-45, με τον Δευτεραίο να ευστοχεί σε 2 ακόμα δίποντα και να γράφει το 42-49 για τους Hema. Στη συνέχεια, ο Τουμάσης και ο Αργυρίου με 2 δίποντα θα μειώσουν τη διαφορά στην κατοχή (46-49), με τον Μπιρζαμάνη να κάνει το 46-50 με βολή για τους Hema. Με 2 ακόμα δίποντα, οι Trotters θα ισοφαρίσουν σε 50-50, με τον Δευτεραίο να ευστοχεί σε βολή και τον Μπιρζαμάνη να ανοίγει τη διαφορά στους 3 με δίποντο για το 50-53 του παιχνιδιού. Με 1 λεπτό να απομένει, ο Φουρνάρος θα ευστοχήσει σε δίποντο και θα μειώσει στον πόντο (52-53), με τον Δευτεραίο να κάνει το 52-54, έπειτα από εύστοχη βολή. Με 15 δευτερόλεπτα να απομένουν, ο Φουρνάρος με τρομερό δίποντο θα στείλει το ματς στην παράταση με το σκορ της κανονικής διάρκειας να καταλήγει στο 54-54.

Στο έξτρα πεντάλεπτο, ο Δευτεραίος με δίποντο θα κάνει το 54-56, ο Φουρνάρος θα απαντήσει και θα ισοφαρίσει σε 56-56, ενώ 3 δίποντα ακόμα του Δευτεραίου και 2/2 βολές του Μαρούλη θα διαμορφώσουν το 56-64 στο ματς. Εκεί, ο Φουρνάρος με τρίποντο θα μειώσει σε 59-64, ο Μπιρζαμάνης θα απαντήσει με τρίποντο κορυφής για το 59-67, ενώ ο Φουρνάρος με τρίποντο από τα 9,5 μέτρα θα μειώσει ξανά στους 5 για το 62-67. Με 2/2 βολές του Μπιρζαμάνη οι Hema θα κάνουν το 62-69, ο Αργυρίου θα μειώσει σε 64-69, ενώ ο Δευτεραίος με μία τελευταία βολή θα σφραγίσει το ματς στο 64-70 για τους Hema.

MVP της αναμέτρησης ο τρομερός Παύλος Δευτεραίος ο οποίος σημείωσε 31 πόντους, ενώ παράλληλα είχε και 12 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 1 τάπα, φτάνοντας έτσι τους 27 βαθμούς στο ranking. Από κοντά με υψηλό efficiency και οι Μπιρζαμάνης και Μαρούλης, ενώ από τους Jackal Trotters ξεχώρισαν οι Φουρνάρος και Αργυρίου.