20.0%
66.7%
50.0%
17.6%

Σε μία σχετικά εύκολη επικράτηση έφτασαν οι Kinder Bolognese έναντι των Jackal Trotters, οι οποίοι αν και ήταν ανταγωνιστικοί για περίπου 25 αγωνιστικά λεπτά δεν κατάφεραν να αντέξουν στον ρυθμό που επέβαλλαν καθόλη τη διάρκεια της αναμέτρησης οι αντίπαλοι τους. Κάπως έτσι οι πρωτοπόροι πλέον της Rookie League, Kinder Bolognese κέρδισαν για δεύτερη φορά τη φετινή σεζόν τους ουραγούς αυτής, Jackal Trotters με μια πειστική διαφορά 19 πόντων (44-63).

Η αναμέτρηση ξεκίνησε με τον Γαρδικιώτη να πραγματοποιεί το 0-2 για τους νικητές, με τον Χοτόβα να απαντάει για το 2-2. Στη συνέχεια, είχαμε δίποντο Μουγιάκου για το 2-4 και Φουρνάρου από την άλλη για το 4-4. Ακολούθησε ένα σερί 0-9 για τους Kinder, με Κούρα, Μουγιάκο και Κουφόπουλο να διαμορφώνουν το τελικό 4-15 της πρώτης περιόδου.

Το δεύτερο δεκάλεπτο ξεκίνησε όπως τελείωσε το πρώτο, δηλαδή με εύστοχο δίποντο για το 4-17 αυτή τη φορά από τον Μητσέα. Ωστόσο, ο Μπράνης απάντησε με τρίποντο για το 7-17, ενώ ακολούθησαν 1/2 βολές από τον Κούρα για το 7-18. Ένα σερί 6-0 με τρίποντα των Μπράνη και Ταμπάκου έφεραν το σκορ στο 13-18, αλλά ο Μουγιάκος απάντησε για το 13-20. Εύστοχο δίποντο του Φουρνάρου για το 15-20 και ακολούθως σερί 0-5 από Ζάζα και Σούλη για το 15-25. Απάντηση με δικό τους σερί 6-0 οι Jackal Trotters, με τους Φουρνάρο και Ταμπάκο να υπογράφουν για το 21-25. Λήξη ημιχρόνου με δίποντα από Μουγιάκο και Σούλη για το 21-29.

Έναρξη δευτέρου μισού της αναμέτρησης με σουτ δύο πόντων από Χοτόβα και Τουμάση για το 25-29. Σουτ για 2 του Μουγιάκου ξανά και 25-31, με τους Αργυρίου και Φουρνάρο να αντιδρούν και να φέρνουν το ματς στους 2 πόντους (29-31). Η συνέχεια ωστόσο ανήκε στους Bolognese, καθώς με ένα σερί 0-12 από τους Μουγιάκο, Κουφόπουλο, Κούρα και Σούλη έστειλαν το σκορ στο 29-43. Μείωση από τον Αργυρίου με δίποντο για το 31-43, αλλά ο Μητσέας επανέφερε τη διαφορά στους 12 με σουτ δύο πόντων για το 31-45. Ακολούθησαν δύο εύστοχα σουτ από Φουρνάρο και Μπαζιώτη για το 35-45, αλλά ο Μητσέας και πάλι ευστόχησε για 2, ολοκληρώνοντας το δεκάλεπτο με σκορ 35-47.

Η τελευταία περίοδος ξεκίνησε με δίποντο από Τουμάση για το 37-47, βέβαια ήρθε άμεση ηχηρή απάντηση με σερί 0-10 για το +20 και το 37-57 των πρωτοπόρων. Μητσέας, Κουφόπουλος, Γαρδικιώτης, Ζάζας και Κούρας σκόραραν ο ένας μετά τον άλλον σε αυτό το διάστημα. Ο αγώνας ολοκληρώθηκε με δίποντο Φουρνάρου και 39-57, δίποντο Κούρα και 39-59, τρίποντο του πρώτου και 42-59, ξανά δίποντο του δεύτερου και 42-61, εκ νέου σουτ 2 πόντων του Φουρνάρου και 44-61, και τέλος σουτ για 2 από τον Ζάζα για το τελικό 44-63.

Πολυτιμότερος της αναμέτρησης για τη 13η αγωνιστική της Rookie League, ήταν ο Μουγιάκης με 16 π. 6 ρ. 4 κλ., ενώ και οι Κούρας με 14 π. 12 ρ. 3 ασ. και Ζάζας με 7 π. 7 ρ. 7 ασ. 3 κλ. 3 τάπ. συνέβαλλαν σημαντικά στη διαμόρφωση του τελικού +19. Από την πλευρά των Jackal Trotters ξεχώρισε ο Φουρνάρος με 17 π. 5 ρ. 4 ασ.