8.3%
53.3%
25.5%
7.7%

Στη δεύτερη παράταση κρίθηκε το μάτς ανάμεσα στους Jackal Trotters και τους L.F.C πράγμα που κανένας δεν περίμενε μέχρι και το τέταρτο δεκάλεπτο , όπου οι Jackal ”έβαλαν μπρος” την ”μηχανή” της επίθεσης και έφτασαν τους αντιπάλους τους για να οδηγηθούν στο πρώτο έξτρα πεντάλεπτο. Η πρώτη παράταση βρήκε τις δύο ομάδες ισόπαλες με σκορ 33-33 με τον Κοντονάτσιο να μην ευστοχεί σε δύο δικές του βολές στη λήξη . Στο δεύτερο όμως έξτρα πεντάλεπτο οι L.F.C ήταν ψύχραιμοι και πιο φρέσκοι και κατάφεραν να βάλουν κάποια εύκολα καλάθια , παίρνοντας το προβάδισμα και επικρατώντας με 36-45. MVP της αναμέτρησης ο Κοντονάτσιος με 20 πόντους 11 συνολικά ριμπάουντ και 17 στο σύστημα αξιολόγησης.

Το σκορ άνοιξε ο Αγγελόπουλος στο πρώτο δεκάλεπτο με τρίποντο για το 0-3. Δύο βολές του Φουρνάρου διαμόρφωσαν το 2-3. Ο Σωτηρίου με την σειρά του ευστόχησε σε δικές του βολές και ο Νικηταΐδης με δίποντο έκανε το 2-7 για τη λήξη του πρώτου δεκαλέπτου.

Στη συνέχεια ο Σωτηρίου έκενα το 2-8 με εύστοχη βολή, απάντηση απο τον Ταμπάκο για το 4-8 με τους L.F.C να κάνουν 0-7 σερί με τους Κρητικό , Κοντονάτσιο και Σωτηρίου για να πάνε οι δύο ομάδες στην ανάπαυλα με σκορ ημιχρόνου 4-15.

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Κοντονάτσιος ευστόχησε για το 4-17, απάντηση απο τον Φουρνάρο για το 6-17, δίποντο του Κρητικού και 6-19 με τον Φουρνάρο να το παίρνει προσωπικά και να κάνει ένα δικό του 8-0 με ένα απο τα καλάθια να ανήκει στον Χοτόβα φέρνοντας το μάτς κοντά για το 14-19. Μία εύστοχη βολή απο τον Κοντονάτσιο σταμάτησε την αιμμοραγία και διαμόρφωσε το 14-20.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο όλο το παιχνίδι γύρισε τούμπα, μιας και οι Jackal Trotters είχαν ξυπνήσει πλέον για τα καλά και με άμυνα ζώνης και ορθολογικές επιλογές στην επίθεση έκαναν το καλύτερο τους επιθετικό δεκάλεπτο. Με το καλημέρα ο Μπράνης ευστόχησε σε δίποντο και ο Χοτόβα αμέσως μετά με ένα τρίποντο με το ένα πόδι εκτός ισορροπίας διαμόρφωσαν το 19-20 βάζοντας φωτιά στο παιχνίδι.  Με δίποντο απάντησε ο Νικηταΐδης για το 19-22 , δίποντο του Φουρνάρου για το 21-22 και δίποντο του Αργυρίου για το 23-22 η πρώτη φορά που οι Jackal πέρασαν μπροστά στο μάτς! Ψύχραιμα ο Κρητικός απάντησε για το 23-24, δίποντο του Φουρνάρου για το 25-24, 25-26 απο τον Νικηταΐδη και το πρώτο και πιό κρίσιμο καλάθι απο τον Μπαζιώτη ευστοχώντας και δίνοντας προβάδισμα με ένα πόντο λίγο πριν την λήξη της κανονικής διάρκειας με σκορ 27-26. Μετα απο ταιμ άουτ οι L.F.C έδωσαν την μπάλα στον Σωτηρίου που κέρδισε φάουλ και ευστόχησε στη μία απο τις δύο βολές διαμορφώνοντας το 27-27.

Στο πρώτο έξτρα πεντάλεπτο οι επιθέσει ήταν και οι δύο νωθρές κάνοντας εμφανή την κούραση των παικτών. 29-27 απο τον Τουμάση, 29-29 απο τον Κοντονάτσιο, δίποντο απο τον Χοτόβα για το 31-29, απάντηση με δύο βολές του Κοντονάτσιου για το 31-31, δύο βολές του Κρητικού για το 31-33 με τους L.F.C να περνάνε μπροστά ξανά αλλά ο Αργυρίου παίρνοντας καλή θέση στη ρακέτα κέρδισε φάουλ και ευστόχησε στο δικό του ζευγάρι βολών για το 33-33. Στα τελευταία δευτερόλεπτα της πρώτης παράτασης ο Κοντονάτσιος κέρδισε φάουλ και πήγε στην γραμμή της φιλανθρωπίας αλλά αστόχησε και στις δύο βολές και το ματς οδηγήθηκε στη δεύτερη παράταση.

Σε αυτό το σημείο τα πράγματα ξεκαθάρισαν . Ο Κοντονάτσιος πήρε φωτιά, βρίσκοντας την δύναμη και την θέληση να συνεχίσει και πήρε την ομάδα στις πλάτες του σκοράρωντας τους 10 απο τους δώδεκα πόντους της ομάδας του, με τον Κρητικό να προσθέτει τους άλλους δύο. Απο τους Jackal Trotters ο Ταμπάκος σκόραρε ένα τρίποντο χωρις να μπορεί να τον ακολουθήσει κάποιος άλλος με το σκορ του 2ου έξτρα πενταλέπτου να είναι 3-12 διαμορφώνοντας το τελικό σκορ της αναμέτρησης 36-45 δίνοντας ένα πολύ δύσκολο ροζ φύλλο στους L.F.C σε ένα φοβερό ντέρμπι.

Απο τους L.F.C εκτός του Κοντονάτσιου ξεχώρισε ο Σωτηρίου με 13 συνολικά ριμπάουντ και 6 πόντους ενώ απο τους Jackal Trotters ξεχώρισαν ο Φουρνάρος με 12 πόντους και ο Μπαζιώτης με 13 ριμπάουντ .