20.8%
54.5%
32.7%
30.8%

Οι Jack’s έσκασαν την βόμβα της αγωνιστικής κερδίζοντας τους Μυρμιδόνες, οι οποίοι στο μεγαλύτερο κομμάτι του αγώνα ήταν μπροστά, όμως στο τελευταίο δεκάλεπτο ο Σαρικάκης και η παρέα του έβγαλαν απίστευτη ενέργεια σε άμυνα και επίθεση για να κάνουν την ανατροπή και να φύγουν με το ροζ φύλλο να γράφει 58-64. MVP του αγώνα ήταν ο Ανδρέας Γαλανάκης με 13 πόντους, 6 ριμπάουντ, 9 ασίστ και 2 κλεψίματα, ενώ εξίσου καλοί ήταν οι Ελευθεριάδης με 15 πόντους, 5 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα και 2 τάπες και Βασιλείου με 8 πόντους, 7 ριμπάουντ, 5 ασίστ και 1 κλέψιμο. Για τους Μυρμιδόνες ξεχώρισε ο Παπαντωνίου με 14 πόντους, 6 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 2 κλεψίματα, καθώς και ο Βερεντζιώτης με 11 πόντους, 10 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 1 κλέψιμο.

Στην πρώτη περίοδο οι δύο ομάδες μπήκαν πολύ ζεστές και έτοιμες να δώσουν μάχη. Το σκορ πήγε από νωρίς πολύ ψηλά, όπως και το τεμπο των δύο ομάδων, με αποτέλεσμα το σκορ να πάει ψηλά και το θέαμα να μοιράζεται απλόχερα. Ο Σαρικάκης έγραψε τρίποντο στο ξεκίνημα του αγώνα, 2-3 ο Χουλιάρας, 2-5 ο Ελευθεριάδης, 3-5 ο Παπαντωνίου, 3-7 ο Βασιλείου, 6-7 ο Παπαντωνίου, 6-10 με άλλο ένα τρίποντο από τον Σαρικάκη, 9-10 με απάντηση του Χουλιάρα, 9-11 ο Ελευθεριάδης με μια βολή, 12-11 οι Παπαντωνίου και Χουλιάρας, 12-14 ο Γαλανάκης με τρίποντο, 14-14 ο Βερεντζιώτης, 14-16 ο Ελευθεριάδης ξανά και 9-0 σερί οι Παπαντωνίου, Χατζηδάκης, Βερεντζιώτης και Μπέμπελος για το 23-16. Το τελικό 23-18 της περιόδου το έγραψε ο Κελεμτζής.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες συνέχισαν να ανταλλαζουν “χαστουκια” με τα συνεχόμενα καλάθια τους, με αποτέλεσμα κανείς να μην μπορεί να ξεφύγει. Ο Ζαντιώτης μείωσε σε 23-20, ο Χατζηδάκης ανέβασε στο 26-20 με γκολ φάουλ, 26-22 ο Ελευθεριάδης, 28-22 ο Παγούνης, 28-23 ο Σαρικάκης, 29-23 ο Χουλιάρας, 29-27 ο Γαλανάκης με 4 βολές, 32-27 ο Βερεντζιώτης με ωραία ενέργεια, η οποία κατέληξε σε καλάθι και φάουλ, 32-35 οι Ελευθεριάδης, Βασιλείου και Σαρικάκης με ένα 0-8 σερί και 37-35 οι Παγούνης και Παπαντωνίου για να κλείσουμε ημίχρονο στο ματς.

Στο τρίτο δεκάλεπτο το παιχνίδι άρχισε να σφίγγει παραπάνω, με τους Μυρμιδόνες να προσπαθούν να πάρουν μια διαφορά για να καθαρισουν το παιχνίδι. Αυτήν την προσπάθεια όμως οι Jack’s είχαν τον τρόπο να την καταστρέφουν κάθε φορά, καθώς είχαν πολλούς παίχτες σε μεγάλη μέρα. Ο Γαλανάκης ισοφάρισε σε 37-37, 39-37 ο Παγούνης , 39-39 ο Βασιλείου, 46-39 οι Παγούνης, Βερεντζιώτης και Παπαντωνίου με 7-0 σερί, 46-41 ο Ζήσης με δύσκολο σουτ, 47-41 με μια βολή ο Βερεντζιώτης, 47-44 με τρίποντο ο Σαρικάκης, 50-44 ο Χατζηδάκης, 50-46 ο Καμινιώτης, 52-46 ο Τσουράπης και 52-48 στο μπαζερ ο Σαρικάκης για να κλείσουμε το τρίτο δεκάλεπτο με τους Μυρμιδόνες να είναι μπροστά, αλλά με τους Jack’s να δείχνουν πως έχουν παραπάνω ενέργεια και θέληση.

Στην τελευταία περίοδο φάνηκε η θέληση και η ενέργεια που είχαν οι Jack’s, κάτι που έλειψε εντελώς από τους Μυρμιδόνες οι οποίοι σκοραραν μόλις 6 πόντους στην τελευταία περίοδο. Αυτό είχε ως αποτέλεσμα οι Jack’s να πάρουν ένα τεράστιο ροζ φύλλο και να οδηγήσουν τους Μυρμιδόνες στην δεύτερη τους ήττα στο πρωτάθλημα. Ο Τσουράπης με τρίποντο έγραψε το 55-48, 55-50 από τον Κελεμτζή και 57-50 ο Μπέμπελος. Σε εκείνο το σημείο οι Γαλανάκης, Κελεμτζής και Ελευθεριάδης έτρεξαν ένα 0-12 σερί για να περάσει η ομάδα τους μπροστά με 57-62, ο Παπαντωνίου μείωσε με μια βολή σε 58-62 με 45″ να μένουν, όμως ο Ελευθεριάδης έβαλε κάποια δευτερόλεπτα μετά ένα ακόμη καλάθι, έγραψε το 58-64 και σκότωσε έτσι τις όποιες ελπίδες είχαν οι Μυρμιδόνες.