25.0%
58.3%
28.6%
18.5%

Οι Jack’s παίζοντας φοβερή άμυνα σε όλη τη διάρκεια του αγώνα κατάφεραν να πάρουν μια πολύ δύσκολη νίκη κόντρα στους Ξεφτιλάιζερς με 49-59. MVP του αγώνα ήταν ο Κώστας Ελευθεριάδης με 16 πόντους, 15 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 3 τάπες.

Το πρώτο δεκάλεπτο για τους Ξεφτιλάιζερς ήταν ίσως το χειρότερο δεκάλεπτο που έχουν κάνει ποτέ επιθετικά, κάτι που εκμεταλλεύτηκαν οι Jack’s για να πάρουν τα ηνία. Ελευθεριάδης, Γκλιάτης και Μπουτσικάκης ξεκίνησαν με 0-6, 2-6 από τον Τσίτσο, 2-9 ο Γκλιάτης, 3-9 ο Αχιλλέας Τυπάλδος και 3-11 από τον Γκλιάτη για να κλείσουμε την πρώτη περίοδο.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες βρήκαν καλύτερο ρυθμό επιθετικά, με τους Jack’s να συνεχίζουν να είναι σταθερά μπροστά χωρίς να νιώσουν ιδιαίτερη απειλή. Ο Χαραλαμπόπουλος μείωσε σε 5-11, 5-16 οι Ελευθεριάδης και Μπουτσικάκης, 8-16 ο Δεδούσης, 8-19 ο Γκίκας, 10-19 από τον Χαραλαμπόπουλο, 10-21 ο Μπουτσικάκης, 13-21 ο Γιώργος Τυπάλδος, 13-25 οι Ελευθεριάδης και Γκλιάτης, 16-25 ο Τυπάλδος, 16-26 ο Ελευθεριάδης ξανά, 21-26 οι Γιώργος Τυπάλδος, Δεδούσης και Τσίτσος και 21-29 με ένα τρίποντο του Μπουτσικάκη στο φινάλε του ημιχρόνου.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες έβρισκαν ξανά δυσκολίες στο σκοράρισμα, κάτι που συμφέρει αρκετά τους Jack’s οι οποίοι ήταν μπροστά στο σκορ. Τσίτσος και Αχιλλέας Τυπάλδος έγραψαν το 24-29, 24-35 οι Καλανίδης Γκίκας και Μπουτσικάκης, 26-35 οι Τυπάλδος και Δεδούσης, 26-37 ο Ελευθεριάδης, 28-37 ο Δεδούσης, 28-39 ο Ελευθεριάδης, 32-39 οι Δεδούσης και Τσίτσος, 32-40 ο Χαραλαμπόπουλος, 33-40 ο Αχιλλέας Τυπάλδος και 33-41 ο Καλανίδης για να κλείσουμε την τρίτη περίοδο.

Στην τελευταία περίοδο οι Ξεφτιλάιζερς μείωσαν ως τους 4, όμως οι Jack’s δεν επέτρεψαν κάτι περισσότερο, έμειναν ψύχραιμοι και κράτησαν μια διαφορά ασφαλείας ως το τέλος. Ο Τσίτσος μείωσε σε 37-41, 37-43 ο Καλανίδης, 39-43 ο Δεδούσης, 39-45 ο Καλανίδης, 42-45 ο Δεδούσης, 42-51 οι Γκλιάτης και Γκίκας, 45-51 ο Αχιλλέας Τυπάλδος, 45-55 οι Γκίκας και Ελευθεριάδης, 47-55 ο Αχιλλέας Τυπάλδος, 47-57 ο Γκλιάτης, 49-57 ο Δεδούσης και καλάθι ξανά από τον Γκλιάτη για το τελικό 49-59 του αγώνα.

Για τους Jack’s, πέρα από τον Ελευθεριάδη, πολύ καλή εμφάνιση έκαναν επίσης οι Γκλιάτης και Μπουτσικάκης. Για τους Ξεφτιλάιζερς ξεχώρισαν οι Δεδούσης, Αχιλλέας Τυπάλδος και Τσίτσος.