30.8%
58.8%
36.2%
34.6%

Οι Miners κάνοντας πολύ καλό δεύτερο και τρίτο δεκάλεπτο κόντρα στους Jack’s πήραν μια διαφορά, η οποία έφτασε μέχρι και τους 21 πόντους στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου και όλα έδειχναν πως θα έχουν ένα ήσυχο βράδυ, όμως η ομάδα του Κώστα Ελευθεριάδη στην τελευταία περίοδο έκανε υπερπροσπάθεια, πλησίασε στην ανατροπή, αλλά ο χρόνος δεν ήταν σύμμαχος της, με αποτέλεσμα να χάνει με 65-71. MVP του αγώνα ήταν ο Χαραλάμπου Γιάννης με 15 πόντους, 2 ριμπάουντ και 3 ασίστ.

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι Jack’s έκαναν πολύ δυνατή αρχή αμυντικά και αυτό τους οδηγούσε σε κάποια εύκολα καλάθια στην επίθεση με αποτέλεσμα να παίρνουν ένα μικρό προβάδισμα στο ξεκίνημα το οποίο έμεινε σε όλο το δεκάλεπτο. Ελευθεριάδης, Γκίκας και Κελεμτζής ξεκίνησαν το ματς με 7-0, 7-3 ο Σακαράκης, 8-3 ο Γκίκας, 8-6 ο Γριμάνης, 10-6 ο Γκλιάτης, 10-7 ο Γριμάνης ξανά, 12-7 ο Γκίκας, 12-9 ο Χαραλάμπου, 15-9 ο Γκίκας, 15-12 ο Παπαδόγιαννης και 17-12 από τον Ζήση για να κλείσουμε το πρώτο δεκάλεπτο του αγώνα.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι Miners άρχισαν να ανεβάζουν στροφές επιθετικά με μπροστάρηδες τους Παπαδόγιαννη και Χαραλάμπου και να παίρνουν προβάδισμα με διψήφια διαφορά καθώς και αμυντικά έκαναν εξαιρετική δουλειά στην περίοδο. Ο Μπουχλής έγραψε μια βολή για το 18-12, 18-19 με ένα 0-7 σερί οι Ορφανίδης και Παπαδόγιαννης, 20-19 ο Ζήσης, 20-23 οι Μόνος και Παπαδόγιαννης, 23-23 με μια βολή του Ελευθεριάδη και δύο του Μπουχλή, 23-27 οι Παπαδόγιαννης και Τουμπακάρης, 24-27 ο Κελεμτζής και 0-9 σερί στο τέλος του ημιχρόνου οι Ράπτης και Χαραλάμπου για να κλείσουμε ημίχρονο με τους Miners στο +12 (24-36).

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι Miners συνέχισαν φορτσάτοι εκμεταλλευόμενοι το momentum που είχαν από το τέλος της προηγούμενης περιόδου ανεβάζοντας την διαφορά μέχρι και στους 21 πόντους. Ο Γκλιάτης μείωσε σε 25-36, 25-38 ο Ορφανίδης, 28-38 ο Ελευθεριάδης, 28-46 οι Ορφανίδης και Χαραλάμπου, 30-46 ο Μπουχλής, 30-48 ο Παπαδόγιαννης, 32-48 ο Γκίκας με δύο βολές, 32-50 ο Χαραλάμπου, 35-50 ο Ελευθεριάδης, 35-52 ο Τουμπακάρης, 37-52 ο Γκλιάτης, 37-58 με ένα 0-6 σερί οι Ράπτης και Τζαβάρας και 39-58 με ακόμη ένα καλάθι του Γκλιάτης για να κλείσουμε το τρίτο δεκάλεπτο.

Στην τελευταία περίοδο οι Jack’s προσπάθησαν να κάνουν ένα τεράστιο comeback, όμως οι Miners είχαν το καθαρό μυαλό και την ποιότητα να διαχειριστουν την πίεση του αντιπάλου και να φύγουν τελικά με τη νίκη. Ο Μπουχλής μείωσε σε 40-58, 40-60 ο Παπαδόγιαννης, 42-60 ο Γκλιάτης, 42-62 ο Ορφανίδης, 44-62 ο Μπουχλής ξανά, 44-64 ξανά από τον Ορφανίδη, 47-64 ο Γκίκας, 47-66 ο Παπαδόγιαννης, 49-66 ο Γκίκας ξανά, 49-69 ο Σακαράκης, 58-69 με τους Ελευθεριάδη, Κελεμτζή και Γκλιάτη να βάζουν από ένα τρίποντο, 58-71 ο Ορφανίδης, 61-71 οι Ελευθεριάδης και Γκίκας, 61-71 ο Χαραλάμπου και μια βολή ο Γκλιάτης και ένα τρίποντο ο Ελευθεριάδης για να γραφτεί το τελικό 65-71 του αγώνα.

Για τους Miners, πέρα από τον Χαραλάμπου, πολύ καλή εμφάνιση έκαναν επίσης οι Παπαδόγιαννης και Σακαράκης. Για τους Jack’s ξεχώρισαν οι Ελευθεριάδης, Γκλιάτης και Γκίκας.