18.5%
69.2%
32.4%
31.0%

Παιχνίδι πολλών συναισθημάτων εκείνο των Jack’s ενάντια στους Reapers, καθώς και οι δύο επιζητούσαν πολύ την νίκη πριν την έναρξη της αναμέτρησης. Δύο πολύ καλές ομάδες λοιπόν έδωσαν μάχη σώμα με σώμα, οι Reapers εκμεταλλεύτηκαν κάθε αδυναμία του αντιπάλου και τελικά επικράτησαν πιο δύσκολα απ’ ότι δείχνει το τελικό 44-60.

Νευρικό του ξεκίνημα του παιχνιδιού με πολλά άστοχα σουτ και κακές επιλογές και από τις δύο ομάδες. Οι Reapers πατάνε καλύτερα, εκμεταλλεύονται την εκνευριστική αστοχία των Jack’s και παίρνουν ένα καλό προβάδισμα (1-12). Πέντε πόντοι των Δρακόπουλου και Μπουτσικάκη θα κάνουν το 6-12, για να ολοκληρωθεί το δεκάλεπτο μετά από εύστοχο σουτ δύο πόντων του Σαμαρά (8-14).

Οι Jack’s εννοείται πως δεν είχαν στο μυαλό τους να παραμείνουν πίσω στο σκορ για πολλή Ώρα, θα μπουν καλύτερα στο 2ο δεκάλεπτο και αρχικά με τον Βάνα να παίρνει την ομάδα στις πλάτες του, μειώνουν στους τέσσερις (12-16). Οι Reapers ξανά με το πόδι στο γκάζι για το 12-21 και στην συνέχεια για το εκκωφαντικό με βάση την εικόνα του παιχνιδιού 16-30, για να λήξει το ημίχρονο στο 18-30, μετά από ενέργεια του Μανωλέα.

Μετά την ανάπαυλα κι οι μεν κι οι δε θα μπουν ακόμα πιο νευρικοί, απ’ ότι στην έναρξη της αναμέτρησης. Το πρώτο καλάθι θα έρθει από τα χέρια του Μανωλίτση, ενώ οι Jack’s θα βρουν μόλις έναν πόντο από ελεύθερη βολή του Ελευθεριάδη. Χαρακτηριστικό πως το πρώτο εντός πεδιάς τους το πέτυχαν μετά από πέντε λεπτά αγωνιστικής δράσης, ωστόσο με τρία σερί τρίποντα θα γίνει το 28-38. Δεν κατάφεραν να καλύψουν παραπάνω την διαφορά και το 4ο δεκάλεπτο θα ξεκινήσει με το σκορ στο 32-44.

Οι Reapers, εκμεταλλευόμενοι την ασφυκτικά σκληρή τους άμυνα, ανοίγουν κι άλλο την διαφορά με την μέγιστη τιμή της να φτάνει μέχρι και τους 19 πόντους (39-58). Από εκεί και έπειτα και οι δύο μεριές, επί της ουσίας «έσβησαν», καθώς και βάσει εικόνας, αλλά και διαφοράς το παιχνίδι ήταν μη αναστρέψιμο. Τελικό σκορ 44-60.

MVP της αναμέτρησης ο τρομερός Χατζημωράκης Τάσος ο οποίος σημείωσε 16 πόντους, ενώ παράλληλα είχε και 11 ριμπάουντ, 4 ασίστ και 3 κλεψίματα, φτάνοντας έτσι τους 22 βαθμούς στο ranking. Από κοντά με υψηλό efficiency και οι Κεραμάρης Γιάννης και Κούβαρης Μάνος, ενώ από τους Jack’s ξεχώρισαν οι Μπουτσικάκης Παναγιώτης και Δρακόπουλος Νίκος.