13.3%
70.8%
50.0%
33.3%

Σε ένα όμορφο παιχνίδι μεταξύ των δύο ομάδων, οι Ασβοί κατάφεραν να πανηγυρίσουν τη νίκη απέναντι στους Kings με το τελικό 64-79, στην 13η στροφή της φετινής Golden. Οι Kings πάτησαν παρκέ πολύ δυνατά, στέλνοντας από νωρίς τη διαφορά στους 12 πόντους. Οι μόλις 5 Ασβοί, μεθοδικά και σταδιακά κατάφεραν να ροκανίσουν τη διαφορά και να περάσουν μάλιστα μπροστά στο δεύτερο δεκάλεπτο. Από το σημείο εκείνο, οι Ασβοί είχαν μόνιμα το προβάδισμα και παρά την προσπάθεια των Kings να κάνουν την ανατροπή, φτάνοντας τη διαφορά μέχρι και τους 6, δεν επέτρεψαν στον αντίπαλο να περάσει μπροστά, ενώ στο τέλος άνοιξαν την ψαλίδα της διαφοράς μέχρι και το τελικό 64-79.

Έναρξη του παιχνιδιού, με τους Kings να πατούν παρκέ πολύ δυνατά με ένα αρχικό σερί 6-0 έπειτα από 3 δίποντα των Βέργο, Χαριτόπουλο και Τασιούλη και τους Ασβούς να μπαίνουν στο ματς με τρίποντο του Μακρυδάκη που θα μειώσει στην κατοχή και το 6-3. Με ένα νέο σερί των Kings (11-3), η διαφορά θα ανοίξει στους 11 πόντους και το 17-6, ο Μακρυδάκης με νέο τρίποντο θα μειώσει στο 17-9, ενώ ο Ψαθάς και ο Χαριτόπουλος με 2 απανωτά δίποντα, κατάφεραν να στείλουν τη διαφορά στους 12 πόντους και το 21-9 της αναμέτρησης. Στη συνέχεια, ο Ψαλιδόπουλος με 2/2 βολές θα μειώσει στο 21-11, ο Τουμπακάρης με όμορφο τρόπο θα γράψει το 23-11, ενώ ο Ψαλιδόπουλος με 2 απανωτά τρίποντα, σφράγισε το δεκάλεπτο στο 23-17, μειώνοντας έτσι στους 6 πόντους.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, ο Βέργος έκανε το 25-17 με δίποντο για να τρέξουν ένα σερί 2-13 οι Ασβοί, το οποίο και θα τους δώσει για πρώτη φορά το προβάδισμα με το σκορ στο 27-30. Με δίποντο του Χαριτόπουλου, οι Kings μείωσαν στο 29-30, όμως οι Ασβοί απάντησαν ξανά με σερί 0-8, έπειτα από 5 πόντους του Μακρυδάκη και 3 του Νακόπουλου για το 29-38 της αναμέτρησης. Εκεί, ο Χαριτόπουλος μείωσε με δύσκολο δίποντο στο 31-38, ενώ το ημίχρονο, σφράγισε με τον ίδιο τρόπο ο Κατσιγιάννης, για να στείλει τις δύο ομάδες στους πάγκους με το σκορ το 31-40 για τους Ασβούς.

Στην επιστροφή των δύο ομάδων από τα αποδυτήρια, οι Ασβοί με 2 δίποντα των Ψαλιδόπουλο και Κατσιγιάννη θα ανοίξουν τη διαφορά στους 13 πόντους και το 31-44, οι Kings με ένα σερί όμως 9-2, με 3 δίποντα των Χαριτόπουλο, Βέργο και Γκοτζή, αλλά και τρίποντο του Πολυμενίδη, θα μειώσουν τη διαφορά στους 6 πόντους και το 40-46, για να απαντήσουν οι Ασβοί με 2 τρίποντα του Κουτσουρή, γράφοντας έτσι το 40-52 της αναμέτρησης. Στη συνέχεια, ο Χαριτόπουλος με γκολ-φάουλ και βολή θα μειώσει στους 8 και το 44-52, οι Ασβοί με 2/2 βολές του Ψαλιδόπουλου θα γράψουν το 44-54, ενώ ένα δίποντο του Βέργου, θα μειώσει εκ νέου στους 8 και το 46-54 του ματς. Με 2 βολές του Μακρυδάκη, το σκορ πήγε στο 46-56 για τους Ασβούς, για να σφραγίσει την περίοδο με εύστοχο ζευγάρι βολών ο Χαριτόπουλος, κλείνοντας την περίοδο στο 48-56.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, οι Ασβοί με τρίποντο του Κουτσουρή έκαναν το 48-59, ο Γκοτζής με βολή μείωσε στο 49-59, ενώ ο Μακρυδάκης με τρίποντο και ο Ψαλιδόπουλος με δίποντο αιφνιδιασμό, έγραψαν το 49-64 για την ομάδα τους. Στη συνέχεια, οι Kings θα βρουν τα ψυχικά αποθέματα και θα μειώσουν με 2 δίποντα των Ψαθά και Γκοτζή, μειώνοντας στο 53-64, οι Ασβοί με 3 βολές των Μακρυδάκη και Νακόπουλο θα κάνουν το 53-67, ενώ ο Χαριτόπουλος με εύστοχο σουτ μέσης απόστασης, έγραψε το 55-67 του ματς. Στη συνέχεια, οι Ασβοί με 8 σερί πόντους από 2 τρίποντα των Νακόπουλο, Κατσιγιάννη και δίποντο του δεύτερου, θα πάνε το ματς στους 20 και το 55-75, ο Γκοτζής με 2 βολές μείωσε στο 57-75 και ο Μακρυδάκης με δική του βολή, έγραψε το 57-76 του ματς. Εκεί, ο Χαριτόπουλος με βολή και δίποντο μείωσε στο 60-76, ο Κουτσουρής με δικές του βολές έκανε το 60-78, ενώ ο Βέργος απάντησε με δίποντο για το 62-78 της αναμέτρησης. Με βολή του Μακρυδάκη, οι Ασβοί έκαναν το 62-79, ενώ ο Βέργος σφράγισε το ματς με δίποντο για το τελικό 64-79 του ματς.

Σε εξαιρετική μέρα βρέθηκε ο Κώστας Νακόπουλος ο οποίος ψηφίστηκε ως MVP της αναμέτρησης, φτάνοντας τους 16 πόντους, με 15 ριμπάουντ, μοίρασε 4 ασίστ, κλέβοντας 2 φορές την μπάλα από τον αντίπαλο, συγκεντρώνοντας έτσι 25 βαθμούς στην αξιολόγηση της στατιστικής. Από τους Ασβούς ξεχώρισε επιπλέον ο Μακρυδάκης, με τον Κουτσουρή να συμπληρώνει τη λίστα των κορυφαίων, ενώ από τους Kings σε καλή μέρα βρέθηκε ο Πολυμενίδης και ο Χαριτόπουλος.