26.3%
77.8%
37.7%
18.5%

Οι Kings πλήρωσαν την πολύ κακή τους πρώτη περίοδο και έχασαν με 62-80 από τον Άφοβο που με τη νίκη αυτή έπιασε στο 4-11 την παρέα του Χαριτόπουλου και του Γκοτζή. MVP του αγώνα ήταν ο Μύρωνας Γκότσης με 13 πόντους, 16 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα και 7 τάπες.

Στην πρώτη περίοδο όλα λειτούργησαν τέλεια σε άμυνα και επίθεση για τον Άφοβο, με τους Kings να μοιάζουν σαν να μην έχουν μπει καν στο παρκέ. Τσικόλας και Γκοτσης έγραψαν το 0-3, με τον Χαριτόπουλο να μειώνει σε 2-3 και να ακολουθεί ένα, 0-6 από Ντούφα και Κλαγκο για το 2-9. Σε 4-9 μείωσε ο Τσάμπαλης και αυτό ήταν το τελευταίο καλάθι στην περίοδο για τους Kings. Ακολούθησε ένα 0-19 από τον Άφοβο με τους Ντούφα, Γκότση, Κλάγκο και Καρούτα για το τελικό 4-28 της περιόδου.

Στην δεύτερη περίοδο οι Kings έδειξαν ένα εντελώς διαφορετικό πρόσωπο. Έτρεχαν, πιεζαν και σκοραραν, όμως ο Άφοβος είχε ψυχολογία και λύσεις. Ο Τσικόλας έγραψε το 4-30 και ο Σαϊτάνης απάντησε για το 6-30. Καλάθι από τον Καρούτα για το 6-32 και 6-0 από Γκοτζή, και Σαϊτάνη για το 12-32. Ο Κλάγκος έγραψε το 12-34 και οι Γκοτζής και Τσάμπαλης μειωσαν σε 16-34. Τρίποντο ο Ντούφας για το 16-37 και απάντηση ο Καρυπίδης για το 19-37. Ξανά στους 20 το ματς από τον Άφοβο (19-39) και καλάθι ξανά ο Τσαμπαλης για το 21-39. Ο Ντούφας ανέβασε ξανά στου; 20(21-41) και ακολούθησε ένα 9-0 από τους Γκοτζή και Χαριτόπουλο για το 30-41. Ο Καρούτας έκοψε το σερί των Kings γράφοντας το 30-43, για να έρθει ο Χαριτόπουλος και να σημειώσει με 2/2 βολές το τελικό 32-43 του ημιχρόνου.

Στην τρίτη περίοδο ο Άφοβος συνέχισε να έχει μια διαφορά ασφαλείας σε όλη τη διάρκεια, παρά την υπερπροσπάθεια των Kings να προλάβουν. Ο Μουστάκας μείωσε σε 34-43 και ακολούθησε ένα 0-5 από Γκότση και Τσικόλα για το 34-48. Καλάθι από τον Χαριτόπουλο για το 36-48 και 1/2 βολές ο Ντούφας για το 36-49. Σε 38-49 μείωσε ο Τσάμπαλης και ακολούθησε ένα 0-10 από Τσικόλα, Καρούτα, Κλαγκο, Γκότση και Συσκάκη για το 38-59. Καλάθι από τον Τσαμπαλη για το 40-59, απάντηση από τον Γκότση (40-61) και 7-0 από Χαριτόπουλο και Σαϊτάνη για το 47-61. Το τελικό 47-63 του δεκαλέπτου γράφτηκε από τον Τσικόλα.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι Kings πίεσαν, όμως ο Άφοβος άντεξε, βρήκε λύσεις και τελικά πήρε τη νίκη με άνεση. Τσάμπαλης, Σαϊτάνης και Μουστάκας έγραψαν το 54-63, όμως ο Άφοβος ανέβασε γρήγορα σε διψηφιο με τους Γωγάκη και Τσικόλα για το 54-68. Ξανά τρίποντο ο Τσάμπαλης για το 57-68 και 57-70 από τον Γκότση. Μείωσε ξανά στους 11 ο Καρυπιδης (59-70) και ακολούθησε ένα 0-5 από Γκότση και Ντούφα για το 59-75. Σε 62-75 μειωσαν οι Μπακάλης και Τσάμπαλης, για να έρθει ένα 0-5 από τους Κλάγκο και Ντούφα για το τελικό 62-80 του ματς.

Πέρα από τον Γκότση, πολύ καλή εμφάνιση έκαναν και οι Ντούφας, Τσικόλας και Κλάγκος για τον Άφοβο. Για τους Kings ξεχώρισαν οι Χαριτόπουλος, Γκοτζής και Κατσάμπαλης.