15.4%
42.9%
51.3%
30.3%

Ο Φωκιανός κέρδισε με 69-76 τους Kings B.C. για να επιστρέψει στις νίκες και να ανέβει στο 4-5 στη βαθμολογία. Οι Kings μπήκαν τρομερά και προηγήθηκαν με 20 πόντους στο 2ο δεκάλεπτο, με τον Φωκιανό να απαντά με Ρίπη και Σαχινίδη αρχικά, για να πάρουν τη σκυτάλη Μυλιόρδος και Τζούρτος στη συνέχεια και να ανατρέψει το σκορ για τη νίκη!

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τον Χαριτόπουλο να σκοράρει και τον Τσιώτση να απαντά. Στη συνέχεια οι Kings έτρεξαν ένα 10-0 με τον Χαριτόπουλο, τον Μολιό και τον Καρυπίδη για το 12-2, ενώ μετά το καλάθι του Ρίπη ο Χαριτόπουλος έφερε την ομάδα του στο 15-4. Ο Ρίπης με τον Μυλιόρδο μείωσαν, αλλά οι Kings με Χαριτόπουλο, Δερματίνο και Μολιό έφτασαν στο 21-7 και το 23-9 λίγο μετά. Ο Ρίπης πάλευε μόνος στην επίθεση του Φωκιανού με τον Χαριτόπουλο να συνεχίζει και με τον Μολιό να κλείνουν το δεκάλεπτο στο 27-11.

Στη 2η περίοδο ο Σαχινίδης σκόραρε για το 27-13, αλλά ο Καρυπίδης με τον Χαριτόπουλο απάντησαν για το 32-13. Με τον Τζούρτο ο Φωκιανός πήρε τρίποντο, αλλά ο Δερματίνος με τον Χαριτόπουλο έδωσαν στους Kings τη μεγαλύτερη διαφορά στο ματς, 36-16. Ο Τζούρτος με τον Σαχινίδη μείωσαν σε 37-25, με τον Καρυπίδη και τον Μολιό να απαντούν για να κλείσει ο Σαχινίδης με δύο τρίποντα το πρώτο ημίχρονο στο 41-31.

Στην επανάληψη ο Ρίπης μπήκε δυνατά για το 42-36, με τον Χαριτόπουλο να απαντά, αλλά τον Μυλιόρδο να βάζει τρία συνεχόμενα τρίποντα για το 47-45. Ο Χαριτόπουλος κράτησε μπροστά την ομάδα του για το 50-46, με τον Τζούρτο και τον Μυλιόρδο να ισοφαρίζουν σε 50-50. Ο Χαριτόπουλος σκόραρε ξανά, αλλά ο Τζούρτος έβαλε για πρώτη φορά στο ματς μπροστά τον Φωκιανό, 52-53. Με 4/4 βολές από τον Δερματίνο οι Kings έκλεισαν το δεκάλεπτο με βραχεία κεφαλή στο 56-55.

Στην 4η περίοδο ο Ρίπης έφερε το ματς στο 56-59 για τον Φωκιανό, με τους Kings να απαντούν με 8-0 σερί από Καρυπίδη και Γκοτζή για το 64-59. Όμως, ο Φωκιανός έγραψε ένα 3-15 για να καθαρίσει τον αγώνα στη συνέχεια, η αρχή έγινε από Μυλιόρδο και Ακράτο με τον Σαχινίδη να σκοράρει για το 64-65 και το προσπέρασμα. Τελευταίο προβάδισμα για τους Kings από τον Γκοτζή και τον Δερματίνο στο 67-65, με τον Μυλιόρδο να απαντά με τρίποντο 3 λεπτά για το τέλος και τον Φωκιανό με Τζούρτο, Μακρή και Σαχινίδη να γράφει ένα 0-9 για το 67-74. Ο Γκοτζής μείωσε στα τελευταία δευτερόλεπτα, με τον Σαχινίδη να κλείνει το ματς με βολές.

Για τους νικητές ο Ρίπης είχε 16 πόντους, 14 ριμπάουντ, ο Τζούρτος 19 πόντους, 6 ριμπάουντ, με 8/13 εντός παιδιάς, ο Σαχινίδης 16 πόντους, 7 ριμπάουντ, 3 ασίστ, ο Μυλιόρδος 18 πόντους, 9 ριμπάουντ, 7 ασίστ. Για τους Kings ο Χαριτόπουλος είχε 26 πόντους και 4 ριμπάουντ, ο Γκοτζής 9 πόντους, 7 ριμπάουντ, 13 ασίστ, 3 κλεψίματα, ο Καρυπίδης 17 πόντους, 7 ριμπάουντ, 4 κλεψίματα, ο Δερματίνος 9 πόντους, 12 ριμπάουντ, ο Μολιός 8 πόντους, 11 ριμπάουντ.