21.2%
50.0%
38.9%
26.2%

Οι Kings B.C. κέρδισαν το πρώτο παιχνίδι της νέας χρονιάς, κάνοντας παράλληλα και την πρώτη νίκη στη φετινή regular season κόντρα στους Nothing But Net με 69-75. MVP του αγώνα ήταν ο Δημήτρης Χαριτόπουλος με 40 πόντους, 3 ριμπάουντ, 5 ασίστ και 1 κλέψιμο.

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι δυο ομάδες ξεκίνησαν αναγνωριστικά τα πρώτα 2-3 λεπτά. Στη συνέχεια οι Nothing But Net έκαναν ένα μπαμ, πήραν μια μικρή διαφορά, όμως γρήγορα οι Kings βρήκαν ρυθμό και με ένα καλό σερί μείωσαν στον πόντο. Ο Περράκης άνοιξε λογαριασμό στο ματς με τρίποντο, 3-6 από τους Γκοτζή και Λιάπη, 5-6 ο Λαζαρέτος, 5-8 ο Χαριτόπουλος, 16-8 με ένα 11-0 σερί οι Κοτσιώτας, Καραμανής και Περράκης, 16-13 οι Λαζαρίδης και Δερματίνος, 19-13 με άλλο ένα τρίποντο του Περράκη και 19-18 με ένα 0-5 από Χαριτόπουλο και Γκοτζή για να κλείσουμε το δεκάλεπτο.

Στην δεύτερη περίοδο οι δύο ομάδες συνέχισαν να κονταροχτυπιούνται, με τον ρυθμό στην επίθεση να συνεχίζει να είναι πολύ καλός και το θέαμα πλούσιο. Καραμανής και Λαζαρέτος έβαλαν από ένα καλάθι για το 23-18, 23-28 με 0-10 σερί οι Δερματίνος, Χαριτόπουλος και Λιάπης, 29-28 οι Λαζαρέτος, Κοτσιώτας και Βαγιάνος, 29-30 ο Καρυπίδης, 31-30 ο Λαζαρέτος, 31-31 με μια βολή ξανά ο Καρυπίδης, 33-31 ο Λαζαρέτος, 33-33 ο Χαριτόπουλος, 35-33 ο Λαζαρέτος ξανά, 35-34 ο Καρυπίδης και 37-34 με ακόμη ένα καλάθι του Λαζαρέτου για να κλείσουμε ημίχρονο στο ματς.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι Nothing But Net έπεσαν επιθετικά και αυτό ήταν κάτι το οποίο πλήρωσαν μένοντας πίσω στο σκορ. Ο Χαριτόπουλος έγραψε το 37-36, 39-36 ο Λαζαρέτος με δύο βολές, 39-41 οι Καρυπίδης και Χαριτόπουλος, 42-41 με τρίποντο ο Κοτσίφης, απάντηση από τον Καρυπίδη και καλάθι από τον Χαριτόπουλο για το 42-46, 44-46 ο Λαζαρέτος, 44-49 με τρίποντο του Γκοτζή, 47-49 ο Περράκης και 47-55 με 3 συνεχόμενα καλάθια του Χαριτόπουλου. Το τελικό 49-57 της περιόδου το σημείωσαν οι Καραμανής και Χαριτόπουλος.

Στην τελευταία περίοδο του αγώνα οι Nothing But Net έπαιζαν στα κόκκινα, όμως κάθε φορά που πλησιαζαν οι Kings, κυρίως με τον Χαριτόπουλο, είχαν λύση στην επίθεση και έφυγαν νικητές από το Περιστέρι. Ο Περράκης ξεκίνησε με τρίποντο το δεκάλεπτο για το 52-57, 52-62 με ένα διποντο και ένα τρίποντο ο Χαριτόπουλος, 59-62 οι Λαζαρέτος και Βαγιάνος, 59-64 ο Χαριτόπουλος, 62-64 με άλλο ένα τρίποντο του Περράκη στο ματς, 62-70 οι Χαριτόπουλος, Δερματίνος και Καρυπίδης, 66-70 οι Περράκης και Κοτσίφης, 66-72 με 2/2 βολές ο Χαριτόπουλος και 69-72 ο Κοτσίφης με τρίποντο 30″ πριν τη λήξη. Στη συνέχεια οι Kings κατάφεραν να διατηρησουν την ψυχραιμία τους, έβαλαν κάποιες από τις κρίσιμες βολές, δεν δέχτηκαν καλάθι και πήραν το ροζ φύλλο του αγώνα με 69-75.

Για τους Kings, πέρα από τον Χαριτόπουλο, σε πολύ καλό βράδυ βρέθηκαν επίσης οι Γκοτζής και Καρυπίδης. Για τους Nothing But Net ξεχώρισαν οι Λαζαρέτος και Περράκης.