12.0%
55.6%
44.7%
16.7%

Ένα ματς αντιπροσωπευτικό της κατηγορίας των ομάδων που έπαιζαν είχαμε την ευκαιρία να  παρακολουθήσαμε στο κλειστό του Βενέτη! Οι Phoenix Bums κατάφεραν να πάρουν την νίκη στα τελευταία λεπτά του ματς κόντρα στους Kings b.c. με το σκορ στο 55-58. Mvp του ματς δε ήταν άλλος από τον Μοσκοφόγλου που πέτυχε 11 πόντους, μάζεψε ισάριθμα ριμπάουντ και μοίρασε 4 ασσιστ.

Η πρώτη περίοδος άρχισε με τον Καρυπίδη να ανοίγει το σκορ για τους Kings b.c. και τον Σπανό νασυπληρώνει με άλλους 2 πόντους. Ο Γκοβάτσος άνοιξε το σκορ για τους Phoenix bums και το 4-2. Ξανά  ο Σπανός με δίποντο έκανε το 6-2. Με σερι 6-0 οι Phoenix bums προσπέρασαν με τον Μοσκοφόγλου να πετυχαίνει το πρώτο του δίποντο στο ματς και τον Φωτόπουλο τους υπόλοιπους 4. Το 8-8 έγινε δια χειρός Χαριτόπουλου και το 11-8 με το πρώτο τρίποντο του Καρυπίδη. Με 1/2 βολές του Κοβάτσου και ένα καλάθι και φάουλ του Καδά οι Bums έκλεισαν την πρώτη περίοδο μπροστά στο σκορ με 11-12.

Στην δεύτερη περίοδο οι Kings μπήκαν ζεστοί και πέτυχαν εύκολα καλάθια. Χαριτόπουλος, Δερματίνος, Ψαθάς και Γκοτζής πέτυχαν συνεχόμενα δίποντα και έτρεξαν ένα 8-0. Η απάντηση βέβαια δεν άργησε να έρθει. Φωτόπουλος με δίποντο, Καδάς με τρίποντο , Κουζοβουνάς πάλι με δίποντο και ο Καδάς με 2/2 βολες έτρεξαν ένα 9-0 που τους έδωσε πάλι το προβάδισμα. Ισοφάρισε ο Ψαθάς για το 21 όλα αλλά ο Μοσκοφόγλου έγραψε το τελικό 21-23 που ήταν και το σκορ ημιχρόνου.

Το 2ο ημίχρονο ξεκινησε με τους Bums να τρέχουν νέο σερι με το καλημέρα και να ξεφεύγουν με +10. Μοσκοφόγλου, Μπαλτζόγλου, Κοβάτσος(2) και Καπετανάκης σημείωσαν δίποντα καθοριστικά για την εξέλιξη του αγώνα!! Δερματίνος και Μολιός μείωσαν σε 23-33. Οι 2 ομάδες σκόραραν εναλλάξ δίποντα μέχρι το 29-36.  Σε εκείνο το σημείο ο Σαμαντάς πέτυχε ένα τρίποντο με ταμπλό και συμπλήρωσε ο Μοσκοφόγλου με ακόμη ένα δίποντο δίνωντας την εντύπωση πως βρίσκεται παντού. Με καλάθι και φάουλ ο Γιωτάκης μείωσε στο -9. Ο Φωτόπουλος απάντησε με δίποντο για το 32-43. Ο Δερματίνος πέτυχε δίποντο για το 34-43. Ο Λάσπας σημείωσε 1 βολή για να κλείσει την περίοδο ο Γιωτάκης με τρίποντο και το 37-44.

Τέταρτη και τελευταία περίοδος του αγώνα με τον Γιωτάκη να σκοράρει πάλι για 2 και τον Γκοτζή να σημειώνει 1/2 βολές για το 40-44. Με δίποντοο Λάσπας έκανε το 40-46. Με τρομερό γκολ φάουλ ο Χαριτόπουλος έκανε το 43-46. Ο star player του αγώνα άρχισε να κάνει αισθητή την παρουσία του σε εκείνο το σημείο. Ο Καπετανάκης πετυχαίνει δίποντο για το 43-48. Με τρομερό τρίποντο του Καρυπίδη η διαφορά έπεσε στο -2 και το 46-48. Ξανά ο Καπετανάκης με δίποντο ανέβασε την διαφορά στο +4. Μια βολή του Γιωτάκη και ένα δίποντο του Χαριτόπουλου στον αιφνιδιασμό έφεραν την διαφο΄ρα στο -1 (49-50). Ο ΤΡΟΜΕΡΟΣ Καπετανάκης με 2 συνεχόμενα δίποντα έκανε το 49-54. Πάλι ο Γκοτζής με γκολ φάουλ θέλησε να γυρίσει το ματς. Σκορ 52-54. Σαν απο μηχανής θεος για ακόμη μια φορα ο Καπετανάκης έκανε το 52-56. Ο Σπανός σκόραρε κατεβάζοντας την διαφορά στους 2.Από μια βολή για κάθε ομάδα πέτυχαν ο Μοσκοφόγλου και ο Χαριτόπουλος για το 55-57. Με μια βολή ο Λασπας έκανε το 55-58. Οι Kings είχαν ευκαιρίες αλλά η προσπέραση δεν ήρθε ποτέ και έτσι η ανατροπή έμεινε στα μισά.

Εκτός του Μοσκοφόγλου πολύ καλός ήταν και ο Κοβάτσος με 7 πόντους ,7 ριμπάουντ και 3 κοψίματα καθώς και ο Καπετανάκης που έκανε την διαφορά στο 4ο δεκάλεπτο με 13 πόντους και 4 ριμπάουντ. Για τους Kings ο Χαριτόπουλος τελείωσε το ματς με 12 πόντους, 6 ασσιστ και 3 κλεψίματα, και ο Γκοτζής με 8 πόντους, 7 ριμπάουντ, 7 ασσιστ και 2 κλεψίματα.