22.7%
100.0%
28.8%
14.3%

Μια πολύ σπουδαία νίκη κατάφεραν να πάρουν οι Los Amigos απέναντί στη Νίκαια για να ανέβουν στο 8-8 στην βαθμολογία του Γ ομίλου της Rising. Η Νίκαια, αν και είχε πολλές ελλείψεις, ήταν αρκετά ανταγωνιστική στο μεγαλύτερο κομμάτι του παιχνιδιού, όμως η πληρότητα και η αποφασιστηκότητα που είχαν οι Los Amigos έγειρε την πλάστιγγα προς το μέρος τους για να πάρουν τη νίκη με 62-45. MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Βασίλης Χατζηθεοδώρου με 21 πόντους, 7 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα και 4 τάπες.

Στο πρώτο δεκάλεπτο ο Μαργέλλος άνοιξε λογαριασμό στο ματς με ένα εύστοχο τρίποντο, ο Σταφέτας μείωσε σε 2-3, ο Μαργέλλος και ο Μάλλης απάντησαν με 0-5 σερί για το 2-8, 7-8 με απάντηση με το ίδιο σερί οι Τσιντσιλώνης και Χατζηθεοδώρου, 7-10 ο Οικονομάκος, 10-10 με καλάθι και φάουλ ο Τεντόμας, 10-13 με το τρίτο εύστοχο τρίποντο του Μαργέλλου, 13-13 ο Χατζηθεοδώρου και νέο καλάθι από τον Οικονομάκο για το τελικό 13-15 της πρώτης περιόδου.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Μαργέλλος και ο Τζελέπης έβαλαν από ένα καλάθι για το 13-19, οι Σταφέτας, Χρηστέας, Τεντόμας και Βελέντζας απάντησαν με 10-0 για το 23-19, 23-21 με ωραία ενέργεια του Μαργέλλου, 25-21 ο Λέκκος μετά από επιθετικό ριμπάουντ, 25-23 ο Γαζεπίδης από μέση απόσταση, 27-23 ξανά μετά από επιθετικό ριμπάουντ ο Λέκκος και 29-23 από τον Τεντόμα για να πάνε οι Los Amigos στο +6. Ο Τζελέπης στη συνέχεια μείωσε σε 29-25, οι Σπεντζάρης και Τεντόμας απάντησαν με 5-0 για το 34-25, για να ακολουθήσει ένα 0-7 σερί δια χειρός Μαργέλλου για να κλείσουμε ημίχρονο στο ματς με σκορ 34-32.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι Los Amigos ξεκίνησαν με ένα 6-0 των Χατζηθεοδώρου και Βελέντζα για το 40-32, οι Γαζεπίδης και Οικονομάκος απάντησαν βάζοντας από ένα καλάθι για το 40-36, 43-36 με γκολ φάουλ από τον Τεντόμα, 43-38 ο Γαζεπίδης, 45-38 ο Χατζηθεοδώρου, 45-40 ο Γαζεπίδης ξανά και 47-40 από τον Χατζηθεοδώρου και πάλι για να κλείσουμε το τρίτο δεκάλεπτο με τους Los Amigos να είναι στο +7.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο ο Χατζηθεοδώρου με δύο δικά του καλάθια έγραψε το 51-40, ο Μαργέλλος μείωσε σε 51-42, 53-42 από τον Βελέντζα, 53-45 ο Μαργέλλος και 9-0 σερί από τους Αναστασίου, Χατζηθεοδώρου και Τσιντσιλώνη για το τελικό 62-45 του παιχνιδιού.

Για τους Los Amigos, πέρα από τον Χατζηθεοδώρου, σε μεγάλο βράδυ βρέθηκαν επίσης οι Τεντόμας με 14 πόντους, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ, Σταφέτας με 4 πόντους, 11 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 1 τάπα και Λέκκος με 4 πόντους, 8 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 1 τάπα. Για τη Νίκαια τρομερός για ακόμη μια φορά ήταν ο Σεβαστός Μαργέλλος με 25 πόντους, 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 5 κλεψίματα, ενώ επίσης καλή εμφάνιση έκανε ο Τζελέπης με 4 πόντους, 13 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 1 κλέψιμο.