6.7%
30.0%
48.5%
20.8%

Σε ένα πολύ σημαντικό παιχνίδι για τον δεύτερο όμιλο της κατηγορίας Rising, Los Amigos και Anonymous διασταύρωσαν τα ξίφη τους, με τους δεύτερους να επικρατούν με 47-50. Οι Los Amigos μπήκαν φουριόζοι στα πρώτα λεπτά και προηγήθηκαν με 9-0, αλλά οι Anonymous ισορρόπησαν άμεσα και μάλιστα με ένα δυνατό ξεκίνημα στο δεύτερο δεκάλεπτο πήραν προβάδισμα με 12-19, με τους Los Amigos να μειώνουν πριν το ημίχρονο. Στο δεύτερο μέρος, το ματς παρέμεινε ντέρμπι, με τον νικητή να κρίνεται στις τελευταίες κατοχές. Ο Παπαδήμας με κρύο αίμα ευστόχησε σε δύο κρίσιμες βολές, διαμορφώνοντας τελικά το σκορ του αγώνα, καθώς οι Amigos δεν κατάφεραν να ισοφαρίσουν και να στείλουν το ματς στο έξτρα πεντάλεπτο. Με αυτή τη νίκη, οι Anonymous κράτησαν ζωντανές τις ελπίδες τους για είσοδο στα playoffs, ενώ οι Amigos έπεσαν στο 10-8.

Ξεκίνημα στο παιχνίδι, με τις δύο ομάδες να είναι ισορροπημένες. Το σκορ άνοιξαν οι Λέκκος, Χατζηθεοδώρου, Τεντόμας και Βογιατζάκης (9-0), οι Αδάμης και Νάσης μείωσαν σε 9-4, ο Χατζηθεοδώρου από μέση απόσταση το 11-4, οι Αδάμης, Σωτηρόπουλος και Βλάχος μείωσαν στον πόντο (11-10) και ο Τεντόμας με μια βολή το 12-10 στο τελείωμα του πρώτου δεκαλέπτου.

Στη δεύτερη περίοδο, οι Anonymous κυριάρχησαν και πήραν το προβάδισμα. Ξεκίνησαν το δεκάλεπτο με σερί 0-9 για το 12-19 από τους, ο Λέκκος με 2/2 βολές μείωσε σε 14-19, ο Βλάχος έκανε το 14-21 από μέση απόσταση και οι Βογιατζάκης, Χατζηθεοδώρου το 19-21 πριν την ανάπαυλα.

Επιστροφή των δύο ομάδων από τα αποδυτήρια, με τις δύο ομάδες να είναι ισορροπημένες. Στην τρίτη περίοδο, οι ομάδες παρέμειναν κοντά στο σκορ. Αρχικά, οι Βογιατζάκης, Τεντόμας και Χατζηθεοδώρου πέτυχαν το 25-21, ο Σκιαδόπουλος με τρίποντο μείωσε σε 25-24, οι Βελέντζας και Λέκκος έκαναν το 30-24, ο Σακελαρόπουλος μείωσε σε 30-27 με τρίποντο, ο Βελέντζας ξανά για το 32-27, ακολούθησε σερί 0-9 από Σκιαδόπουλο, Σακελαρόπουλο και Αδάμη για το 32-36 και οι Σταφέτας, Αναστασίου ισοφάρισαν σε 36-36, με το οποίο έκλεισε το τρίτο δεκάλεπτο.

Τελευταία περίοδος στο ματς, με τον νικητή να κρίνεται στο τέλος. Ο Σωτηρόπουλος σκόραρε για το 36-38, οι Λέκκος και Χατζηθεοδώρου το 39-38, ο Βλάχος με ωραία κίνηση έβαλε μπροστά την ομάδα του με 39-40, οι Χατζηθεοδώρου, Λέκκος απάντησαν για το 42-40, ο Τάγαρης ισοφάρισε σε 42-42, ο Σταφέτας έκανε το 44-42, οι Βλάχος, Σωτηρόπουλος το 44-46, ενώ ο Αδάμης αύξησε τη διαφορά στο +4 (44-48) στα 14’’. Ο Βελέντζας με γκολ-φάουλ μείωσε σε 47-48, με τις δύο ομάδες να μη σκοράρουν στις τελευταίες κατοχές και τον Παπαδήμα με 2/2 βολές να διαμορφώνει το τελικό σκορ της αναμέτρησης 47-50.

Πολυτιμότερος παίκτης του αγώνα αναδείχθηκε ο Ηλίας Σκιαδόπουλος, ο οποίος γέμισε τη στατιστική του με 7 πόντους και 8 ριμπάουντ, ενώ τον ακολοήθησαν σε απόδοση οι Βλάχος και Τάγαρης. Από τους Amigos, ξεχώρισαν οι προσπάθειες των Χατζηθεοδώρου και Λέκκου.