23.1%
33.3%
48.3%
12.9%

Τεράστια νίκη για Los Amigos στα πλαίσια της 9ης αγωνιστικής της Risinig League επί των Saiyans με το τελικό 51-42, νίκη που τους επιτρέπει να ονειρεύονται την είσοδό τους στα playoffs. Οι Los Amigos ξεκίνησαν πολύ δυναμικά, κλείνοντας την πρώτη περίοδο με το σκορ στο 16-5. Οι Saiyans θα ροκανίσουν τη διαφορά μέχρι τα τέλη του 3ου δεκαλέπτου όπου θα πάρουν και το προβάδισμα, όμως στο 4ο δεκάλεπτο οι Los Amigos με καθαρό μυαλό και καλές επιθέσεις θα φτάσουν στην 2η συνεχόμενη νίκη και την 9η συνολικά στη σεζόν.

Έναρξη του παιχνιδιού, με τους Los Amigos να ξεκινούν δυναμικά με 2 δίποντα του Λέκκου για το 4-0, με τον Μπούρα να ευστοχεί σε 1/2 βολές για να μειώσει σε 4-1. Οι Los Amigos θα συνεχίσουν με 2/2 βολές του Σταφέτα αλλά και δίποντο του Χατζηθεοδώρου για να κάνουν το 8-1, με τον Αντωνόπουλο να μειώνει με δίποντο σε 8-3. Οι Los Amigos, θα συνεχίσουν με το πόδι κολλημένο στο γκάζι, τρέχοντας ένα σερί 8-0 για να ανοίξουν την διαφορά σε διψήφιο αριθμό, με το σκορ να είναι στο 16-3, με τον Αντωνόπουλο να σφραγίζει την πρώτη περίοδο με το σκορ να είναι στο 16-5.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι Saiyans θα μειώσουν με δίποντο του Τζιαμαλή για το 16-7, ο Τεντόμας θα απαντήσει με τρίποντο για να κάνει το 19-7, ενώ οι Τζιαμαλής και Σπαχάι με 2 σερί τρίποντα θα μειώσουν τη διαφορά στους 6 πόντους, με το σκορ να είναι στο 19-13. Εκεί, ο Τεντόμας με δύσκολο δίποντο θα κάνει το 21-13, ενώ ο Πασιά θα απαντήσει από τη γωνία για το 21-15, με τους Σπαχάι και Αλεξόπουλο να προσθέτουν ακόμα 2 δίποντα για τους Saiyans για να κλείσει το πρώτο ημίχρονο με το σκορ στο 21-19.

Στην επιστροφή των 2 ομάδων, ο Λέκκος θα ευστοχήσει σε δίποντο κάτω από το καλάθι για να κάνει το 23-19, ο Αράπογλου θα απαντήσει με δικό του δίποντο για το 23-21, με τον Χατζηθεοδώρου να ευστοχεί σε βολή, κάνοντας έτσι το 24-21. Στη συνέχεια, οι Saiyans θα ισοφαρίσουν με τρίποντο του Αράπογλου για το 24-24, με τον Βελέντζα να ευστοχεί σε δίποντο για το προβάδισμα των Los Amigos με το σκορ στο 26-24. Ο Μουσούντας με σουτ μέσης απόστασης θα κάνει το 26-26, ο Τεντόμας με βολή και ο Χατζηθεοδώρου με δίποντο θα διαμορφώσουν το 29-26, όμως οι Saiyans θα κλείσουν το τρίτο δεκάλεπτο με 2 δίποντα των Μπούρα και Μουσούντα για να πάρουν και το προβάδισμα με το σκορ στο 29-30.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, ο Αναστασίου θα δώσει το προβάδισμα στους Los Amigos με δίποντο για το 31-30, όμως οι Saiyans θα πάρουν κεφάλι ξανά στο σκορ με 2 δίποντα των Παπαδέα και Μπούρα για το 31-34. Εκεί, οι Los Amigos με ένα σερί 12-1 (!) θα πάρουν ξανά το προβάδισμα διαμορφώνοντας το 43-35, ο Μουσούντας με εύστοχο δίποντο θα μειώσει σε 43-37, όμως οι Los Amigos με δίποντο του Λέκκου, τρίποντο του Αναστασίου και βολή του Χατζηθεοδώρου θα ανοίξουν τη διαφορά στους 12 πόντους και θα κάνουν το 49-37, με δίποντο του Αράπογλου το ματς θα πάει στο 49-39, ενώ ο Λέκκος στον αιφνιδιασμό θα γράψει το 51-39. Το τελικό 51-42 θα διαμορφώσει ο Σπαχάι με τρίποντο με τους Los Amigos να παίρνουν ένα πολύ σημαντικό ροζ φύλλο.

Πρωταγωνιστής του ματς ο Λέκκος ο οποίος ήταν και ο MVP της αναμέτρησης, σημειώνοντας 12 πόντους με 9 ριμπάουντ, ενώ παράλληλα είχε 1 ασίστ, 1 κλέψιμο και 1 τάπα, φτάνοντας έτσι τους 19 βαθμούς στο efficiency. Πέραν του Λέκκου από τους Los Amigos ξεχώρισε και ο Χατζηθεοδώρου, με τον Αναστασίου να ακολουθεί επίσης στους κορυφαίους της αναμέτρησης. Από τους Saiyans σε καλή μέρα βρέθηκαν ο Παπαδέας και ο Πασιά.