26.7%
35.3%
23.7%
25.0%

Ένα συναρπαστικό παιχνίδι εξελίχθηκε στο κλειστό της Καισαριανής με τους Los Angeles Slippers να λυγίζουν στο τέλος την αντίσταση των Μπάσχετων. Οι Slippers είχαν σταθερά το προβάδισμα, μπόρεσαν να αποκτήσουν μία διαφορά που έφτασε μέχρι και του 8 πόντους, για να έρθει η 4η περίοδος και με 3 συνεχόμενες τρίποντες βόμβες του Καραγιώργη, το ματς να είναι στον πόντο. Το παιχνίδι θα τελειώσει όμως άδοξα για τους Μπάσχετους και το ματς θα λήξει 47-45.

Μέτριο θα έλεγε κανείς το πρώτο δεκάλεπτο και το θέαμα που προσέφερε, μικρό σκορ και μικροεντάσεις. Σομπόνης στο πρώτο καλάθι του αγώνα πίσω από την γραμμή των 6,75. Ο Μέξας με ένα προσωπικό του καλάθι θα απαντήσει. Φράγκος και ύστερα 6-0 σερί για τους Slippers. Μετά από αρκετά άστοχα σουτ, τι δεκάλεπτο θα λήξει 12-10.

Χαμηλό το σκορ και στο 2ο δεκάλεπτο, με τις 2 ομάδες όμως να είναι κοντά στο σκορ. Διαφορές ύψους 2 κατοχών ως επί το πλείστων για τους Slippers. Μετά από ένα σερί 5-0 ωστόσο από τους Μαντόγιαννη και Σομπόνη το ματς ισόπαλο. Το ημίχρονο θα λήξει μετά από καλάθι του Γουρνέλου και τελικό σκορ 21-19.

Μία στις δύο βολές από τον Μέξα και οι Μπάσχετοι με τους Χατζηθάνο και Καραγιώργη, περνάνε μπροστά για πρώτη φορά μετά την πρώτη περίοδο. Οι Slippers πατούν για λίγο το γκάζι με ένα 8-0 και το σκορ στο 30-23. Θα μειώσει προς στιγμήν ο Χατζηθάνος, αλλά με τα καλάθια των Γουρνέλου και Κασκανιώτη το δεκάλεπτο λήγει στο 34-26.

Το 4ο δεκάλεπτο ήρθε να εξαφανίσει τα 3 προηγούμενα μέτρια και να δώσει την δική του λάμψη στο παιχνίδι. Με εξαίρεση το σύνολο των 11 άστοχων ελεύθερων βολών, που ήταν το μοναδικό ψεγάδι και οι 2 πρόσφεραν μία κανονική μάχη σώμα με σώμα. Όλα αυτά φυσικά μετά από το τρομερό σερί του Καραγιώργη με 3 συνεχόμενα τρίποντα και συνολικά 8 πόντους σε πολύ μικρό χρονικό διάστημα. Μάλιστα μετά το δεύτερο τρίποντό του οι Μπάσχετοι ξανά μπροστά με 1 πόντο. 40-41 λοιπόν το σκορ και ο Καβαλλιέρος με τον Μέξα σκοράρουν για το 45-41. Εκτός του Καραγιώργη, κανένας παίκτης πλην του Σομπόνη με μία ελεύθερη βολή για το 46-45 δεν θα σκοράρει για τους Μπάσχετους που έμειναν από λύσεις. Τελικό σκορ αγώνα 47-45.

MVP ο πολύ δυναμικός για ακόμη μία φορά ο Γιάννης Μέξας που μέτρησε 22 πόντους, 12 ριμπάουντ, 1 κλέψιμο και 1 stop. Πολύ θετικοί για την ομάδα τους επίσης οι Γουρνέλος Άρης και Καβαλλιέρος Γιάννης.