12.5%
54.5%
37.3%
11.8%

Σε ένα πολύ όμορφο παιχνίδι μεταξύ των 2 ομάδων, οι Los Angeles Slippers κατάφεραν να πάρουν μία πολύ σημαντική βαθμολογικά νίκη απέναντι στα μαχητικά Petralona με το τελικό 54-50 στο εξ αναβολής παιχνίδι για την 16η αγωνιστική της Rising League. Οι Slippers μπήκαν πολύ δυνατά στην αναμέτρηση με ένα τρομερό 12-0 στα πρώτα λεπτά, με τα Petralona να ροκανίζουν σταδιακά τη διαφορά αυτή και να μετατρέπουν το ματς σε δυνατό ντέρμπι. Οι νικητές, δεν επέτρεψαν σε κανένα σημείο του ματς να χάσουν το προβάδισμα από τους αντιπάλους τους παρά την πολύ καλή τους προσπάθεια για ανατροπή και έτσι, με τη νίκη αυτή, οι L.A. Slippers αυξάνουν για τα καλά τις πιθανότητές τους για είσοδο στην 8άδα του θεσμού.

Έναρξη του παιχνιδιού, με τους Los Angeles Slippers να πατούν πολύ δυνατά στο παρκέ, έπειτα από ένα σερί 12-0, με 8 πόντους του Μέξα και από 2 των Κουμπαράκη και Κοτσοβό, ενώ τα Petralona θα μπουν στο ματς με 2 δίποντα του Γιακουμή και βολή του Καταραχιά, μειώνοντας στους 7 και το 12-5 του ματς. Εκεί, ένα ακόμα καλάθι του Μέξα θα διαμορφώσει το 14-5, ο Σκούμπας με τρίποντο θα μειώσει στο 14-8, ενώ με 2/2 βολές του Μέξα, το παιχνίδι θα πάει στο 16-8 για τους Los Angeles Slippers. Το πρώτο δεκάλεπτο θα κλείσει με εύστοχο ζεύγος βολών του Καταραχιά, για το 16-10 της περιόδου.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, ο Ευαγγελίδης με δύσκολο καλάθι θα μειώσει ακόμα περισσότερο για το 16-12, οι Slippers με βολή του Μέξα, δίποντο του Γουρνέλου και τρίποντο του Κασκανιώτη θα πάνε το ματς στους 10 πόντους και το 22-12, ενώ ένα γρήγορο 2-6 με 3 απανωτά δίποντα μέσης απόστασης από τα Petralona, θα ρίξουν το ματς στο 24-18. Εκεί, ένα ακόμα καλάθι του Μέξα θα γράψει το 26-18, ο Καλλίνικος και ο Κρητικός με 2 δικά τους δίποντα θα γράψουν το 26-22, ενώ ο Μέξας θα ευστοχήσει ξανά στον αιφνιδιασμό, γράφοντας το 28-22 του παιχνιδιού. Με 2/2 βολές του Καταραχιά, τα Petralona έριξαν τη διαφορά στους 4 και το 28-24, οι Slippers με 2 δίποντα των Δογραματζιάν και Μέξα έφτασαν το παιχνίδι ξανά στους 8 και το 32-24, ενώ το πρώτο ημίχρονο, έκλεισε με δίποντο ο Καταραχιάς για το 32-26 της ανάπαυλας.

Στην επιστροφή των δύο ομάδων από τα αποδυτήρια, ο Γουρνέλος με τρίποντο θα κάνει το 35-26, ο Καταραχιάς με δίποντο θα μειώσει στο 35-28, για να απαντήσει με τον ίδιο τρόπο ο Γουρνέλος, γράφοντας το 37-28 του ματς. Στη συνέχεια, ο Γιακουμής με δύσκολο τρόπο θα μειώσει στο 37-30, ο Γουρνέλος με γκολ-φάουλ στη ρακέτα θα στείλει τη διαφορά σε διψήφιο αριθμό για το 40-30, όμως ένα σερί 0-8 από τα Petralona με 4 δίποντα των Κρητικό (3) και Καλλίνικο (1), θα ρίξουν τη διαφορά στην κατοχή και το 40-38 της αναμέτρησης. Το τρίτο δεκάλεπτο, θα κλείσουν με ένα σερί 6-0 οι Los Angeles Slippers, ύστερα από 2 βολές του Κασκανιώτη και 2 δίποντα του Μέξα για το 46-38 της περιόδου.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, ο Μέξας με δίποντο θα κάνει το 48-38, ο Καταραχιάς με 3 πόντους και ο Ασημακόπουλος με ακόμα 2 θα μειώσουν στους 5 και το 48-43, με τον Γουρνέλο να ευστοχεί σε 2 απανωτά δίποντα και να διαμορφώνει το 52-43 του παιχνιδιού. Με καλάθι του Κρητικού και τρίποντο του Καταραχιά, τα Petralona έκαναν το 52-48, ο Κοτσοβός με follow έγραψε το 54-48 και ο Κρητικός απλά μείωσε με δίποντο στη λήξη στο τελικό 54-50.

Πρωταγωνιστής του ματς ο Γιάννης Μέξας ο οποίος ήταν και ο MVP της αναμέτρησης, σημειώνοντας 25 πόντους με 15 ριμπάουντ, ενώ παράλληλα είχε 2 ασίστ και 4 κλεψίματα, φτάνοντας έτσι τους 26 βαθμούς στο efficiency. Πέραν του Μέξα από τους Los Angeles Slippers ξεχώρισε και ο Κοτσοβός, με τον Γουρνέλο να ακολουθεί επίσης στους κορυφαίους της αναμέτρησης. Από τα Petralona σε καλή μέρα βρέθηκαν ο Κρητικός, ο Καταραχιάς και ο Ασημακόπουλος.