7.7%
75.0%
35.0%
12.5%

Μεγάλο ντέρμπυ μεταξύ των δύο ομάδων, με τους L.A. Slippers να κατακτούν τη νίκη με το τελικό 66-54 έναντι των Underdogz και με αυτόν τον τρόπο επέστρεψαν στα θετικά αποτελέσματα. Σε όλο το ματς, οι δύο ομάδες ήταν πολύ κοντά στο σκορ, όμως οι L.A. Slippers 4 λεπτά πριν τη λήξη έτρεξαν ένα σερί 21-5 και από εκεί που βρίσκονταν πίσω στο σκορ, κατάφεραν να προσπεράσουν αλλά και να χτίσουν διψήφια διαφορά έως και τους 12 πόντους του τελικού αποτελέσματος.

Έναρξη του παιχνιδιού, με τον Μέξα να ανοίγει το σκορ με δίποντο και τον Στεβόλαιμο να απαντά με τον ίδιο τρόπο για το 2-2. Με 2 δίποντα των Κοβάτσο και Μέξα, οι L.A. Slippers θα κάνουν το 6-2, ενώ οι Underdogz θα αντιδράσουν και θα πάρουν το προβάδισμα με 3 συνεχόμενα δίποντα, διαμορφώνοντας έτσι το 6-8. Εκεί, ο Μέξας με 2/2 βολές αλλά και δίποντο θα κάνει το 10-8, με τους Underdogz να προλαβαίνουν να πάρουν κεφάλι στο σκορ με 2/2 βολές του Πούλιου και 2 δίποντα του Λιόλιου για να κλείσει το πρώτο δεκάλεπτο στο 10-14.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, ο Μέξας με σουτ μέσης απόστασης θα μειώσει σε 12-14, με τον Ιωάννου να ευστοχεί σε 1/2 βολές, κάνοντας το 12-15. Εκεί, ο Ματθαίου με βολή θα απαντήσει για να κάνει το 13-15, ο Μέξας στον αιφνιδιασμό θα ισοφαρίσει σε 15-15, με τον Ιωάννου να απαντά και να δίνει προβάδισμα στους Underdogz για το 15-17. Στη συνέχεια, ο Μέξας με δίποντο στον αιφνιδιασμό θα ισοφαρίσει ξανά σε 17-17, ο Καραχάλιος με δύσκολο τρόπο θα διαμορφώσει το 17-19, με τον Μέξα να ευστοχεί σε ακόμα ένα δίποντο για το 19-19. Με δίποντο θα απαντήσει ο Ιωάννου για το 13-21, ο Γαρουφάλλης με 2/2 βολές θα φέρει το ματς ξανά στα ίσα για το 21-21, με τον Καραχάλιο να δίνει εκ νέου προβάδισμα στους Underdogz με δίποντο για το 21-23. Το πρώτο ημίχρονο θα κλείσει ο Μέξας με 2 διαδοχικά δίποντα για να διαμορφώσει το 25-23.

Στην επιστροφή των ομάδων, οι L.A. Slippers με 2 δίποντα των Μέξα και Κάρλο θα γράψουν το 29-23, ο Λιόλιος θα μειώσει με δικό του δίποντο σε 29-25, με τον Κουμπαράκη να προσθέτει 4 συνεχόμενους πόντους στο καλάθι των L.A. Slippers για να κάνει το 33-25. Εκεί, οι Underdogz θα καταφέρουν να ροκανίσουν την εις βάρους τους διαφορά με 2/2 βολές του Πούλιου, 5 πόντους του Ιωάννου και δίποντο από τον Στεβόλαιμο για να γίνει το 33-34, με τον Κουμπαράκη και τον Κοτοσβό να απαντούν με 2 δικά τους δίποντα για το 37-34. Το τρίτο δεκάλεπτο θα κλείσει ο Λιόλιος με τον Πούλιο που θα ευστοχήσουν σε 3 συνεχόμενα δίποντα για να πάρουν το προβάδισμα και να κάνουν το 37-40.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, ο Κοτσοβός με δίποντο θα κάνει το 39-40, ενώ οι Underdogz με ένα γρήγορο 2-7 θα ανοίξουν τη διαφορά στους 6 πόντους για το 41-47. Εκεί, ο Μέξας με 2 συνεχόμενα δίποντα θα κάνει το 45-47, ενώ ο Αλικάκης με δίποντο θα ανοίξει στους 4 πόντους τη διαφορά, κάνοντας το 45-49. Στη συνέχεια, οι L.A. Slippers θα τρέξουν ένα σερί 12-0(!) για να διαμορφώσουν το 57-49, με τον Στεβόλαιμο να σταματάει με δίποντο το σερί αυτό, κάνοντας το 57-51. Με τρίποντο του Κουμπαράκη και 2/2 βολές του Μέξα, οι Slippers θα κάνουν το 62-51, ενώ ο Ιωάννου με εύστοχο τρίποντο θα μειώσει σε 62-54. Το ματς θα κλείσουν ο Κουμπαράκης και ο Μέξας με 2 εύστοχα δίποντα για το τελικό 66-54.

Πρωταγωνιστής του ματς ο Μέξας ο οποίος ήταν και ο MVP της αναμέτρησης, σημειώνοντας 36 πόντους με 17 ριμπάουντ, ενώ παράλληλα είχε 2 ασίστ, 3 κλεψίματα και 2 τάπες, φτάνοντας έτσι τους 35 βαθμούς στο efficiency. Πέραν του Μέξα από τους Los Angeles Slippers ξεχώρισε και ο Κουμπαράκης, με τον Σάρδη να ακολουθεί επίσης στους κορυφαίους της αναμέτρησης. Από τους Underdogz σε καλή μέρα βρέθηκαν ο Αλικάκης και ο Iωάννου.