32.0%
59.1%
33.3%
22.2%

Στις τελευταίες 4 καλύτερες ομάδες της Rising League ο Κατσαπλιαικός, που πέρασε πανάξια από τους άκρως μαχητικούς Los Mambas. Από νωρίς μπροστά στο σκορ, κρατούσαν τα ηνία του αγώνα, ενώ την ίδια ώρα οι Μambas περισσότερο με ξεσπάσματα έμεναν στο κυνήγι του ροζ φύλλου. Ένα εκπληκτικό δεύτερο ημίχρονο όμως από τον Κατσαπλιαικό έμελλε να τους δώσει την εύκολη όπως ήρθαν τα πράγματα νίκη με τελικό σκορ 59-73.

Δυναμικότερο ξεκίνημα για τον Κατσαπλιαικό, που από νωρίς πήραν ένα προβάδισμα ασφαλείας. 4-6 από τα χέρια του Φεργαδιώτη για τους Mambas, μέχρι που ήρθε το 8-0 του Κατσαπλιαικού για το 4-16. Σε ίδια επίπεδα το υπόλοιπο δεκάλεπτο μέχρι το τελικό 10-19.

Σαφώς καλύτερο ξεκίνημα για τους Mambas που κατάφεραν να προσπεράσουν τους αντιπάλους τους, μετά από ένα επί μέρους σκορ 14-4 (24-23). Ο Κατσαπλιαικός ξύπνησε όμως και ξανα πήρε για τα καλά τα ηνία του παιχνιδιού, απομακρύνθηκε ξανά με διψήφια διαφορά μέχρι λίγο πριν και το τελικό 28-36.

Ο Κατσαπλιαικός φαίνεται να θέλει να καθαρίσει το παιχνίδι από νωρίς και με τον Καραγιάννη να κάνει πράγματα και θαύματα στο παρκέ, πλέον έχει μία διαφορά της τάξης των 20 πόντων (35-55). Οι Mambas, δεν το βάζουν κάτω και θα κλείσουν την περίοδο υπολειπόμενοι 12 πόντων (45-57).

Το 4ο δεκάλεπτο, εκτός των πρώτων λεπτών, όπου οι Μambas μείωσαν μέχρι και τους 10 (50-60), θα μπορούσε να θεωρηθεί και διαδικαστικό, αφού ο τρομακτικός Μπάλας τα έβαζε από παντού. Η διαφορά πάνω από τους 20 πόντους, ώσπου οι Mambas κατάφεραν να την μειώσουν για το τελικό 59-73.

MVP της αναμέτρησης ο τρομερός Καραγιάννης Στέφανος ο οποίος σημείωσε 25 πόντους, ενώ παράλληλα είχε και 25 ριμπάουντ, φτάνοντας έτσι τους 27 βαθμούς στο ranking.

Από κοντά με υψηλό efficiency και οι Τζάνος Στράτος και Μπάλας Βασίλης, ενώ από τους Los Mambas ξεχώρισαν οι Λούβαρης Κομνηνός και Μπούλης Γιώργος.