31.0%
72.7%
26.7%
17.4%

Στα πλαίσια της τελευταίας αγωνιστικής του δεύτερου ομίλου της κατηγορίας Rising, Los Mambas και Pick ‘n’ Troll, όντας ισοβαθμες διασταύρωσαν τα ξίφη τους με φόντο την πρόκριση στα playoffs της Rising, με τελικούς νικητές τους δεύτερους με ασύλληπτο τρίποντο του Καραμήτρου στα 2,7”. Οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο πρώτο ημίχρονο με συνεχείς εναλλαγές στο σκορ, ενώ στην τρίτη περίοδο οι Los Mambas ήταν πιο αποφασιστικοί και πήρα το προβάδισμα, φτάνοντας έως το +8 (43-35). Οι Troll δεν το έβαλαν κάτω και με σερί 0-11 έφτασαν στο 46-50. Στο τελευταίο λεπτό και με το σκορ στο 48-52 υπέρ των Troll, οι Mambas έψαχναν ένα θαύμα και το βρήκαν! Αρχικά, ο Κουμούτσης στα 36” με τρίποντο μείωσε στον πόντο και, αφού έβγαλαν την άμυνα, είχαν την τελευταία επίθεση, με τον Καραμήτρο με κρύο αίμα να “γράφει” με τρίποντο στα 2,7” το 54-52 και να στέλνει την ομάδα του στα playoffs. Αντιθέτως, οι Troll θα τερματίσουν στην έκτη θέση της βαθμολογίες και έχουν ακόμη ορισμένες ελπίδες για πρόκριση, ως καλύτεροι έκτοι της Rising.

Ξεκίνημα στο παιχνίδι, με τις δύο ομάδες να είναι κοντά στο σκορ. Ο Καραμήτρος με τρίποντο άνοιξε το σκορ (3-0), οι Ραφιάς και Γαβριήλ πέτυχαν το 3-4, ο Καραμήτρος έβαλε ξανά μπροστά την ομάδα του με 5-4, οι Ραφιάς και Κάτσας έκαναν το 5-10, ο Σιγάλας με τρίποντο το 8-10, ο Αγγελόπουλος με τον ίδιο τρόπο το 8-13, ο Κουμούτης με πέντε διαδοχικούς πόντους ισοφάρισε σε 13-13 και ο Ραφιάς με μια βολή σημείωσε το 13-14 στο τελείωμα του πρώτου δεκαλέπτου.

Στη δεύτερη περίοδο, το ματς παρέμεινε ντέρμπι. O Αγγελόπουλος με μια βολή έκανε το 13-15, οι Κουμούτσης και Κοντοζανής σκόραραν για το 17-15, ο Γεώργαρος με 2/2 βολές ισοφάρισε σε 17-17, ο Σιγάλας έκανε το 19-17, οι Γεώργαρος και Αγγελόπουλος το 19-21, άμεση απάντηση από Ζουγανέλη και Κουμούτση για το 23-21, ο Γιώργος Τσοπανάκης με ένα προσωπικό σερί 0-6 πέτυχε το 23-27, ο Φεργαδιώτης στον αιφνιδιασμό το 25-27 και ο Τσοπανάκης Γ. ξανά για το 25-30 με τρομερό buzzer.

Επιστροφή των δύο ομάδων από τα αποδυτήρια, με τους Mambas να κυριαρχούν και να παίρνουν το προβάδισμα. Ξεκίνησαν με σερί 7-0 με τους Κουμούτση, Κοντοζανή και Καραμήτρο για το 32-30, ο Κάτσας με μια βολή μείωσε σε 32-31, οι Καραμήτρος και Κοντοζανής έκαναν το 36-31, ο Ραφιάς με 2/2 βολές μείωσε σε 36-33, ο Κουμούτσης έκανε το 38-33, ο Ραφιάς το 38-35, οι Κοντοζανής και Σιγάλας με περιφερειακά σουτ το 43-35 και οι Ραφιάς, Τσοπανάκης Ν. το 43-39, με το οποίο έκλεισε το τρίτο δεκάλεπτο.

Τελευταία περίοδος στο ματς, με τους Mambas παίρνουν τη νίκη σε ένα απίστευτο φινάλε.  Αρχικά, ο Σιγάλας με τρίποντο πέτυχε το 46-39, ακολούθησε εντυπωσιακό 0-11 σερί από Τσοπανάκη Γ., Αγγελόπουλο, Σύρμο και Κάτσα για το 46-50, ο Κουμούτσης με 2/2 βολές μείωσε σε 48-50, ο Τσοπανάκης Γ. με τον ίδιο τρόπο πέτυχε το 48-52 κι έπειτα ακολούθησαν δύο τρίποντα από τους Mambas. Ο Κουμούτσης έδωσε ανάσα στην ομάδα του με τρίποντο στα 36‘’ για το 51-52 και ο Καραμήτρος με το σουτ της ζωής του υπέγραψε το τελικό σκορ της αναμέτρησης 54-52.

Πολυτιμότερος παίκτης του αγώνα αναδείχθηκε ο Νίκος Κουμούτσης, ο οποίος γέμισε τη στατιστική του με 17 πόντους, 6 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 1 κλέψιμο, ενώ τον ακολούθησαν σε απόδοση οι Καραμήτρος και Ζουγανέλης. Από τους Troll, ξεχώρισαν οι προσπάθειες των Τσοπανάκη Γ. και Ραφιά.