24.1%
63.0%
40.9%
9.5%

Παιχνίδι playoff θύμισε η αναμέτρηση των Los Rebel Lakers έναντι στους Tsatsoi Kings, που χρειάστηκαν το έξτρα πεντάλεπτο για να λύσουν τις διαφορές τους! Από κοντά λοιπόν οι δύο ομάδες σε όλο το παιχνίδι, με κανέναν να μην μπορεί να ξεφύγει παραπάνω από 6 πόντους, μέχρι και την λήξη της κανονικής διάρκειας που είδε τον Κελεπούρη να ισοφαρίζει σε νεκρό χρόνο το παιχνίδι. Η παράταση εμπεριείχε πολλά φάουλ και φυσικά βολές, μέχρι που η αναμέτρηση έληξε με το σκορ στο 61-59, μετά από πολύ μεγάλη αγωνία.

Εκρηκτικό ξεκίνημα για τους Lakers που με «σκυλίσια άμυνα», συγκράτησαν την αντίπαλη επίθεση χωρίς σκορ για παραπάνω από έξι αγωνιστικά λεπτά (7-0). Επιτέλους σκορ μετά από επιθετικό ριμπάουντ από τον Κελεπούρη, όμως μία τρίποντη βόμβα του Γιανούση στον αιφνιδιασμό κάνει το 10-2. Οι «βασιλιάδες», θα πάρουν επιτέλους μπρος στην επίθεση και μάλιστα θα καταφέρουν να κλείσουν την περίοδο προηγούμενοι με 10-11.

Οι Kings απέδειξαν πως μόνο τυχαίο δεν ήταν το ξέσπασμά τους στα τελευταία λεπτά του πρώτου δεκαλέπτου και γρήγορα παίρνουν διαφορά επτά πόντων (10-17). Οι Lakers την μειώνουν πριν να είναι αργά και μάλιστα ισοφαρίζουν, με σκόρερ τους Χειράκη, Λεβέντη και Κατσίγαρη. Ο Κελεπούρης κρατάει όρθια την ομάδα του στην αντεπίθεση των αντιπάλων με τέσσερις προσωπικούς πόντους, όμως ο Λεβέντης με το επιθετικό του ριμπάουντ θα δώσει αέρα 4 πόντων στην ομάδα του στο buzzer (24-20).

Η παραγωγικότητα του 3ου δεκαλέπτου παραήταν χαμηλή και για τις δύο μεριές, που σκόραραν από 6 και 8 πόντους αντίστοιχα. Σκληρές άμυνες, αρκετά νεύρα, όμως παραμένουν κοντά καθ’ όλη την διάρκεια της περιόδου. Σκόρερ οι Αντωνέας, Χειράκης και Λεβέντης από την μία, ενώ από την άλλη Πάτρας, Πελεκούδας και Παρασκευόπουλος. Τελικό δεκαλέπτου 30-28.

Το 4ο δεκάλεπτο μπορεί να χαρακτηριστεί κι αλλιώς με την γνωστή σε όλους μας έκφραση ως ένα «χιτσκοκικό φινάλε». Τα συναισθήματα ανάμεικτα, το παιχνίδι ντέρμπι μέχρι τελικής πτώσεως και μέχρι και και 30’’ όλα έδειχναν Lakers. Ο Κελεπούρης όμως είχε αντίθετη άποψη, μάζεψε το επιθετικό ριμπάουντ, μετά το χαμένο τρίποντο του Πελεκούδα και πήγε το παιχνίδι στην παράταση με το σκορ στο 45-45.

Η παράταση με μπόλικο σκορ, πολύ σκληρές άμυνες, αρκετά φάουλ και βολές και φυσικά απίστευτη αγωνία. Φυσικά και κρίθηκε στα τελευταία δευτερόλεπτα, αφού και οι δύο ήθελαν απίστευτα την νίκη. Μικρό προβάδισμα για τους Lakers με 59-53, μειώθηκε μέχρι και το καλάθι από τους Kings (60-58), όμως το παιχνίδι θα λήξει με το σκορ στο 61-59.

MVP της αναμέτρησης ο τρομερός Χειράκης Δημήτρης ο οποίος σημείωσε 12 πόντους, ενώ παράλληλα είχε και 7 ριμπάουντ και 4 ασίστ, φτάνοντας έτσι τους 17 βαθμούς στο ranking. Από κοντά με υψηλό efficiency και οι Κατσίγαρης Νικήτας και Λεβέντης Κώστας, ενώ από τους Tsatsoi Kings ξεχώρισαν οι Κελεπούρης Παναγιώτης και Λίτσας Δημήτρης.