20.0%
47.8%
29.8%
27.8%

Τεράστια νίκη πέτυχε ο Άφοβος λίγο πριν το τέλος της κανονικής περιόδου, επικρατώντας με 52-54 των Μ.Κ.Ο. για να ανέβει στο 7-17 και να μείνει ζωντανός στη μάχη για τη safe zone! Μεγάλο ματς από Ντούφα, Γκότση και Λαμπρινό, με τον Σπυριδωνάκο να καθαρίζει για την ομάδα του στο τέλος με τεράστιο νικητήριο τρίποντο!

Ο αγώνας ξεκίνησε με καλάθι του Μάινα, για να απαντήσουν ο Ντούφας με τον Κλάγκο μετά από περίπου 4 λεπτά. Ο Μάινας με τον Βιδάλη έφεραν την ομάδα τους στο 8-5, με τον Αγγελίδη να γράφει το 10-5. Ο Ντούφας μείωσε σε 10-8, με τον Σπυριδωνάκο να κλείνει την περίοδο με τρίποντο για το 10-11. Ο ίδιος σκόραρε στην αρχή του 2ου δεκαλέπτου για το 10-13, με τον Συσκάκη να γράφει το 10-15 και τον Γκότση το 11-17. Ο Σωτηρόπουλος με τον Κλαλιώτη απάντησαν για να μειώσουν στον πόντο, αλλά ο Νάκος με τον Γκότση ήταν εκεί για το 16-22. Σωτηρόπουλος και Ντούφας αντάλλαξαν τρίποντα για το 19-25, με τον Σωτηρόπουλο να γράφει και το 22-25. Ο Γκότσης έφερε το ματς στο 22-27 και ο Κλάγκος στο 22-29, με τον Μαρσέλο να κλείνει με τρίποντο το πρώτο ημίχρονο στο 25-29.

Στην επανάληψη ο Λαμπρινός με τον Γκότση έφεραν την ομάδα τους για πρώτη φορά στο +8 για το 25-33, με τον Σωτηρόπουλο να γράφει τρίποντο και τον Βιδάλη να μειώνει σε 30-33. Με καλάθι και φάουλ ο Ντούφας ανέβασε τη διαφορά και ο Κλάγκος την έφερε ξανά στους 8 πόντους. Ο Βιδάλης ήταν και πάλι εκεί, 4 μαζεμένοι πόντοι για το 34-38. Ο Γκότσης έβαλε δύο βολές ως το τέλος του δεκάλεπτου, που έκλεισε με καλάθι από τον Σωτηρόπουλο για το 37-40.

Στην 4η περίοδο ο Ντούφας έφερε το ματς στο 37-43 με τρίποντο, αλλά οι Μ.Κ.Ο. απάντησαν με 7-0 σερί, ο Μαρσέλος με τον Σωτηρόπουλο και τον Βιδάλη τους έβαλαν μπροστά στο σκορ, 44-43. Ο Λαμπρινός έβαλε μια βολή, για να έρθει ο Σωτηρόπουλος και να γράψει το 46-44. Ο Ντούφας ισοφάρισε, με τον Μαρσέλο να γράφει το 48-46, για να έρθει ο Κλάγκος και να ισοφαρίσει και πάλι. Ο Γκότσης είχε μια βολή για το 48-49, με τον Μάινα να σκοράρει με ντράιβ 1 λεπτό πριν το τέλος για το 50-49 της ομάδας του. Μετά από 0/2 βολές του Άφοβου οι Μ.Κ.Ο. αστόχησαν στην επίθεσή τους για να πάρει φάουλ ο Γκότσης και στα 18 δευτερόλεπτα να έχει 2/2 βολές για το 50-51. Ο Σωτηρόπουλος έκανε ντράιβ, πήρε φάουλ και έγραψε 2/2 βολές για το 52-51 στα 11 δευτερόλεπτα, αλλά τον τελευταίο λόγο στο ματς τον είχε ο Σπυριδωνάκος που με τρίποντο 1,8 δευτερόλεπτα πριν τη λήξη έγραψε το 52-54 και έδωσε στον Άφοβο τη νίκη!

Για τους νικητές ο Ντούφας είχε 17 πόντους, 6 ριμπάουντ, 6 ασίστ, ο Γκότσης 13 πόντους, 14 ριμπάουντ, ο Κλάγκος 9 πόντους, 3 τάπες, ο Λαμπρινός 13 ριμπάουντ, 9 ασίστ, ο Σπυριδωνάκος 8 πόντους. Για τους Μ.Κ.Ο. ο Σωτηρόπουλος είχε 20 πόντους, 8 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα, ο Βιδάλης 13 πόντους 12 ριμπάουντ, ο Μαρσέλος 7 πόντους, 8 ριμπάουντ.