0.0%
46.2%
24.0%
21.1%

Τεράστια νίκη με 49-48 στην παράταση κόντρα στον Γ.Α.Σ.Τ. πήραν οι Μ.Κ.Ο., νίκη που τους έφερε ένα βήμα πιο κοντά στην οκτάδα και τα πλέι οφς, όπου αυτή τη στιγμή είναι μέσα έχοντας περιθώριο να παραμείνουν ακόμα και με μία ήττα! Τρομερή εξέλιξη στο ματς, που κρίθηκε στο τελευταίο δευτερόλεπτο, με τον Σωτηρόπουλο, τον Μάινα και τον Βιδάλη να ξεχωρίζουν για τους νικητές και τον Βαχαβιώλο με τον Δασκάλου να έχουν καθοριστική παρουσία!

Το παιχνίδι ξεκίνησε με 0-2 από τον Αγγελακάκη που στη συνέχεια ήταν ο μεγάλος άτυχος της βραδιάς καθώς τραυματίστηκε και δεν μπόρεσε να συνεχίσει. Ο Μίλσης απάντησε, με τον Μάινα και τον Βαχαβιώλο να φέρνουν την ομάδα τους στο 3-6. Ο Κοντεκάκης με τον Καμαριωτάκη έφεραν τον Γ.Α.Σ.Τ. στο 7-6, για να απαντήσει ο Σωτηρόπουλος, πριν κλείσει ο Μουζουράκης το πρώτο δεκάλεπτο στο 9-8. Στη 2η περίοδο ο Βιδάλης έβαλε μαζεμένους πόντους για το 9-12, με τον Καμαριωτάκη και τον Μουζουράκη να απαντούν για το 16-12 της ομάδας τους. Ο Βιδάλης σκόραρε και πάλι, αλλά ο Μουζουράκης ήταν εκεί, 18-14. Όμως, οι Μ.Κ.Ο. έκλεισαν το ημίχρονο με ένα 0-7 σερί, ο Σωτηρόπουλος με τον Βιδάλη σκόραραν για το 18-21 της ανάπαυλας.

Στην επανάληψη ο Καμαριωτάκης έβαλε μια βολή, αλλά ο Μάινας με τον Σωτηρόπουλο έδωσαν τη μεγαλύτερη διαφορά στους Μ.Κ.Ο., 19-27 και +8. Ο Αδαμαντίδης με βολές μείωσε σε 21-27, αλλά ο Βαχαβιώλος με τον Βιδάλη απάντησαν δύο βολές για το 21-29 και το 23-31 με ένα καλάθι του Αδαμαντίδη στο ενδιάμεσο. Το τρίποντο του Χαλδαίου έφερε το ματς στο 26-31, με τον Σωτηρόπουλο να βάζει μια βολή για το 26-32 στο 30ο λεπτό.

Στην 4η περίοδο ο Ντάσκας τον μιμήθηκε, αλλά ο Βιδάλης σκόραρε για το 27-34. Ο Μουζουράκης έβαλε τρίποντο, ο Δασκάλου σκόραρε δύο βολές για το 30-36 και το 32-38 με τον Λεμπέση να γράφει στο ενδιάμεσο. Στη συνέχεια, ένα 9-0 από τον Γ.Α.Σ.Τ. τον έβαλε μπροστά στο σκορ, το τρίποντο του Καμαριωτάκη και τα καλάθια από Αδαμαντίδη, Χαλδαίο και Ντάσκα έφεραν το ματς στο 41-38. Ο Μάινας σκόραρε δύο φορές για το 41-42 με 2:20 στο χρονόμετρο, για να έρθει ο Χαλδαίος με 3/3 βολές για το 44-42 στα 59 δευτερόλεπτα. Ο Σωτηρόπουλος απάντησε αμέσως μετά, 44-44 στα 44 δευτερόλεπτα, με τον Γ.Α.Σ.Τ. να χάνει επίθεση στα 26 δευτερόλεπτα και τους Μ.Κ.Ο. να αστοχούν στο σουτ νίκης στην εκπνοή από τα δύο μέτρα.

Στην παράταση Βαχαβιώλος και Αναστασίνης αντάλλαξαν βολές, με τον Σωτηρόπουλο να γράφει το 45-47 στο 1:53. Ο Καμαριωτάκης απάντησε, αλλά ο Δασκάλου στο 1:25 σκόραρε για το 47-49, με το καλάθι που έμελλε να κρίνει το ματς. Στα 32 δευτερόλεπτα ο Αδαμαντίδης είχε 1/2 βολές για το 48-49, οι Μ.Κ.Ο. αστόχησαν στα 8 δευτερόλεπτα, αλλά ο Γ.Α.Σ.Τ. έκανε βήματα στην τελευταία φάση με το ματς να πηγαίνει στους Μ.Κ.Ο.!

Για τους νικητές ο Βιδάλης είχε 12 πόντους, 18 ριμπάουντ, ο Σωτηρόπουλος 14 πόντους, 7 ριμπάουντ, 8 ασίστ, 5 κλεψίματα, ο Μάινας 10 πόντους, 10 ριμπάουντ, 3 τάπες. Για τον Γ.Α.Σ.Τ. ο Καμαριωτάκης είχε 14 πόντους, 9 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα, ο Μουζουράκης 9 πόντους, 6 ριμπάουντ, 4 κλεψίματα, ο Αδαμαντίδης 7 πόντους, 13 ριμπάουντ.