21.4%
69.2%
19.4%
33.3%

Οι ΜΚΟ με μία φοβερή ανατροπή του σκορ στο τελευταίο δεκάλεπτο κέρδισαν τους φιναλίστ της περσινής Silver, Ξεφτιλάιζερς, με το τελικό 55-48. Η αρχή του τετάρτου δεκαλέπτου βρήκε τους πρώτους να είναι πίσω στο σκορ με 5, ωστόσο ένα εκκωφαντικό 14-0 σερί τους έβαλε για τα καλά σε θέση οδηγού και ανάγκασαν του Ξεφτιλάιζερς στην πρώτη τους ήττα για φέτος από την πρεμιέρα.

Η αναμέτρηση θα ξεκινήσει με ένα 0-7 των Ξεφτιλάιζερς και σκόρερ τους Χαραλαμπόπουλο, Γιώργο και Αχιλλέα Τυπάλδο, 3-7 Κιφοκέρης και Σωτηρόπουλος, σερί 0-5 των Ξεφτιλάιζερς και σκόρερ τους Κονιδάρη και Χαραλαμπόπουλο για το 3-12, ενώ το τελικό 6-12 του πρώτου δεκαλέπτου θα γράψει με 3 πόντους ο Κιφοκέρης.

Δεύτερο δεκάλεπτο και 6-14 από τον Κουκουλά, Κιφοκέρης για το 9-14, 9-17 ο Μαντανίκας, 4 σερί πόντοι Κιφοκέρη για το 13-17, 13-19 και πάλι ο Μαντανίκας, Κωτσικογιάννης για το 15-19, Κουκουλάς, Θεοδώρου και Κονιάρης ωστόσο θα σκοράρουν για να εκτοξεύσουν το σκορ στο 15-27, όσο ο Δασκάλου και ο Σωτηρόπουλος θα βάλουν φρένο στο σερί μειώνοντας σε 19-27, 19-30 απαντά με τρίποντο ο Μαντανίκας, ενώ το τελικό για το πρώτο δεκάλεπτο 21-30 θα γράψει ο Κιφοκέρης και πάλι.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι ΜΚΟ θα μπουν πολύ δυναμικά, τρέχοντας ένα σερι 9-0 και τους Κιφοκέρη, Σκολαρίκο και Σωτηρόπουλο να σκοράρουν για να φέρουν το ματς στα ίσα (30-30), 30-33 με τρίποντο Κουκουλά, Σωτηρόπουλος μειώνει σε 32-33, 32-36 ο Κουκουλάς, Σωτηρόπουλος ξανά για το 35-36 με τρίποντο, ο Κουκουλάς ανταπαντά με 4 βολές και κάνει το 35-40, οι ΜΚΟ όμως θα περάσουν μπροστά με ένα 6-0 σερί με 4 πόντους Δασκάλου και 2 Σωτηρόπουλου για το 41-40, όμως ο Κουκουλάς θα απαντήσει με τρίποντο για το 41-43 των Ξεφτιλάιζερς.

Τελευταία περίοδος και 41-46 με τρίποντο ο Γιώργος Τυπάλδος, όμως κάπου εδώ θα έρθει το εμφατικότατο σερί των ΜΚΟ, με τους Σωτηρόπουλο, Κιφοκέρη και Κωτσικογιάννη να σκοράρουν διαδοχικά συνολικά 14 πόντους και να βάζουν πλέον μπροστά την ομάδα τους με 55-46, ενώ το μόνο που κατάφεραν οι Ξεφτιλάιζερς έπειτα από το σερί αυτό ήταν να σκοράρουν δύο βολές με τον Κονιδάρη για το τελικό 55-48.

MVP της αναμέτρησης ο τρομερός Κιφοκέρης, ο οποίος σημείωσε 25 πόντους, ενώ παράλληλα είχε και 11 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 1 κλέψιμο και 1 τάπα, φτάνοντας έτσι τους 28 βαθμούς στο ranking.
Από κοντά με υψηλό efficiency και οι Σωτηρόπουλος και Δασκάλου, ενώ από τους Ξεφτιλάιζερς ξεχώρισαν οι Κουκουλάς, Κονιδάρης και Μαντανίκας.