28.6%
75.0%
27.1%
31.3%

Επιστροφή στις νίκες για την Μ.Κ.Ο., η οποία επικράτησε στο κλειστό της Καλλιθέας των Miners με σκορ 59-47. Οι Miners μπήκαν καλύτερα στο παιχνίδι, όμως η Μ.Κ.Ο. ισορρόπησε γρήγορα, με το ματς να είναι ντέρμπι στο πρώτο ημίχρονο. Στο τρίτο δεκάλεπτο, όμως, η άμυνα των νικητών ήταν εκπληκτική (επιμέρους σκορ: 15-6) και τους βοήθησε να χτίσουν μία διψήφια διαφορά που διατήρησαν μέχρι το φινάλε χωρίς ιδιαίτερη δυσκολία. MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Δημήτρης Μητριτζίκος, ο οποίος σημείωσε 15 πόντους, 7 ριμπάουντ, 4 ασίστ και 2 κλεψίματα, ενώ τον ακολούθησε σε απόδοση ο Αντώνης Βιδάλης, με 16 πόντους, 7 ριμπάουντ, 4 ασίστ και 1 κλέψιμο.

Έναρξη στο ματς με τους Miners να είναι πιο εύστοχοι και να παίρνουν μία διαφορά επτά πόντων, την οποία, όμως, ροκάνισε η Μ.Κ.Ο. στα τελευταία λεπτά της πρώτης περιόδου. Με σερί 0-7, λοιπόν, οι Miners ξεκίνησαν «ζεστοί» με τους Σιούτη, Παπανικολάου και Γιαλαμά, ο Κατσούλης σκόραρε για το 3-7, οι Παπανικολάου και Τσιάμης έστειλαν τη διαφορά ξανά στο +7 (3-10) και οι Βιδάλης και Σωτηρόπουλος μείωσαν σε 7-10. Ο Γιαλαμάς με το δεύτερο προσωπικό του τρίποντο «έγραψε» το 7-13, ξανά ο Κατσούλης για το 9-13, ο Τσιάμης απάντησε για το 9-16 με τρίποντο και το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε με τη Μ.Κ.Ο. να ισοφαρίζει σε 16-16 με τους Μητριτζίκο και Κατσούλη.

Στη δεύτερη περίοδο, οι Miners πήραν πάλι μία μικρή διαφορά, αλλά το ημίχρονο βρήκε τη Μ.Κ.Ο. να προηγείται με βραχεία κεφαλή. Ο Σιούτης με ωραία κίνης στο «post» έκανε το 16-18, ο Βιδάλης ισοφάρισε σε 18-18 και με σερί 0-6 από Τζαβάρα και Μόνο οι Miners προηγήθηκαν με 18-24. Η Μ.Κ.Ο. απάντησε με δικό της σερί 11-0 για το 29-24 με τους Μητριτζίκο, Βιδάλη και Κατσούλη, όμως οι Σιούτης και Ράπτης μείωσαν σε 29-28. Το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με δίποντο του Βιδάλη για το 31-28.

Επιστροφή των δύο ομάδων από τα αποδυτήρια με τους παίκτες της Μ.Κ.Ο. να μπαίνουν αποφασισμένοι να παίξουν σκληρότερη άμυνα και να επιβάλουν το ρυθμό τους. Ο Σωτηρόπουλος με τρίποντο σημείωσε το 34-28, ο Τζαβάρας απάντησε, κι αυτός με τρίποντο, για το 34-31 και με νέο σερί 12-0 η Μ.Κ.Ο. ξέφυγε στο σκορ (46-31), με τη βοήθεια των Κατσούλη, Βιδάλη και Τζαβάρα. Στη συνέχεια, οι Miners μείωσαν με ελεύθερες βολές των Τζαβάρα και Παπανικολάου σε 46-34, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε η τρίτη περίοδος.

Τέταρτη, και τελευταία, περίοδος στον αγώνα με τους Miners να επιχειρούν μία τελευταία προσπάθεια να διεκδικήσουν το παιχνίδι αλλά δεν κατάφεραν να μειώσουν τη διαφορά παραπάνω από τους εννέα πόντους. Ο Βιδάλης από κοντά για το 48-34, οι Παπανικολάου και Γιαλαμάς επανέφεραν τη διαφορά σε μονοψήφια επίπεδα (48-39), αλλά η Μ.Κ.Ο. δεν έδωσε παραπάνω δικαιώματα, φτάνοντας ξανά στο +14 (53-39) με τους Μητριτζίκο και Βιδάλη. Ο Μόνος στον αιφνιδιασμό πέτυχε το 53-41, ο Μητριτζίκος ξανά για το 55-41 και δύο λεπτά πριν τη λήξη οι Miners μείωσαν στους δέκα πόντους (55-45). Στο τέλος, ο Κατσούλης σημείωσε το 57-45, ο Τσιάμης το 57-47 και ξανά ο Κατσούλης με μπάσιμο για το 59-47, που ήταν και το τελικό σκορ της αναμέτρησης, με τη Μ.Κ.Ο. να πανηγυρίζει ένα σημαντικό ροζ φύλλο.

Πέρα από τους Μητριτζίκο και Βιδάλη, για τους νικητές ξεχώρισαν, επίσης, οι Κατσούλης και Μαρσέλος. Για τους Miners, σε καλή μέρα βρέθηκε ο Παπανικολάου.