7.1%
64.7%
48.0%
10.5%

Με το ροζ φύλλο κατάφεραν να φύγουν από το κλειστό της Καισαριανής οι Reapers, αφού κατάφεραν να επικρατήσουν των Μ.Κ.Ο. με 34-41, σε ένα πολύ κλειστό ματς στην 18η στροφή της Silver League. Στο ξεκίνημα και το πρώτο ημίχρονο, οι νικητές μπήκαν πολύ δυνατά στο ματς, ενώ οι Μ.Κ.Ο. έδειχναν να μην βρίσκουν τα πατήματά τους επιθετικά. Στο 3ο δεκάλεπτο, η αρμάδα του coach Αβούρη έκανε την αντεπίθεσή της και με μόλις 3 πόντους παθητικό, ροκάνισε τη διαφορά τους ματς μέχρι και τους 5 πόντους στο ξεκίνημα του 4ου δεκαλέπτου. Οι Reapers εκεί βρήκαν την ισορροπία τους, όμως ένα νέο ξέσπασμα των Μ.Κ.Ο. μείωσε το ματς στους 4 πόντους (34-38), αλλά ο χρόνος δεν επέτρεψε στους Μ.Κ.Ο. να ανατρέψουν την αναμέτρηση και τους Reapers να ανεβαίνουν στο 13-3 στον όμιλο.

Έναρξη του παιχνιδιού, με τον Βιδάλη να ανοίγει το σκορ με δίποντο και τους Reapers να ανοίγουν λογαριασμό με ένα σερί 2-8, έπειτα από 6 πόντους του Χούσου και 2 του Καντιώτη για το 4-8 της αναμέτρησης. Εκεί, ο Κιφοκέρης με 2/2 βολές θα μειώσει στην κατοχή για το 6-8, ενώ ο Καντιώτης με γκολ-φάουλ, ο Μανωλίτσης με 2/2 βολές και ο Ορφανός με δίποντο στον αιφνιδιασμό θα σφραγίσουν το πρώτο δεκάλεπτο με το σκορ στο 6-15 για τους Reapers.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι Reapers θα ανοίξουν ακόμα περισσότερο την ψαλίδα της διαφοράς με 2 δίποντα των Μανωλίτση και Ορφανό για το 6-19 του ματς, οι Μ.Κ.Ο. θα απαντήσουν και θα μειώσουν στους 12 πόντους με βολή του Κιφοκέρη για το 7-19, όμως οι Reapers θα τρέξουν ένα νέο σερί 2-9 και θα ανοίξουν εκ νέου την ψαλίδα της διαφοράς στους 17 πόντους για το 9-26 του ματς, με τρίποντο του Χούσου και από 2 πόντους των Καντιώτη, Βερώνη και Ορφανό. Το πρώτο ημίχρονο θα κλείσει με δίποντο μέσης απόστασης ο Σωτηρόπουλος, διαμορφώνοντας έτσι το 11-28 στην ανάπαυλα.

Στην επιστροφή των δύο ομάδων από τα αποδυτήρια, οι Μ.Κ.Ο. θα μπουν με περισσότερη όρεξη και φανερά σε καλύτερη κατάσταση σε σχέση με το πρώτο ημίχρονο, μειώνοντας γρήγορα με 2 δίποντα των Βιδάλη και Κατσούλη σε 15-28, όμως ο Χούσος με τρίποντο κορυφής απέναντι στην ξεχασμένη άμυνα των Μ.Κ.Ο. θα ανοίξει και πάλι τη διαφορά στους 16 για το 15-31 του ματς. Με ακόμα ένα νέο σερί 9-0 των Μ.Κ.Ο., από 4 πόντους του Βιδάλη, 3 του Κιφοκέρη και 2 του Σωτηρόπουλο, η διαφορά θα πέσει στους 7 πόντους με το σκορ στο 24-31, για να κλείσει παράλληλα και το 3ο δεκάλεπτο του παιχνιδιού.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, ο Κωτσικογιάννης με δίποντο στην ρακέτα θα μειώσει στους 5 πόντους για το 26-31, όμως οι Reapers με 2 απανωτά δίποντα των Μανωλίτση και Πουμπουρίδη αλλά και 3 βολές των Ορφανό και Μανωλίτση θα απαντήσουν και θα διαμορφώσουν το 26-38 στο ματς. Εκεί, οι Μ.Κ.Ο. με εύστοχο ζευγάρι βολών του Βιδάλη, τρίποντο του Σωτηρόπουλου και βολή του Κιφοκέρη θα μειώσουν στους 6 για το 32-38, με 1 λεπτό για τη λήξη. Με ένα κλέψιμο του Σωτηρόπουλου, οι Μ.Κ.Ο. θα μειώσουν στους 4 πόντους με lay up στον αιφνιδιασμό (34-38), για να κλείσει ο Καντιώτης το ματς στο τέλος με 3/4 βολές για το τελικό 34-41.

Πολυτιμότερος παίκτης του παιχνιδιού αναδείχθηκε ο Παναγιώτης Ορφανός ο οποίος σταμάτησε στους 8 πόντους, ενώ παράλληλα μάζεψε 9 ριμπάουντ, μοίρασε 1 ασίστ και έκλεψε 3 φορές την μπάλα, για να συγκεντρώσει 15 βαθμούς στην κλίμακα αξιολόγησης. Επίσης σε καλή βραδιά βρέθηκαν οι Καντιώτης και Χούσος, ενώ από τους Μ.Κ.Ο. ξεχώρισε η προσπάθεια των Βιδάλη και Σωτηρόπουλο.