24.0%
69.2%
31.4%
31.8%

Οι ΜΚΟ πήραν μια πολύ σημαντική νίκη, κυρίως ψυχολογίας, κόντρα στους Red-Dicolo με 52-58, για να ανέβουν στο 5-9, κάτι που σημαίνει πως απέχουν πλέον μόλις δύο νίκες από την οχτάδα. MVP του αγώνα ήταν ο Βαγγέλης Μάινας με 27 πόντους, 14 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 5 κλεψίματα και 1 τάπα.

Τι παιχνίδι ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να δίνουν αρκετή βάση στα αμυντικά τους καθήκοντα, με το σκορ να μένει χαμηλά χωρίς κανείς να μπορεί να πάρει ουσιαστικό κεφάλι στο σκορ. Ο Μάινας άνοιξε το σκορ στο ματς, οι Κώστας Κρίκας και Boboric απάντησαν με ένα διποντο και ένα τρίποντο αντίστοιχα για το 5-2, 5-6 με άλλα δύο καλάθια του Μάινα, 7-6 ο Κρίκας ξανά, 7-11 οι Μάινας και Μαρσέλος, 9-11 ο Boboric, 9-13 ο Δεληγιάννης και 12-13 με τρίποντο ο Φωτεινάκης.

Στην δεύτερη περίοδο οι ΜΚΟ κατάφεραν να κάνουν ένα μπαμ και να ξεφύγουν μέχρι και με 8 πόντους, όμως οι Red-Dicolo γρήγορα ανέβασαν στροφές και μείωσαν ξανά τη διαφορά. Ο Τουρής έβαλε καλάθι για το 12-15, 15-15 ο Λαουρδέκης με μια βολή και ένα καλάθι, 15-23 με 0-8 σερί οι Δεληγιάννης, Βιδάλης, Κυπριτίδης και Μάινας, 17-23 με δύο βολές ο Λαουρδέκης για να σταματήσει το σερί του αντιπάλου, 17-25 ο Μάινας, 21-25 οι Μακρής και Κώστας Κρίκας, 21-28 οι Βιδάλης και Κυπριτίδης και 24-28 με τρίποντο ο Λαουρδέκης για να κλείσουμε ημίχρονο στο ματς.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες πήγαιναν καλάθι-καλάθι σχεδόν σε όλη την διάρκεια, με εξαίρεση ένα μικρό σερί προς το τέλος της περιόδου από τους Red-Dicolo, το οποίο τους έβαλε μπροστά στο σκορ με βραχεία κεφαλή. Ο Κώστας Κρίκας μείωσε σε 27-28, 27-31 ο Κυπριτίδης με τρίποντο, 30-31 ο Αλέξανδρος Κρίκας, 30-34 ο Σωτηρόπουλος, 32-34 ο Λαουρδέκης, 32-38 ο Μάινας με δύο συνεχόμενα προσωπικά του καλάθια, 35-38 ο Λαουρδέκης ξανά, 35-39 ο Βιδάλης, 41-39 με 6-0 σερί οι Λαουρδέκης, Boboric και Κώστας Κρίκας, 41-42 οι Μάινας και Κυπριτίδης και 43-42 από τον Κώστα Κρίκα ξανά για να κλείσουμε την περίοδο με τους Red-Dicolo να είναι μπροστά με έναν πόντο.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι ΜΚΟ έκαναν αρκετά πιο δυνατό ξεκίνημα από τους Red-Dicolo, πήραν γρήγορα ένα προβάδισμα δύο κατοχών και κατάφεραν με καλή διαχείριση να το κρατήσουν ως το τέλος για να φύγουν με το ροζ φύλλο από το Περιστέρι. Ο Μάινας έγραψε το 43-45 μς τρίποντο, 45-45 ο Λαουρδέκης, 45-51 με 0-6 σερί οι Κυπριτίδης, Βιδάλης και Μάινας, 48-51 ο Κρίκας, 48-54 με άλλο ένα τρίποντο του Μάινα, 49-54 ο Λαουρδέκης, 49-56 ο Μάινας ξανά, 51-56 με δύο βολές ο Μακρής, 51-57 ο Σωτηρόπουλος, 52-57 ο Φωτεινάκης και 52-58 ο Δεληγιάννης, σκορ με το οποίο τελείωσε και το παιχνίδι.

Για τους ΜΚΟ, πέρα από τον Μάινα, καλή εμφάνιση έκαναν επίσης οι Κυπριτίδης και Σωτηρόπουλος. Για τους Red-Dicolo ξεχώρισαν οι Κώστας Κρίκας και Λαουρδέκης.