20.8%
70.6%
42.3%
15.8%

Οι Machamps πήραν μία τεράστια νίκη από τους Aladalon, από τους οποίους πλέον απέχουν με απόσταση μόλις μιας ήττας. Το παιχνίδι ξεκίνησε απολύτως ισορροπημένα με το προβάδισμα να αλλάζει ουκ ολίγες φορές χέρια, όλα αυτά όμως μέχρι και το τέταρτο δεκάλεπτο. Εκεί οι Aladalon κρατούσαν στα χέρια τους ένα πολύτιμο προβάδισμα των 7 πόντων, παρόλα αυτά οι Machamps με μια ανεπανάληπτη ανατροπή και με το 10-0 σερί στα τελευταία λεπτά του ματς κατάφεραν να πάρουν το σημαντικότατο αυτό “ροζ”.

Το παιχνίδι θα ξεκινήσει με τον Μέη για το 0-2, Ιωάννου με βολή κάνει το 1-2, Μέης και Αθανασάκος κάνουν το 1-6, τρίποντο Βουλγαράκη για το 4-6, 4-8 ο Βαγγέλης, ξανά για τρεις εύστοχος ο Βουλγαράκης μειώνει στο 7-8, Μέης για το 7-10, Μπότσας και 9-10, Μέης ξανά και 9-12, ανταπαντά ο Μπότσας για το 11-12, Μαρκοπουλιώτης με τρίποντο κάνει το 11-15, Βουλγαράκης και Χριστοδούλου ισοφαρίζουν στο 15-15, 15-19 με Βαγγέλη και Μέη, ενώ το 18-19 διαμορφώνει με τρίποντο ο Βουλγαράκης.

Δεύτερη περίοδος στο ματς με Βουλγαράκη για το 20-19, Μέης με δυο βολές κάνει το 20-21, Ιώαννου βάζει μπροστά την ομάδα του με το 22-21, Μαρκοπουλιώτης και Μέης ξαναχτυπούν για το 22-25, Ιωάννου ξανά με σουτ μέσης απόστασης αυτήν την φορά κάνει το 24-25, Μέης και 24-27, Αντωνίο μειώνει στο 26-27, δυο καλάθια Βαγγέλη για το 26-31, Ιωάννου και Βουλγαράκης ισοφαρίζουν σε 31-όλα, τρίποντο Αθανασάκου για το 31-34, Ιώαννου και Χριστοδούλου βάζουν μπροστά την ομάδα τους με το 38-34, ενώ το 38-35 του ημιχρόνου γράφει με βολή ο Μέης.

Επιστροφή των δύο ομάδων στο παρκέ και Βουλγαράκης για το 40-35, Μέης, Μαρκοπουλιώτης για ένα 0-7 σερί και το 40-42, Βουλγαράκης κάνει το 42-όλα, Μέης και Κτενίδης για το 42-46, απαντούν Βουλγαράκης-Αντωνίου για την εκ νέου ισοφάριση στο 46-46, ενώ οι Μέης και Μελανοφρύδης θα γράψουν το 46-51 του τρίτου δεκαλέπτου.

Τελευταίο δεκάλεπτο στην αναμέτρηση και Μελανοφρύδης με βολή κάνει το 46-52, Παπαμιχαήλ και Βουλγαράκης κάνει το 50-52, Μελανοφρύδης ξανά για το 50-54, Μπότσας με δυο βολές για το 52-54, Βαγγελης κάνει το 52-56, Βουλγαράκης κάνει το 54-56, τρίποντο Μαρκοπουλιώτη για το 54-59, Παπαμιχαήλ και Μπότσας μειώνουν στο 58-59, Μέης και Βαγγέλης κάνουν το 58-65, όμως οι Machamps με ένα απίθανο 10-0 σερί στα τελευταία λεπτά θα αποδράσουν από την Ριζούπολη με την μεγάλη νίκη και σκορ 68-65. Συγκεκριμένα, έχοντας κάνει το 66-65 οι Aladalon θα κάνουν επίθεση, θα αστοχήσουν και έπειτα ο Παπαμιχαήλ κερδίζοντας φάουλ στο 1,2″ θα χάσει δυο βολές, αλλά θα μαζέψει το ριμπάουντ και με το μπάζερ μπίτερ θα ευστοχήσει για το 68-65.

Πρωταγωνιστής του ματς ο Βουλγαράκης, ο οποίος ήταν και ο MVP της αναμέτρησης, σημειώνοντας 30 πόντους με 13 ριμπάουντ, ενώ παράλληλα είχε 3 ασίστ, 1 κλέψιμο, φτάνοντας έτσι τους 35 βαθμούς στο efficiency. Πέραν του Βουλγαράκη, από τους MaChamps ξεχώρισε και ο Μπότσας, με τον Αντωνίου να ακολουθεί επίσης στους κορυφαίους της αναμέτρησης. Από τους Aladalon σε καλή μέρα βρέθηκαν ο Μέης και ο Βαγγέλης.