6.7%
58.3%
40.5%
25.0%

Οι Καλλιθέα Pimps επέστρεψαν στα θετικά αποτελέσματα, έπειτα από τη νίκη τους με 43-64 επί των Miami Heal. Το ματς ήταν άκρως ανταγωνιστικό για περίπου 30′, όμως στην τελευταία περίοδο οι Pimps έσφιξαν την άμυνά τους και έβγαλαν αιφνιδιασμούς με αποτέλεσμα να μη δυσκολευτούν να πάρουν τη νίκη στο φινάλε. Έπειτα από αυτή την αναμέτρηση, οι Heal έχασαν πολύτιμο έδαφος για την εδραίωση στην 8άδα, με το ρεκόρ τους, πλέον, να πέφτει στο 5-9. Αντιθέτως, οι Καλλιθέα Pimps με αυτή τη νίκη ανέβηκαν στο 8-6 και έχουν βλέψεις για ακόμη ψηλότερα ατη βαθμολογία του δεύτερου ομίλου της Bronze League.

Έναρξη στο ματς με τις δύο ομάδες να είναι κοντά στο σκορ. Γκούτσης και Λουκρέζης έβαλαν μπροστά τους Heal στο ξεκίνημα (5-0), σερί 0-7 των Pimps για το 5-7 με τους Βασιλειάδη και Κοκκώνη, “καλάθι και φάουλ” του Καμούζη για το 8-7 και ξανά το προβάδισμα οι Pimps με τους Ζουρνατσίδη και Πανάγο για το 8-12. Γκούτσης και Πανάγος ισοφάρισαν σε 12-12, ο Κοκκώνης με ωραία διείσδυση το 12-14 και ο Γκούτσης με μία εύστοχη βολή για το 13-14, με το οποίο έληξε το πρώτο δεκάλεπτο.

Στη δεύτερη περίοδο, ο ρυθμός συνεχίστηκε στα ίδια επίπεδα χωρίς καμία ομάδα να καταφέρει να πάρει διαφορά. Ο Κοκκώνης πέτυχε το 13-16, ο Βρεττός μείωσε σε 15-16, ο Βασιλιάδης πέτυχε το 15-18 και οι Ρίζος, Καμούζης έδωσαν ξανά προβάδισμα στους Heal (19-18). Σερί 0-6 των Pimps με τους Πανάγο και Ζουρνατσίδη για το 19-24, ξανά ο Καμούζης για το 21-24, οι Πανάγος και Κοκκώνης έστειλαν τη διαφορά στο +7 (21-28) και οι Σερέτης, Βρεττός μείωσαν σε 25-28, σκορ με το οποίο έληξε το πρώτο μέρος.

Επιστροφή των δύο ομάδων στο παρκέ, με τους Pimps να πατούν καλύτερα και να έχουν μία μικρή διαφορά από τους αντιπάλους τους. Ο Αρναούτης μείωσε σε 27-28, ο Χατζηαμανέτογλου έκανε το 27-31 με τρίποντο, ο Γκούτσης το 29-31 και με δύο τρίποντα από Καζαφέρη και Χατζηαμανέτογλου η διαφορά έφτασε στο +8 (29-37). Ο Παππάς σκόραρε μετά από ασίστ του Βρεττού (31-37), 1/2 βολές του Ζουρνατσίδη για το 31-38 και οι Λουκρέζης, Παππάς μείωσαν στους τρεις (35-38). Στη συνέχεια, οι Καζαφέρης και Ζουρνατσίδης έκανα το 35-42, ο Παππάς το 37-42 και ξανά ο Καζαφέρης για το 37-44 με την τρίτη περίοδο να ολοκληρώνεται.

Τέταρτη περίοδος στο παιχνίδι, με τους Καλλιθέα Pimps να πιέζουν και να τρέχουν στο ανοιχτό γήπεδο, παίρνοντας εύκολα τη νίκη. Ο Πανάγος σημείωσε το 37-46, οι Ρίζος και Καμούζης μείωσαν σε 41-46, ο Μπαλκούρας με δύο συνεχόμενα τρίποντα έστειλε τη διαφορά στο +11 (41-52), ο Βρεττός στον αιφνιδιασμό για το 43-52 και με 5 λεπτά να απέπεμεναν για το τέλος, οι Heal δεν ξανασκόραραν και οι Pimps έφτασαν το σκορ στο 43-64 με τους Κοκκώνη, Μπαλκούρα και Πανάγο.

MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Γιώργος Πανάγος, ο οποίος γέμισε τη στατιστική του, σημειώνοντας 15 πόντους, 10 ριμπάουντ, 7 ασίστ και 7 κλεψίματα! Τον ακολούθησε σε απόδοση ο Κοκκώνης, ενώ από τους ηττημένους σε καλή μέρα βρέθηκε ο Καμούζης.