72.7%
61.9%
29.3%

Τι κι αν οι οιωνοί ήταν κατά των Heat(τραυματισμός Τούτση, Καρδαράς έπαιζε τραυματίας) στο τέλος κατάφεραν να πάρουν το ντέρμπι κόντρα στους Miami Heal με μεγάλη ευστοχία από τα 6,75.

Ο Βρεττός σκόραρε το 1ο τρίποντο του αγώνα για το 2-7, όμως οι Heat με ένα σερί 10-0 πήραν διαφορά (τρίποντα Αρβανιτάκη- Κακλέα). Το 16-9 έκανε ο Τούτσης με ωραίο ντράιβ, ενώ έγραψε και μία τάπα στην επόμενη φάση. Ο Ζούμπος μείωσε με τρίποντο(16-12) και δια χειρός Βρεττού- Κοκκινάκου ήρθε η ισοπαλία. Το δεκάλεπτο έληξε 21-16 με τρίποντο του Κακλέα και δίποντο του Ρίζου.

Εξίσου παραγωγικό και το επόμενο δεκάλεπτο με τον Ζούμπο να σκοράρει τρίποντο για το 21-21. Το σκορ έγινε 30-24 μετά τα τρίποντα των Κακλέα και Παπαθανασίου, ενώ αργότερα και ο Αρβανιτάκης σκόραρε τρίποντο για το 41-29. Αυτό απαντήθηκε από τον Κοκκινάκο, ωστόσο ο Παπαθανασίου έμελλε να βάλει το τελευταίο τρίποντο του δεκαλέπτου(44-32)(44-36)

Οι βολές του Καρδαρά πήγαν το ματς στο 47-36, όμως ένα σερί 6-0 μάζεψε προσωρινά τη διαφορά. Τα μεγάλα τρίποντα του Αρβανιτάκη(53-44) και του Κακλέα(56-46) έδωσαν αυτοπεποίθηση στους Heat που είχαν χάσει τον Τούτση από το ματς.(56-48)

Ο Αρβανιτάκης βρήκε και πάλι στόχο από τα 6,75 στο 4ο δεκάλεπτο για το 61-52 και εκεί που έδειχνε να καθαρίζει το ματς οι Miami Heal έκαναν νέο σερί 6-0 με τους Βρεττό, Ζούμπο και Κοκκινάκο και έφτασαν το ματς στο -3(61-58). Το σουτ του Μαγλουσίδη και οι βολές του Αρβανιτάκη έφτασαν το ματς στο 65-58 και μετά τη βολή του Κοκκινάκου(65-59) τα τελευταία 2 λεπτά ήταν συγκλονιστικά. Ο Κακλέας έβαλε δύσκολο ντράιβ για το 67-59. Και οι δύο ομάδες αστόχησαν σε επίθεση, στην επόμενη όμως ο Βρεττός έβαλε τρίποντο για το 67-62. ½ βολή από τον Νικολάου και εύστοχο ντράιβ του Κοκκινάκου για το 68-64. Έτσι οι δύο βολές του Κακλέα έγραψαν το τελικό 70-64 σε ένα πραγματικό ντέρμπι.

Ο Αρβανιτάκης ήταν τρομερός με 25 πόντους, ωστόσο και ο Κακλέας βοήθησε σημαντικά με 21.