12.5%
62.5%
28.0%
23.3%

Έπειτα από μια συγκλονιστική ανατροπή από το -17 στα μέσα της τρίτης περιόδου, οι Tsatsoi Kings κατάφεραν να επικρατήσουν των Miami Heal με το τελικό 51-54, σε ένα βαθμολογικά αδιάφορο παιχνίδι και για τις 2 ομάδες. Οι Miami Heal έδειχναν να έχουν τον πλήρη έλεγχο του παιχνιδιού, όμως οι Tsatsoi Kings με ένα τρομερό ξέσπασμα στο 4ο δεκάλεπτο με πολύ καλή άμυνα αλλά και ευστοχία στην επίθεση, πήραν τη νίκη και έφυγαν με το 16ο ροζ φύλλο τους από το κλειστό του Πολυκλαδικού. Πλέον, οι Tsatsoi Kings αναμένουν να μάθουν τον αντίπαλο τους για τα playoff, ενώ οι Miami Heal θα αγωνιστούν στη διαδικασία των playout με τους Miners για να μάθουμε ποια ομάδα θα αγωνίζεται και του χρόνου στην Bronze League.

Έναρξη του παιχνιδιού, με τον Μεσίρη να ανοίγει το σκορ με βολή και τον Λίτσα να απαντά με δίποντο για το αρχικό 1-2 του ματς. Με 3 απανωτά δίποντα των Καμούζη και Μεσίρη, οι Miami Heal θα περάσουν μπροστά στο σκορ για το 7-2, ο Λίτσας με δύσκολο καλάθι στη ρακέτα θα μειώσει στο 7-4, με τον Καμούζη να απαντά με εύστοχο δίποντο, κάνοντας έτσι το 9-4 της αναμέτρησης. Εκεί, ο Τσέλος με 2/2 βολές θα ροκανίσει τη διαφορά στους 3 και το 9-6, οι Miami Heal θα τρέξουν ένα γρήγορο 8-0 με 4 πόντους του Καμούζη και ακόμα 4 του Μεσίρη για το +11 και το 17-6, ενώ το δεκάλεπτο, θα σφραγίσει με δικό του δίποντο μέσης απόστασης ο Τσάτος, μειώνοντας στο 17-8 της περιόδου.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, ο Καμούζης θα πάει τη διαφορά ξανά σε διψήφιο αριθμό με δίποντο για το 19-8, ο Τσέλος με δύσκολο γκολ-φάουλ θα μειώσει στο 19-11, ενώ ένα καλάθι από τον Μάνδυλα, θα διαμορφώσει το 21-11 του ματς. Στη συνέχεια, ένα τρίποντο από τον Παπαδόπουλο θα ροκανίσει τη διαφορά στους 7 και το 21-14, οι Miami Heal με 2 δίποντα του Μάνδυλα και βολή του Καμούζη θα γράψουν το 26-14, ενώ ένα εύστοχο ζεύγος βολών από τον Τσέλο, θα κάνει το 26-16 της αναμέτρησης. Εκεί, ένα καλάθι στον αιφνιδιασμό από τον Καμούζη θα κάνει το 28-16 των Miami Heal, ενώ το πρώτο ημίχρονο, θα σφραγίσουν με τρίποντο ο Φωτόπουλος και δίποντο ο Τσάτος, μειώνοντας παράλληλα στους 7 και το 28-21 της ανάπαυλας.

Στην επιστροφή των δύο ομάδων από τα αποδυτήρια, οι Miami Heal θα τρέξουν ένα σερί 10-0 με 6 πόντους του Μεσίρη και από 2 των Καμούζη και Μάνδυλα για το 38-21, οι Παπαδόπουλος, Λίτσας και Βάρφη με 3 συνεχόμενα δίποντα θα μειώσουν σοτ 38-27 και τους 11 πόντους, ενώ ένα τρίποντο του Βολτέα, θα διαμορφώσει το 41-27 του παιχνιδιού. Με ένα τρίποντο από τον Λίτσα, οι Tsatsoi Kings θα ροκανίσουν τη διαφορά στο 41-30, με τον Βολτέα να σφραγίζει την περίοδο με εύστοχη βολή στο 42-30 των Miami Heal.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, οι Tsatsoi Kings θα μειώσουν με τρίποντο του Παπαδόπουλου και δίποντο του Τσέλου για το 42-35, οι Miami Heal θα απαντήσουν μετά το time out με δίποντο του Τσάπαλου για το 44-35, όμως ένα σερί 0-10 από τους Tsatsoi Kings με 2 τρίποντα του Παπαδόπουλου και 2 δίποντα των Τσέλο και Λίτσα, θα μπουν σε θέση οδηγού, με το σκορ στο 44-45. Στη συνέχεια, ένα καλάθι του Μάνδυλα θα δώσει το προβάδισμα στους Miami Heal για το 46-45, ο Λίτσας με τρίποντο θα απαντήσει για το 46-48, ενώ ο Μάνδυλας με 2/2 βολές, θα ισοφαρίσει στο 48-48 του ματς. Εκεί, 2 δίποντα από τους Λίτσα και Παπαδόπουλο θα γράψουν το 48-52, ένα μεγάλο τρίποντο του Μεσίρη θα ρίξει τη διαφορά στον πόντο στο τελευταίο λεπτό, ενώ το τελικό σκορ, διαμόρφωσε με δίποντο ο Παπαδόπουλος, σφραγίζοντας την αναμέτρηση στο τελικό 51-54 για τους Tsatsoi Kings.

Πολυτιμότερος παίκτης του παιχνιδιού αναδείχθηκε ο Δημήτρης Λίτσας ο οποίος σταμάτησε στους 16 πόντους, ενώ παράλληλα μάζεψε 13 ριμπάουντ και σταμάτησε τον αντίπαλο σε 2 του προσπάθειες, για να συγκεντρώσει 17 βαθμούς στην κλίμακα αξιολόγησης. Επίσης σε καλή βραδιά βρέθηκαν οι Παπαδόπουλος και Παρασκευόπουλος, ενώ από τους Miami Heal ξεχώρισε η προσπάθεια των Μεσίρη και Μάνδυλα.