16.7%
100.0%
34.2%
26.1%

Η Yugopiastika με όπλο την άμυνα και κορυφαίο το δεύτερο δεκάλεπτο, όπου άρχισε να χτίζει το προβάδισμα της, κατάφερε να πάρει μια σπουδαία νίκη με 48-40 κόντρα στους Miami Heal, οι οποίοι μέχρι αυτήν την ήττα έτρεχαν ένα καλό σερί τριών νικών. MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Παναγιώτης Γεωργακόπουλος με 7 πόντους, 2 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 2 κλεψίματα και 1 τάπα.

Στο πρώτο δεκάλεπτο Παππάς και Καμούζης έδωσαν προβάδισμα με 0-3 στους Miami Heal, 7-3 οι Ανδρέου, Κουμπούλης και Παπακώστας με 7-0 σερί, 7-5 με καλάθι του Καμούζη, 9-5 με δύο βολές του Δημητρακόπουλου, 9-8 με τρίποντο του Γκούτση, 11-8 από τον Μερζιώτη και 0-6 σερί των Heal με τους Κατσαντώνη, Παππά και Καμούζη να βάζουν από ένα καλάθι για το τελικό 11-14 της πρώτης περιόδου.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Παππάς έβαλε καλάθι για το 11-16, 23-16 με 12-0 σερί οι Παπακώστας, Δημητρακόπουλος, Μένος και Ανδρέου, 23-18 με καλάθι του Καμούζη και νέο τρίποντο του Παπακώστα για να κλείσει ημίχρονο η Yugopiastika έχοντας προβάδισμα 8 πόντων (26-18).

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Κουμπούλης έβαλε καλάθι για το 28-18, 28-20 ο Βρεττός, 30-20 από τον Γεωργακόπουλο, 30-22 με καλάθι του Καμούζη, 32-22 ξανά με καλάθι του Γεωργακόπουλου, 32-23 με μια βολή του Γκούτση, 35-23 με τρίποντο του Μένου, 35-25 ο Βρεττός, 37-25 με ωραίο drive του Ανδρέου, 37-27 με απάντηση του Καμούζη και 4 συνεχόμενοι πόντοι του Κουμπούλη για το τελικό 41-27 του τρίτου δεκαλέπτου.

Στην τελευταία περίοδο ο Γεωργακόπουλος έβαλε τρίποντο για το 44-27, 44-30 με απάντηση του Βρεττού, 46-30 με καλάθι του Μερζιώτη, 46-34 οι Βρεττός και Καμούζης, 48-34 με σουτ μέσης απόστασης από τον Τσακέτα και 0-6 σερί οι Γκούτσης και Παππάς για το τελικό 48-40 του παιχνιδιού.

Για την Yugopiastika, πέρα από τον Γεωργακόπουλο, εξίσου καλό ματς έκαναν οι Μένος με 6 πόντους, 1 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 3 κλεψίματα, 1 τάπα και Δημητρακόπουλος με 4 πόντους, 9 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 1 τάπα. Για τους Miami Heal ξεχώρισε ο Καμούζης με 14 πόντους, 12 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 1 κλέψιμο.