10.0%
47.1%
34.5%
19.0%

Οι Καλλιθέα Pimps κατάφεραν κερδίσουν με 56-52 τους Miners και να κάνουν το 2-0 για να πάρουν την πρόκριση στο Final 4 της Silver κατηγορίας. MVP του αγώνα ήταν ο Γιώργος Πανάγος με 9 πόντους, 7 ριμπάουντ, 5 ασίστ και 5 κλεψίματα.

Στην πρώτη περίοδο οι δύο ομάδες μπήκαν δυνατά, οι Pimps όμως έχοντας παραπάνω λύσεις στο σκοράρισμα ήταν πιο απρόβλεπτοι και κατάφεραν να πάρουν κεφάλι. Ο Κοιλάκος έκανε το 2-0, για να απαντήσουν Παπαδόγιαννης και Μπασιάς με 5 πόντους για το 2-5. Ο Βασιλειάδης μείωσε σε 4-5, για να ακολουθήσει και πάλι ένα καλάθι από τον Μπασιά και άλλο ένα από τον Παπαδόγιαννη για το 4-9. Βασιλειάδης και Ζουρνατσίδης μειωσαν σε 8-9 και ο Σιούτης έγραψε το 8-11. Ένα 5-0 δια χειρός Πανάγου για το 13-11 και ισοφάριση από τον Γιαννάκη σε 13-13. Ζουρνατσίδης και Λιμνόπουλος έκαναν το 17-13, ο Σακαράκης με μια βολή το 17-14 και οι Ζάκας και Λιμνόπουλος έγραψαν το τελικό 21-14 της περιόδου.

Στη δεύτερη περίοδο οι Miners βρήκαν καλύτερες ισορροπίες στα μαρκαρίσματα, όμως οι Pimps είχαν τις λύσεις που έπρεπε για να διατηρήσουν τη διαφορά τους. Ξεκίνησαν με 4-0 για το 24-14, με τον Σιούτη να μειώνει σε 24-16. Πανάγος και Αναγνωστόπουλος έκαναν το 28-16 και ο Παπαδόγιαννης μείωσε σε 28-18. Πανάγος για το 30-18 και ξανά Παπαδόγιαννης για το 30-20. Καλάθι ο Κοιλάκος και το βιολι του ο Παπαδόγιαννης για το 32-22, με τον Ζάκα να ανεβάζει σε 34-22 και τους Τζαβάρα – Παπαδόγιαννη να σημειώνουν το τελικό 34-26 του δεκαλέπτου.

Η τρίτη περίοδος ανήκε στους Miners, οι οποίοι μπήκαν με πάθος και κατάφεραν μέχρι και να ισοφαρίσουν λίγο πριν το τέλος, αλλά το προβάδισμα τελικά το κράτησαν οι Pimps. Τζαβάρας και Κωτσίδης μείωσαν σε 34-30, ο Ζάκας όμως ήταν εκεί για να δώσει τρίποντη ανάσα στους Pimps για το 37-30. Παπαδόγιαννης, Σιούτης, Σακαράκης και Τουμπακάρης ισοφάρισαν σε 37-37, ο Ζάκας ήταν ξανά εκεί για να βάλει καλάθι και να κάνει το 39-37 και ισοφάριση πάλι από τον Σακαράκη. Το τελικό 42-39 του δεκαλέπτου σημειώθηκε από τον Καναρίδη.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι Miners μπήκαν τόσο δυνατά όσο και στην τρίτη, όμως στη συνέχεια οι Pimps ήταν πιο ψύχραιμοι και κατάφεραν να πάρουν πάλι προβάδισμα. Σακαράκης και Γιαννάκης έβαλαν μπροστά με 42-44 τους Miners, αλλά ο Καναρίδης απάντησε με δύο τρίποντα για το 48-44. Ο Τζαβάρας σκόραρε δύο συνεχόμενα καλάθια και ισοφάρισε σε 48-48, για να ακολουθήσει μια βολή του Κοιλάκου και δύο του Ζάκα για το 51-48. Ο Μόνος μείωσε σε 51-50 και ο Ζουρνατσίδης απάντησε για το 53-50 με 37″ να μένουν.Στην επόμενη επίθεση ο Σακαράκης κέρδισε φάουλ στην προσπάθεια να σουταρει, πήγε για βολές και μείωσε σε 53-52 με 30″ να μένουν. Άμυνα αποφάσισαν να παίξουν οι Miners, όμως αυτό δεν το εκμεταλλευτηκαν τρώγοντας χρόνο οι Pimps. Ο Ζουρνατσίδης πήγε σε drive, πήρε φάουλ και πήγε για βολές με 20″ να μένουν. Έβαλε την πρώτη και έκανε το 54-52, έχασε τη δεύτερη και ο Ζάκας πήρε επιθετικό ριμπάουντ και φάουλ. Μια από τις δύο και ο Ζάκας για το 55-52 με 17″. Στη συνέχεια οι Miners έχασαν ένα τρίποντο, ο Καναριδης πήρε ριμπάουντ και φάουλ. Και ο guard των Pimps έβαλε 1/2 και σημείωσε το τελικό 56-52, αφού και το επόμενο τρίποντο των Miners ήταν αστοχο.

Για τους νικητές, πέρα από τον Πανάγο, πολύ καλό ματς έκαναν και οι Ζουρνατσίδης, Καναρίδης και Ζάκας. Για τους Miners ξεχώρισαν οι Σακαράκης, Τζαβάρας και Παπαδόγιαννης.