24.1%
50.0%
39.1%
13.6%

Οι Miners κέρδισαν με 61-56 τους Κένταυρους για να συνεχίσουν να παλεύουν για την πρώτη τετράδα της βαθμολογίας έχοντας ίδιες ήττες με τους Καλλιθέα Pimps. Το παιχνίδι ήταν κλειστό σε όλη τη διάρκειά του αλλά το καθαρό μυαλό των Miners στο τέλος το έκρινε, με τον Δήμα, τον Σκλαβενίτη και τον Παπαδόγιαννη να ξεχωρίζουν για τους νικητές.

Το ματς ξεκίνησε πολύ καλά για τους Miners που προηγήθηκαν με τον Δήμα, τον Πασαλάρη και τον Τουμπακάρη με 10-0. Με το ίδιο νόμισμα απάντησαν οι Κένταυροι, αφού ο Καλογερόπουλος με τον Παππά τους οδήγησαν σε ένα 0-8 για να πλησιάσουν σε 10-8. Ο Δήμας κράτησε την ομάδα του μπροστά, αλλά ο Δρόσης ισοφάρισε σε 12-12 με τρίποντο. Ο Γιαννάκης τον μιμήθηκε για το 15-12, με το δεκάλεπτο να κλείνει στο 15-15 από τον Δρόση. Στη 2η περίοδο ο Μανώληκας έγραψε το 15-17, με τον Σκλαβενίτη να ισοφαρίζει σε 17-17. Ο Κάκαρης σκόραρε για το 17-19, αλλά ο Μόνος ισοφάρισε και ο Σκλαβενίτης με βολές έφερε την ομάδα του στο 21-19. Ο Κάκαρης με τον Μανώληκα έγραψαν το 21-23, με τον Πασαλάρη να απαντά με τρίποντο, 24-23. Όμως, το ημίχρονο βρήκε τους Κένταυρους μπροστά, αφού ο Κάκαρης, ο Καλλέργης και ο Καλογερόπουλος σκόραραν για το 24-29.

Στην επανάληψη ο Παππάς έγραψε το 24-31 με τον Γριμάνη να απαντά με τρίποντο. Ο Κάκαρης έφερε το ματς στο 27-33, αλλά οι Miners έτρεξαν ένα 8-0 με τον Δήμα και τον Σακαράκη ως το 35-33 και το προσπέρασμα. Ο Μανώληκας ισοφάρισε, με τον Σκλαβενίτη να σκοράρει για το 38-35. Ο Κάκαρης και ο Μανώληκας με βολές μείωσαν σε 38-37, αλλά ο Τζαβάρας με τον Δήμα έφεραν τους Miners στο 43-37. Και πάλι αντίδραση από τους Κένταυρους, Μανώληκας και Κάκαρης έκλεισαν στο 43-42 το δεκάλεπτο, με buzzer beater τρίποντο του δεύτερου από τα 8 μέτρα.

Στην 4η περίοδο ο Παπαδόγιαννης σκόραρε δύο φορές για το 47-44 με ένα καλάθι του Κάκαρη στο ενδιάμεσο, για να φέρει και πάλι στον πόντο το ματς ο Μανώληκας. Ο Τουμπακάρης τελείωσε από την ωραία πάσα του Παπαδόγιαννη, με τον Καλογερόπουλο να απαντά και τον Κάκαρη με βολές να γράφει το 49-50. Οι Miners με τον Παπαδόγιαννη και ένα καλάθι και φάουλ του Σκλαβενίτη πήγαν στο 54-50, για να φτάσουν με βολές λίγο μετά στο 56-51. Ο Κάκαρης απάντησε με 2/4 δικές του, με τον Παππά να γράφει καλάθι και φάουλ με 1:47 για το φινάλε, 56-56. Οι Miners έβγαλαν ωραία φάση για καλάθι του Δήμα, 58-56, οι δυο ομάδες αστόχησαν με τελευταία χαμένη επίθεση ένα τρίποντο των Κένταυρων στα 35 δευτερόλεπτα και ο Τζαβάρας στα 26 δευτερόλεπτα πήρε φάουλ και είχε 2/2 βολές για το 60-56. Οι Κένταυροι έχασαν 3 τρίποντα στην τελευταία επίθεση με επιθετικά ριμπάουντ στο ενδιάμεσο και έκαναν φάουλ στην εκπνοή με τον Τζαβάρα να γράφει μια βολή για το 61-56.

Για τους νικητές ο Δήμας είχε 19 πόντους, 9 ριμπάουντ, 4 ασίστ, ο Σκλαβενίτης 10 πόντους, 3 ριμπάουντ, 4 ασίστ, ο Παπαδόγιαννης 7 πόντους, 5 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα, ο Τζαβάρας 5 πόντους, 7 ριμπάουντ, 5 κλεψίματα. Για τους Κένταυρους ο Κάκαρης είχε 18 πόντους, 10 ριμπάουντ, 4 ασίστ, ο Μανώληκας 11 πόντους, 11 ριμπάουντ, ο Καλογερόπουλος 10 πόντους, 6 ριμπάουντ, 5 ασίστ, ο Παππάς 8 πόντους.