10.5%
45.8%
44.4%
17.9%

Οι Ξεφτιλάιζερς πήραν την πρώτη τους νίκη στο φετινό Summer League κέρδιζοντας τους Miners με 66-58 σε ένα ματς που έδειξαν σοβαρό πρόσωπο από το ξεκίνημα, όπου πήραν μια διαφορά και την διαχειριστηκαν σωστά σε όλη τη διάρκεια του αγώνα. MVP του παιχνιδιού ήταν ο Παναγιώτης Μαστορακάκης με 6 πόντους, 10 ριμπάουντ και 3 τάπες.

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι Ξεφτιλάιζερς μπήκαν ελαφρώς καλύτερα στο ματς, γυρνούσαν καλά την μπάλα και έβρισκαν ελεύθερες προσπάθειες, ενώ από την άλλη υπήρχε ένας Σακαράκης που είχε τρελά κέφια και έκανε άνω κάτω την άμυνα των Ξεφτιλάιζερς. Ο Χαραλαμπόπουλος έγραψε τους πρώτους τρεις πόντους του αγώνα, ο Τουμπακάρης μείωσε σε 3-2, 7-2 οι Δεδούσης και Γιώργος Τυπάλδος, 7-7 οι Σακαράκης και Δήμας, 8-7 ο Αχιλλέας Τυπάλδος, 8-9 ο Δήμας, 13-9 οι Θεοδώρου και Δεδούσης, 13-11 ο Δήμας, 15-11 ο Δεδούσης, 15-13 ο Σακαράκης και 17-13 από τον Σουφλέρη για να κλείσουμε την πρώτη περίοδο του αγώνα.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι Ξεφτιλάιζερς συνέχισαν στο ίδιο μοτίβο παιχνιδιού και αυτό είχε σαν αποτέλεσμα η διαφορά να ανεβαίνει ακόμα λίγο. Ο Χαραλάμπου μείωσε σε 17-16, 21-16 οι Τυπάλδος και Θεοδώρου, 21-23 με ένα 0-7 οι Τσιάμης, Δήμας και Σακαράκης, 25-23 οι Τυπάλδος και Δεδούσης, 25-25 ο Σακαράκης, 27-25 ο Χαραλαμπόπουλος, 27-26 ο Σακαράκης και 7-0 σερί οι Θεοδώρου και Μαστορακάκης για το τελικό 34-26 του ημιχρόνου.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι Miners πήραν φωτιά επιθετικά, όμως η διαφορά αντί να πέσει ανέβηκε καθώς οι Ξεφτιλάιζερς είχαν ανάσες και λύσεις κάθε φορά που χρειάστηκε να δώσουν απάντηση. Ο Γιώργος Τυπάλδος έγραψε το 36-26, 36-30 με δύο συνεχόμενα καλάθια του Μόνου, 39-30 ο Δεδούσης, 39-34 οι Δήμας και Σακαράκης, 44-34 οι Γιώργος Τυπάλδος και Δεδούσης, 44-36 ο Παπαδόγιαννης, 46-36 ο Δεδούσης, 46-38 ο Παπαδόγιαννης ξανά, 48-38 ο Τυπάλδος, 48-41 ο Παπαδόγιαννης ξανά που είχε πάρει φωτιά, 50-41 ο Θεοδώρου, 50-45 οι Μόνος και Τουμπακάρης και 6-0 από τους Δεδούση και Μαστορακάκη στο τέλος της περιόδου για το 56-45.

Στην τελευταία περίοδο οι Ξεφτιλάιζερς έκαναν άλλη μια επιθετική έκρηξη, όπου ανέβασαν τη διαφορά μέχρι και τους 15 και ουσιαστικά καθάρισαν τη νίκη. Ο Τσιάμης μείωσε σε 56-48, 59-48 ο Θεοδώρου, 59-50 ο Σιούτης, 65-50 οι Τυπάλδος, Δεδούσης και Χαραλαμπόπουλος, 65-54 από τον Σακαράκη, 66-54 ο Θεοδώρου και 66-58 με τους Δήμα και Χαραλάμπου να βάζουν από ένα καλάθι για να γράψουν το τελικό σκορ.

Για τους Ξεφτιλάιζερς, πέρα από τον Μαστορακάκη, σε πολύ καλή βραδιά βρέθηκαν επίσης οι Δεδούσης, Θεοδώρου και Γιώργος Τυπάλδος. Για τους Miners ξεχώρισαν οι Σακαράκης και Δήμας.