28.6%
44.4%
39.3%
7.1%

Μάχη μέχρι τελικής πτώσης έδωσαν για την πρώτη τους νίκη στην φετινή Silver League οι Miners και οι Athens Supergrungers, με τους τελευταίους να επικρατούν με 54-55 σε ένα ντέρμπι που είχε ξεκάθαρη αντένδειξη για καρδιακούς. Σε όλη τη διάρκεια του παιχνιδιού οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ, με καμία από τις δύο να μην καταφέρνει να επιβάλει το ρυθμό της, γεγονός που οδήγησε τον αγώνα να κριθεί ουσιαστικά στην τελευταία επίθεση.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τους Supergrungers να θέλουν να επιβάλλουν το ρυθμό τους και πράγματι το πέτυχαν για 6 περίπου λεπτά, παίζοντας υποδειγματική άμυνα, αφού κατάφεραν να προηγηθούν με 2-11, με τρίποντο του Κούρτη 3.38’ πριν το φινάλε του δεκαλέπτου. Στον υπόλοιπο χρόνο που απέμενε οι Miners βρήκαν τα πατήματά τους και κατάφεραν να μειώσουν σε 10-11 με δύο συνεχόμενα τρίποντα των Σακαράκη και Παπαδόγιαννη.

Το δεύτερο δεκάλεπτο αποτέλεσε ουσιαστικά το προμήνυμα για το τι θα επακολουθούσε κατά τη διάρκεια του αγώνα μιας και τελείωσε στο 23-23, ενώ το προβάδισμα άλλαξε χέρια πέντε φορές στη διάρκεια αυτού. Οι Miners συνέχισαν όπως τελείωσαν τον προηγούμενο δεκάλεπτο και πήραν το πρώτο τους προβάδισμα με όμορφη ενέργεια του Μόνου στο 1ο λεπτό με 12-11. Αμέσως μετά ο Πασαλάρης σημείωσε δύο ακόμα πόντους για την ομάδα του, δίνοντάς της διαφορά τριών πόντων (14-11) και επέκτεινε το επιμέρους σερί σε 12-0. Οι Athens βρήκαν σκορ μετά από περίπου 8’ και μείωσαν στον πόντο (14-13) με τον Παπαδάκη στα μισά της περιόδου. Στη συνέχεια ανέλαβαν δράση ο Κατσαμπάνης (6π.) με τον Λιούτα και έδωσαν ένα ισχνό προβάδισμα 22-23 στην ομάδα τους, με τον Δήμα να ισοφαρίζει με μία βολή για το τελικό 23-23 του ημιχρόνου.

Η τρίτη περίοδος ξεκίνησε με τον Δήμα να κάνει το 25-23 για την ομάδα του, όμως ένα μικρό σερί 0-6 από τους Κατσαμπάνη, Τσίπρα και Λιούτα έφερε το προβάδισμα των Athens με 25-29. Κάπου εκεί οι Miners ανέβασαν ταχύτητα και με ένα δικό τους επιμέρους 12-4, με τους Παπαδόγιαννη και Σακαράκη να δίνουν πολύτιμες λύσεις στην επίθεση, έφτασαν να προηγούνται με 37-33, με την ολοκλήρωση της τρίτης περιόδου, θέλοντας να εδραιώσουν ένα προβάδισμα, που σκόπευαν να συντηρήσουν έως το τέλος.

Στον ίδιο ρυθμό συνέχισαν και στις αρχές του τέταρτου δεκαλέπτου φτάνοντας τη διαφορά και στους πέντε πόντους 42-37 με τρίποντο τους Σακαράκη 7.50’ πριν τη λήξη του αγώνα. Οι Miners διατηρούσαν το μικρό τους προβάδισμα μέχρι και τα μισά της περιόδου, όπου ο Παπαδάκης με 6 προσωπικούς πόντους και μεγάλες άμυνες έδωσε νέο προβάδισμα στην ομάδα του με 45-47. Η συνέχεια έμελλε να είναι καθηλωτική μιας και για κάθε καλάθι τον Athens οι Miners είχαν την απάντηση μέχρι το 49-49, από τις βολές του Παπαδόγιαννη. Κάπου εκεί οι Athens έτρεξαν ένα σερί 0-6 δια πυρός και σιδήρου, με τους Αϊβαλιώτη και Τσίπρα να πετυχαίνουν εντυπωσιακά καλάθια με ατομικές ενέργειες και τον Κούρτη να ευστοχεί σε 2 από τις 4 βολές που εκτέλεσε σημειώνοντας το 50-55 29,9’’ πριν το τέλος του αγώνα. Παρ’ ολ’ αυτά οι Miners δεν είχαν πει την τελευταία τους λέξη και μείωσαν αρχικά σε 53-55 με τρίποντο του Σακαράκη 24,8’’ πριν το φινάλε. Ο ίδιος κέρδισε το αντιαθλητικό επιθετικό φάουλ στην προσπάθεια των Athens να επαναφέρουν την μπάλα, αλλά ευστόχησε μόνο στη μία βολή κάνοντας το 54-55 23,8’’ πριν το τέλος. Οι Miners όμως είχαν δική τους την κατοχή εξαιτίας του αντιαθλητικού φάουλ, αλλά ο Πασαλάρης έκανε νέο επιθετικό φάουλ στα 20,9’’, δίνοντας την κατοχή στους αντιπάλους. Μετά το time out ο Τσίπρας υποδέχτηκε την μπάλα, αλλά πάτησε την πλάγια γραμμή υπό την πίεση των Miners και τους έδωσε νέα επίθεση 19,8 δευτερολέπτων. Οι Miners θέλησαν να εξαντλήσουν το χρόνο και να επιτεθούν στο τέλος, όμως το τρίποντο υπό πίεση του Σακαράκη δεν βρήκε στόχο και o Θεοδώρου μάζεψε το αμυντικό ριμπάουντ και κλείδωσε τη νίκη των Supergrungers με ένα πόντο.

Πρώτος σκόρερ του αγώνα ήταν ο Σακαράκης με 18 πόντους και τον ακολούθησε ο Παπαδόγιαννης με 17. Από την άλλη για τους νικητές το σκορ μοιράστηκε με τους Κατσαμπάνη, Τσίπρα και Παπαδάκη να πετυχαίνουν από 10 πόντους, ενώ ακολούθησαν ο Κούρτης με 9 και ο Αϊβαλιώτης με 8.