40.9%
40.0%
35.5%
43.2%

Η Partouzan κατάφερε να επικρατήσει των Miners με το τελικό 63-74 στην 8η στροφη της Silver League, σε ένα ματς όπου η Partouzan είχε από το ξεκίνημα το πάνω χέρι. Οι νικητές μπήκαν πολύ δυναμικά, όμως οι Miners ισοφάρισαν στην πρώτη περίοδο στο 15-15. Εκεί, η διαφορά ανέβηκε μέχρι και τους 17 πόντους στο 3ο δεκάλεπτο για την Partouzan, με τους Miners να μην παρατούν το παιχνίδι, μειώνοντας μέχρι και στους 9 πόντους στο 4ο δεκάλεπτο (53-62). Η Partouzan διατήρησε την ψυχραιμία της και δεν επέτρεψε να περάσει μπροστά η ομάδα των Miners με αποτέλεσμα να φεύγουν με το ροζ φύλλο στις αποσκευές τους από το κλειστό της Νήαρ Ήστ.

Έναρξη του παιχνιδιού, με την Partouzan να πατά πολύ δυναμικά στο παρκέ, αφού με δίποντα των Καρατζά και Ρηγανάκο αλλά και τρίποντο του Καραδήμα θα κάνει το αρχικό 0-7. Οι Miners θα απαντήσουν με ένα σερί 12-2 για να πάρουν το προβάδισμα με το σκορ να διαμορφώνεται σε 12-9. Εκεί, ο Λεκός Φ. με 2 τρίποντα θα δώσει εκ νέου κεφάλι στο σκορ στη Partouzan για το 12-15, ενώ το δεκάλεπτο θα σφραγίσει με τρίποντο-απάντηση ο Τζαβάρας για την ισοφάριση στο 15-15.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, η Partouzan θα τρέξει ένα γρήγορο σερί 3-10 και θα ανοίξει τη διαφορά στους 7 πόντους για το 18-25, ο Σκλαβενίτης με 2/2 βολές θα μειώσει σε 20-25, ενώ η Partouzan θα φτάσει την διαφορά ξανά σε διψήφιο αριθμό, αφού με 5 πόντους του Λεκού Φ. και 2 του Καραδήμα θα διαμορφώσει το 20-32 στο ματς. Στη συνέχεια, ο Σκλαβενίτης με μακρινό τρίποντο θα μειώσει σε 23-32, ο Λεκός Χ. με δίποντο και ο Τρανούδης με βολή θα κάνουν το 23-35, ενώ οι Miners με 2 δίποντα του Παπαδόγιαννη και τρίποντο του Μόνου θα ροκανίσουν τη διαφορά στους 5 πόντους. Το ημίχρονο θα σφραγίσει με δύσκολο δίποντο στη λήξη ο Τρανούδης, στέλνοντας τις 2 ομάδες στα αποδυτήρια με το σκορ στο 30-37 για την Partouzan.

Στην επιστροφή των ομάδων, ο Σκλαβενίτης με τρίποντο θα μειώσει σε 33-37, ο Ρηγανάκος με δίποντο θα κάνει το 33-39, με τον Κυμηγόπουλο να μειώνει με κοντινό σουτ σε 35-39 και στους 4 πόντους την αναμέτρηση. Εκεί, η Partouzan με 4 τρίποντα και 1 βολή από τους Λεκό Χ, Τρανούδη, Καραδήμα και Ρηγανάκο θα ανοίξει την ψαλίδα της διαφοράς στους 17 πόντους για το 35-52, ο Ανδρεαδάκης θα μειώσει με δικό του τρίποντο σε 38-52, ενώ ο Καραδήμας με νέο τρίποντο θα απαντήσει για το 38-55. Οι Miners θα μειώσουν στη συνέχεια με δύσκολο δίποντο του Παπαδόγιαννη και 2/4 βολές των Γριμάνη και Τζαβάρα, όμως ο Καραδήμας με τον 4ο τρίποντό του έπειτα από πολύ ωραία κυκλοφορία της μπάλας από την Partouzan θα διαμορφώσει το 42-58. Το δεκάλεπτο, θα κλείσει με δίποντο από μέση απόσταση ο Παπαδόγιαννης, μειώνοντας το ματς σε 44-58.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, ο Καρυοφίλλης με γωνιακό τρίποντο θα κάνει το 44-61, όμως οι Miners με ένα σερί 7-0 θα καταφέρουν να μειώσουν το ματς σε 51-61 με 2 δίποντα του Σιούτη και τρίποντο του Σκλαβενίτη. Εκεί, η Partouzan θα βρει σκορ με ένα σερί 4-10 για το 55-71, ο Σκλαβενίτης και ο Σιούτης με 2 δίποντα θα μειώσουν σε 59-71, με τον Καρατζά να ευστοχεί σε δίποντο στη ρακέτα, κάνοντας το 59-73 στο ματς. Με δίποντο θα απαντήσει και ο Σιούτης για το 61-73, με βολή του Καρατζά θα γίνει το 61-74, ενώ το τελικό σκορ θα γράψει με lay up ο Σκλαβενίτης για το τελικό 63-74.

Πολυτιμότερος παίκτης του παιχνιδιού αναδείχθηκε ο Δημήτρης Καραδήμας ο οποίος σταμάτησε στους 14 πόντους, ενώ παράλληλα μάζεψε 5 ριμπάουντ και μοίρασε 1 ασίστ, για να συγκεντρώσει 14 βαθμούς στην κλίμακα αξιολόγησης. Επίσης σε καλή βραδιά βρέθηκαν οι Φάνης Λεκός και Καρατζάς, ενώ από τους Miners ξεχώρισε η προσπάθεια των Σκλαβενίτη και Σιούτη.