20.0%
54.5%
27.3%
34.8%

Οι Red-Dicolo πέρασαν με άριστα το τεστ κόντρα στους Miners, που έχουν μια από τις πιο σκληρές άμυνες της Silver, με τελικό σκορ 60-52. MVP του αγώνα ήταν ο Περικλής Τσαπατάκης με 23 πόντους, 7 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 4 κλεψίματα και 1 τάπα.

Στην πρώτη περίοδο οι Red-Dicolo έκαναν πολύ δυνατό ξεκίνημα, πήραν προβάδισμα και το διατήρησαν σε όλη τη διάρκεια. Από ένα τρίποντο οι Τσαπατάκης, Boboric και Κρίκας για το 9-0, με τον Τουμπακάρη να σημειώνει το 9-2 και τον Boboric να βάζει γκολ φάουλ για το 12-2. Τουμπακάρης και Σακαράκης έκαναν το 12-5, για να ακολουθήσει ένα 5-0 από Λαουρδέκη, Τσαπατάκη και Boboric για το 17-5. Το τελικό 17-9 της περιόδου σημειώθηκε από 4 πόντους του Σακαράκη.

Στη δεύτερη περίοδο οι Miners βρήκαν ρυθμό στην επίθεση, όμως οι Red-Dicolo δεν τους επέτρεψαν να πάρουν προβάδισμα. Σιούτης, Μόνος και Γιαννάκης μειωσαν σε 17-15, για να κάνει ο Τσαπατάκης το 19-15 και ο Τζαβάρας το 19-17. Κρίκας, Boboric και Κλωνάρης έκαναν το 24-17 και ο Ραπτης μείωσε σε 24-19. Κρίκας και Boboric έβαλαν από ένα καλάθι για το 28-19, ο Χρονοπουλος μείωσε σε 28-21 και ο Λαουρδέκης ανέβασε ξανά στους 9(30-21). Καλάθι του Ράπτη για το 30-23,απαντηση ο Boboric για το 32-23 και τρίποντο από τον Σακαράκη για το τελικό 32-26 του ημιχρόνου.

Στην τρίτη περίοδο οι Miners μπήκαν φωτιά, πήραν προβάδισμα, όμως οι Red-Dicolo γρήγορα ξύπνησαν και πήραν ξανά κεφάλι στο σκορ. Πασαλάρης, Γιαννάκης και Σακαράκης έκαναν το 32-35, για να απαντήσουν οι Red-Dicolo με Τσαπατάκη και Boboric σε 39-35. Στον πόντο μείωσε ο Τζαβάρας κάνοντας το 39-38 και τρίποντο ο Τσαπατάκης για το 42-38. Χρονοπουλος και Τζαβάρας ισοφάρισαν σε 42-42 και ακολούθησε ένα καλάθι του Δημητρίου και ένα του Χρονόπουλου για το 44-44. Το τελικό 47-44 του δεκαλέπτου σημειώθηκε στο μπαζερ από τον Τσαπατάκη.

Στην τελευταία περίοδο οι Miners μειωσαν μέχρι και στον πόντο, όμως σε εκείνο το σημείο οι Red-Dicolo ήταν πιο ψυχραιμοι και κατάφεραν να χτυπήσουν το ματς. Ο Κρίκας έβαλε τρίποντο για το 50-44, για να απαντήσουν οι Τουμπακάρης και Σακαράκης με 0-5 για το 50-49. Τσαπατάκης και Κρίκας έκαναν άλλο ένα σερί, που έφτασε το 7-0 και έδωσαν προβάδισμα με 8 στους Red-Dicolo (57-49). Σιούτης και Τζαβάρας μειωσαν σε 57-52 και οι Θειακούλης και Κλωνάρης σημείωσαν το τελικό 60-52 του αγώνα.

Για τους νικητές, πέρα από τον Τσαπατάκη, πολύ καλή εμφάνιση έκανε και ο Boboric, ενώ επίσης καλός ήταν και ο Κρίκας. Για τους Miners ξεχώρισαν οι Σακαράκης και Τζαβάρας.