31.3%
47.5%
36.7%
45.5%

Ένα τρομερό ντέρμπι μεταξύ των Glory Road και των Monstars με το ροζ φύλλο να καταλήγει στον Καλλιτσάντση και την παρέα του με τελικό σκορ 78-72. MVP του αγώνα ήταν ο Γιάννης Σεϊμένης με 36 πόντους, 13 ριμπάουντ,, 1 ασίστ, 1 κλέψιμο και 3 τάπες. Από την άλλη ο Δεσπότου ήταν εξαιρετικός με 34 πόντους,1 ριμπάουντ και 2 ασίστ.

Στην πρώτη περίοδο οι Glory Road είχαν κλείσει καλά την άμυνα τους και με συνδυασμό το ότι μπροστά έτρεχαν όταν είχαν προϋποθέσεις κατάφεραν να πάρουν ένα μικρό προβάδισμα. Ο Γαλανόπουλος έκανε το 0-2, ο Καμάρα μείωσε σε 1-2 και ξανά καλάθι ο Γαλανόπουλος για το 1-4. Καλλιτσάντσης και Σεϊμένης έκαναν ένα 7-0 για το 8-4, ο Δεσπότου έβαλε μια βολή για το 8-5 και ακολούθησε ένα 5-0 από Σεϊμένη και Καμάρα για το 13-5. Παναγιώτου και Θεοδωρακόπουλος μειωσαν σε 13-8 και οι Χαμντάν και Καμάρα ανέβασαν στο 16-8. Το τελικό 16-11 της περιόδου το σημείωσε ο Δεσπότου με μια βολή και ένα καλάθι.

Στην δεύτερη περίοδο οι Monstars μπήκαν πολύ πιο δυνατά, εσφιξαν την άμυνα τους και μπροστά είχαν πολυφωνια και ευτυχία. Δεσπότου και Θεοδωρακόπουλος μειωσαν σε 16-15, ο Σεϊμένης απάντησε για το 18-15 και ακολούθησε ένα 0-7 από Δεσπότου και Γαλανόπουλος για το 18-22. Σε 20-22 μείωσε ο Σεϊμένης και ξανά ένα μικρό σερί από Γαλανόπουλο και Δεσπότου για το 20-27. Σε 21-27 μείωσε ο Σεϊμένης, ο Καράμπαλης ανέβασε στους 8(21-29), αλλά οι Καμάρα και Σεϊμένης γρήγορα μειωσαν σε 24-29. Καλάθι από τον Δεσπότου για το 24-31 και απάντηση από τον Καμάρα για το 26-31. Ένα 0-4 δια χειρός Θεοδωρακόπουλου για το 26-35 και γκολ φάουλ από τον Σεϊμένη για το τελικό 29-35 του ημιχρόνου.

Στην τρίτη περίοδο οι Glory Road μπήκαν δυνατά και έφτασαν γρήγορα στην ισοφάριση, όμως οι Monstars βρήκαν ξανά τον καλό τους ρυθμό και πήραν πάλι κεφάλι στο σκορ. Ο Θεοδωρακόπουλος σημείωσε το 29-37, για να ακολουθήσει ένα 8-0 από Καμάρα και Σεϊμένη για το 37-37. Δεσπότου και Αγγέλης έκαναν ένα 0-5 για το 37-42, ο Χαμντάν μείωσε σε 40-42 και ο Παναγιώτου έβαλε 2/2 βολές για το 40-44. Τρίποντο από τον Καλλιτσάντση για το 43-44 και από ένα καλάθι οι Θεοδωρακόπουλος και Καμάρα για το 45-46. Δεσπότου και Αγγέλης έκαναν ένα 0-6 για το 45-52, ο Σαχτούρης μείωσε σε 46-52 και ακολούθησε άλλο ένα 0-5 από Παναγιώτου και Δεσπότου για το 46-57. Το τελικό 51-51 του δεκαλέπτου το σημείωσαν με ένα 5-0 οι Σαχτούρης και Σεϊμένης.

Στην τελευταία περίοδο οι Glory Road εσφιξαν τα δόντια, καταπολέμησαν την κούραση και εκμεταλλευτηκαν το foul out του Γαλανόπουλου 5.30 λεπτά πριν τη λήξη του ματς για να πάρουν τη νίκη σε ένα τρομερό φινάλε. Ο Δεσπότου σημείωσε το 51-60 και ο Καμάρα απάντησε για το 53-60. Καλάθι-καλάθι συνεχίστηκε το ματς μέχρι το 57-66,οπου ο Καμάρα έβαλε ένα γκολ φάουλ για το 60-66 και ο Θεοδωρακόπουλος απάντησε σε 60-68. Ένα 7-0 από Καλλιτσάντση και Καμάρα για το 67-68, για να ακολουθήσει ένα γκολ φάουλ από τον Θεοδωρακόπουλο για το 67-71. Σεϊμένης και Καμάρα απάντησαν με 5-0 και έβαλαν μπροστά με 72-71 τους Glory Road με 2.40 να μένουν. Στην επόμενη επίθεση ο Θεοδωρακόπουλος θα κερδίσει ένα φάουλ και θα βάλει 1/2 βολές για το 72-72 με 2.27 να μένουν. Γρήγορο καλάθι από τον Σεϊμένη και 74-72. Λάθος στην επόμενη επίθεση οι Monstars, αλλά λάθος και οι Glory Road. 0/2 βολές για τους Monstars με 1.41 να μένει, αλλά ξανά γρήγορο λάθος από τους Glory Road. Αστοχο mid range σουτ από τους Monstars στην συνέχεια και βολές για τον Σεϊμένη με 1.15 να μένει. Έβαλε 1/2 και σημείωσε το 75-72. Κάνα αστοχο σουτακια από τους Monstars και ριμπάουντ από τον Σεϊμένη με 57″ να μένουν. Θα κάνει ένα drive ο Γιάννης και θα πάει ξανά στη γραμμή των βολών, θα βάλει και τις δύο και θα γράψει το 77-72 με 35″ να μένουν. Αστοχο τρίποντο από τους Monstars, επιθετικό ριμπάουντ και βολές στη συνέχεια, όμως δεν θα μπει καμία από τις δύο με 26″ να μένουν. Στον Σαχτούρη έκαναν φάουλ πολύ γρήγορα οι Monstars, εκείνος δεν έβαλε καμία όμως έκλεψε την απροσεχτη πάσα του Παναγιώτου, πήγε ξανά για βολές και έβαλε 1/2 για το 78-72 με 16″ να μένουν. Στη συνέχεια ο Σεϊμένης θα μπλοκάρει το σουτ του Θεοδωρακόπουλου, η μπάλα βγήκε, οι Monstars έκαναν άλλο ένα σουτακι, που ούτε αυτό ήταν ευστοχο και έτσι το ματς έληξε με το 78-72 που είχε σημειωθεί λίγο νωρίτερα.

Πέρα από τον Σεϊμένη, καταπληκτική εμφάνιση έκανε και ο Καμάρα, όπως επίσης πολύ καλός και ψυχραιμος ήταν ο Καλλιτσάντσης για τους Glory Road. Για τους Monstars εξαιρετικός ήταν ο Δεσπότου, όπως επίσης καλοί ήταν οι Θεοδωρακόπουλος και Γαλανόπουλος.