22.2%
58.1%
31.7%
38.1%

Οι Ακαδημίες Red-dicolo κέρδισαν με 68-62 τους MyRema State Warriors στο δεύτερο παιχνίδι της σειράς, για να κάνουν το 2-0 και να πάρουν την πρόκριση για τα προημιτελικά. Μεγάλο ματς με 22 πόντους από τον Αντωνίου, με τον Χαχάμη Β. να είναι εξίσου καλός και τον Μακρή με τον Χαχάμη Α. να ακολουθούν για να μείνει ζωντανή η ομάδα τους στην υπεράσπιση του τίτλου της.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τον Σταυρίδη να σκοράρει για να απαντήσει ο Αντωνίου ως το 5-4 και να έρθει μετά ο Μακρής για το 10-4 της ομάδας του. Ίσσαρης και Σπυρόπουλος μείωσαν σε 10-8, με τον Γρίβα να γράφει το 12-8, αλλά τον Βερύκιο να απαντά με καλάθι και φάουλ και τους Μπακάλη και Μαυρωνά να βάζουν μπροστά τους MyRema State Warriors με 12-15. Ο Βερύκιος αποβλήθηκε με δύο τεχνικές ποινές και ο Μακρής έβαλε μια βολή για το 13-15. Ο Αντωνίου ισοφάρισε, με το δεκάλεπτο να κλείνει στο 16-16 και τον Μαυρωνά να γράφει το 16-18 στη 2η περίοδο. Ο Αντωνίου έγραψε το 19-18 της ομάδας του, με τον Μπακάλη και τον Μαυρωνά να βάζουν ξανά μπροστά τους MyRema State Warriors, 19-23. Ο Μακρής μείωσε με βολές, αλλά ο Ίσσαρης έγραψε το 21-25, στο τελευταίο σημείο που είχαν προβάδισμα στο ματς οι MyRema State Warriors. Οι Ακαδημίες Red-dicolo απάντησαν με 14-0 σερί από τον Χαχάμη Β., τον Αντωνίου, τον Μακρή και τον Χαχάμη Α. για να πάνε από το -4 στο +10 του 35-25, με το ημίχρονο να κλείνει από μια βολή του Μαυρωνά με 35-26.

Στην επανάληψη ο ίδιος σκόραρε για το 35-28, με τον Γρίβα να γράφει το 39-28. Ο Μαυρωνάς απάντησε και πάλι, με τον Χαχάμη Β. να γράφει τρίποντο και τον Μπακάλη να τον μιμείται, 42-33. Ο Μακρής σκόραρε για το 44-33, με τον Σπυρόπουλο να γράφει το 44-35. Ο Αντωνίου έγραψε το 5ο του τρίποντο για το 47-35 της ομάδας του, με τον Σπυρόπουλο να μειώνει ξανά. Με 2/2 βολές ο Χαχάμης Β. έφερε το ματς στο 49-37, με τον Μαυρωνά να γράφει τρίποντο. Ο Χαχάμης Β. τον μιμήθηκε, με το δεκάλεπτο να λήγει από τον Παληβογιάννη στο 53-42.

Στην 4η περίοδο ο Μπακάλης με τον Σταυρίδη και τον Μαυρωνά μείωσαν σε 53-50 ολοκληρώνοντας ένα 0-10 για την ομάδα τους. Τριανταφύλλου και Χαχάμης Β. έφεραν το ματς στο 57-50, με τον Μαυρωνά και τον Σταυρίδη να μειώνουν ξανά στο σουτ, 57-54. Ο Χαχάμης Β. είχε 2/2 βολές, με τον Μαυρωνά να γράφει τρίποντο με 2:39 για το φινάλε για το 59-57. Ο Χαχάμης Β. ήταν και πάλι εύστοχος από τη γραμμή, ενώ μετά από μια ασίστ του ο Χαχάμης Α. έγραψε το 63-57 για να γράφει τρίποντο ο Αντωνίου για το 66-57. Ο Σπυρόπουλος απάντησε, με τον Μαυρωνά να γράφει τρίποντο στα 50 δευτερόλεπτα για το 66-62. Οι Ακαδημίες Red-dicolo είχαν 0/2 βολές αλλά πήραν το επιθετικό ριμπάουντ και ο Χαχάμης Β. από τη γραμμή έγραψε το 67-62. Οι MyRema State Warriors αστόχησαν σε τρία σουτ με συνεχόμενα επιθετικά ριμπάουντ, για να βάλει μια βολή ο Χαχάμης Α. στα 25 δευτερόλεπτα και το 68-62 να είναι και το τελικό σκορ στον αγώνα.

Για τους νικητές ο Αντωνίου είχε 22 πόντους με 6/11 τρίποντα, ο Χαχάμης Β. 19 πόντους, 10 ριμπάουντ, 6 ασίστ, ο Χαχάμης Α. 7 πόντους, 21 ριμπάουντ, 4 ασίστ, ο Μακρής 12 πόντους, ο Γρίβας 6 πόντους, 10 ριμπάουντ. Για τους MyRema State Warriors ο Μαυρωνάς είχε 24 πόντους, 5 ριμπάουντ, ο Μπακάλης 11 πόντους, 7 ασίστ, ο Σταυρίδης 8 πόντους, 9 ριμπάουντ, ο Σπυρόπουλος 8 πόντους, 10 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα.