11.1%
38.9%
35.4%
30.0%

Σε ένα ματς, το οποίο πέρα από ντέρμπι στα χαρτιά, ήταν ντέρμπι και στο παρκέ, οι Μπίρι Μπίρι κάνοντας μια τρομερή τελευταία περίοδο κατάφεραν να πάρουν ένα μεγάλο ροζ φύλλο κόντρα στους MyRema State Warriors με 46-50. MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Γιάννης Βέργος με 18 πόντους, 18 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 2 κλεψίματα και 3 τάπες.

Στο πρώτο δεκάλεπτο Κοσμάς και Βέργος ξεκίνησαν το ματς με 0-4 για τους Μπίρι Μπίρι, οι Κυριάκου και Μενάγιας απάντησαν με 8-0 σερί και έβαλαν μπροστά τους MyRema State Warriors με 8-4, 8-6 με καλάθι του Βέργου, 10-6 ο Μενάγιας, 10-9 με τρίποντο του Τάτση, 12-9 από τον Κούδα, 12-13 με ένα καλάθι του Βέργου και ένα του Τάτση, 14-13 ο Σουρλάς, 14-16 ξανά από τους Βέργο και Τάτση, 16-16 με καλάθι του Κούδα και 0-5 σερί οι Τάτσης και Χαραλαμπόπουλος για το τελικό 16-21 της πρώτης περιόδου.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο Παναγιωτόπουλος, Κυριάκου και Κούδας ισοφάρισαν σε 21-21, 21-22 με μια βολή του Βέργου, 23-22 από τον Μενάγια, 23-24 ο Βέργος ξανά, 26-24 με τρίποντο του Κούδα, 26-26 με απάντηση του Βέργου, 27-26 ο Τσαμαρδίνος, 27-29 με τρίποντο του Χαραλαμπόπουλου και καλάθι από τον Κούδα για το τελικό 29-29 του ημιχρόνου.

Στο τρίτο δεκάλεπτο Τζανετάκης, Βέργος και Πετάκος έδωσαν προβάδισμα στους Μπίρι Μπίρι με 29-34, οι Μενάγιας και Κυριάκου απάντησαν με ένα καλάθι ο καθένας για το 33-34, 33-36 με σουτ μέσης απόστασης από τον Τζανετάκη, 37-36 με δύο συνεχόμενα καλάθια του Κούδα, 37-38 ξανά με σουτ του Τζανετάκη και νέο 4-0 οι Κούδας και Παναγιωτόπουλος για το τελικό 41-38 της τρίτης περιόδου.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο ο Παναγιωτόπουλος έβαλε καλάθι για το 43-38, οι Κοσμάς, Βέργος, Πετάκος και Τάτσης απάντησαν με 0-9 σερί και έβαλαν μπροστά την ομάδα τους με 43-47, 46-47 με τρίποντο του Μενάγια, για να απαντήσουν στη συνέχεια οι Μπίρι Μπίρι με ένα καλάθι του Βέργου και μια βολή του Πετάκου για να γράψουν το τελικό 46-50 του παιχνιδιού.

Για τους Μπίρι Μπίρι, πέρα από τον Βέργο, πολύ καλό ματς έκανε και ο Τάτσης με 13 πόντους, 6 ριμπάουντ και 2 ασίστ. Για τους MyRema State Warriors ξεχώρισε ο Κούδας με 17 πόντους, 13 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 2 κλεψίματα.