16.7%
70.6%
39.5%
16.7%

MyRema S.W. vs Νίκαια 59-52. Nτέρμπι με πολύ ένταση και δυνατές μάχες κάτω από τα καλάθια. Η Νίκαια μπήκε πολύ δυνατά και πήρε διψήφια διαφορά στο πρώτο ημίχρονο 18-29,το δεύτερο άνηκε στους νικητές που ανέτρεψαν την κατάσταση και στα τελευταία (2:30) πέρασαν μπροστά στο σκορ και πήραν τη νίκη.Mvp του αγώνα ο εκπληκτικός Κυριάκου με 20 πόντους, 22 ριμπάουντ,3 ασίστ, 3 κλεψίματα και 3 κοψίματα.

Το ματς ξεκίνησε με εύστοχο σουτ από την γωνιά ο Πέτρου 2-0 για τους My Rema State. Η Νίκαια πέρασε μπροστά στο σκορ με 2-5 ,ο Μάλλης με σουτ από την γωνιά, 1/2 βολές ο Σιμιντζής Βλάσης και με 2/2 βολές ο Κοτσοβόλης. Ο Σπυρόπουλος με Hook το 4-5 και ο Σιμιντζής Βλάσης με σουτ,ο Κοτσοβόλης ύστερα από επιθετικό ριμπάουντ σκόραρε και με λει-απ ο στον αιφνιδιασμό ο Σιμιντζής Βλάσης, το σκορ έγινε 4-11.Ο Μπακάλης με σουτ από το High post μείωσε σε 6-11 και ο Μηλιώτης με σουτ το 6-13.Ύστερα από επιθετικό ριμπάουντ σκόραρε ο Κυριάκου το 8-13 και ο Κοτσοβόλης με Hook και ο Χατζηαντωνίου με 2/2 βολές έγινε το 8-17.Το δεκάλεπτο τελείωσε με 10-17 με καλάθι από επιθετικό ριμπάουντ ο Κυριάκου.

Δεύτερο δεκάλεπτο και ο Καϊτατζής με ντραιβ και ο Σιμιντζής Βλάσης με coast to coast έγραψαν το 10-21 για την Νίκαια. Από το low post σκόραρε ο Πεδακάκης το 12-21 για τους My Rema State. Ο Σιμιντζής Βλάσης με γκολ φάουλ πέτυχε το 12-24 και ο Σπυρόπουλος και ο Κυριάκου μείωσαν σε 16-24.Ο Μάλλης με τρίποντο πέτυχε το 16-27 και ο Σπυρόπουλος με σουτ από την γωνιά το 18-27.Το δεκάλεπτο τελείωσε 18-29 με ντραιβ ο Σιμιντζής Βλάσης.

Τρίτο δεκάλεπτο και ο Κυριάκου με σουτ και με 1/2 βολές μείωσε 21 -29 για τους My Rema State. Απάντησε με τρίποντο ο Σιμιντζής Βλάσης 21-32 για την Νίκαια. Απάντησε και ο Κυριάκου με τρίποντο, 2/2 βολές ο Ίσσαρης και ο Πεδακάκης με καλάθι από ντραιβ και το σκορ έγινε 28-32. Ο Χατζηαντωνίου με 1/2 βολές το 28-33 και ο Κυριάκου με 4 πόντους του και ο Σπυρόπουλος με λει-απ έγραψαν το 34-33.Ο Καϊτατζής με 1/2 βολές και ο Σιμιντζής Βλάσης με σουτ σκόραραν το 34-36 και ο Πεδακάκης με 1/2 βολές το 35-36.Χωρίς τον Σιμιντζή Βλάση που αποβλήθηκε με 5 φάουλ, η Νίκαια με σουτ ο Καϊτατζής έγραψε το 35-38.Ύστερα από επιθετικό ριμπάουντ σκόραρε ο Κυριάκου, με floater ο Πέτρου και με 1/2 βολές ο Πεδακάκης έγραψαν το 40-38.Το δεκάλεπτο τελείωσε με την Νίκαια να ξαναπαίρνει το προβάδισμα με 4 πόντους του Χατζηαντωνίου 40-42.

Τελευταίο δεκάλεπτο και ο και ο Σιμιντζής Κυριάκος με σουτ πέτυχε το 40-44 για την Νίκαια. Απάντησαν οι My Rema State και πέρασαν μπροστά στο σκορ με 45-44 με 2/2 βολές ο Κυριάκου και με τρίποντο ο Αηδόνης. Ο Χατζηαντωνίου με 2/2 βολές το 45-46 και ο Αηδόνης με 1/1 βολή (τεχνική ποινή) ισοφάρισε 46-46.Ο Μάλλης με 2/2 βολές το 46-48 και ο Αηδόνης με νέο τρίποντο το 49-48.Με ντραιβ ο Χατζηαντωνίου πέτυχε το 49-50 και ο Πέτρου με γκολ φάουλ το 52-50.Ο Καϊτατζής έφερε το ματς στα ίσα 52-52(2:58).Οι My Rema State με σερί 7-0 έγραψαν το τελικό 59-52 με καλάθι από επιθετικό ριμπάουντ ο Σπυρόπουλος (2:23)και ο Ίσσαρης (1:36)με καλάθι από επιθετικό ριμπάουντ και με σουτ (1:05)και με 1/2 βολές ο Μπακάλης (0:39).
Για τους νικητές ξεχώρισαν ακόμα ο Αηδόνης με 7 πόντους, 2 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 4 κλεψίματα και ο Ίσσαρης με 6 πόντους, 6 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 1 κόψιμο.
Για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Σιμιντζής Βλάσης με 17 πόντους, 4 ριμπάουντ και 1 ασίστ και ο Μάλλης με 7 πόντους, 7 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 2 κλεψίματα.