15.4%
35.7%
35.7%
19.2%

Πρεμιέρα με ένα ντέρμπι γεμάτο ένταση και όμορφο μπάσκετ στο παιχνίδι ανάμεσα στους Ξεφτιλάιζερς και την Oklaχώμα Thunder, με νικήτρια ομάδα να αναδεικνύεται εκείνη του Φώτη Τσάπαλου με σκορ 50-61. MVP του αγώνα ήταν ο Φώτης Τσάπαλος με κάνοντας double-double στο ματς με 20 πόντους και 15 ριμπάουντ.

Στο πρώτο δεκάλεπτο το ματς ξεκίνησε με άγριες διαθέσεις επιθετικά, με τις δύο ομάδες να σκοράρουν ανεπάλληλα και την Oklaχώμα στο τέλος να παίρνει ένα μικρό προβάδισμα με τρεις πόντους. Ο Αχιλλέας Τυπάλδος έγραψε το 3-0, 3-3 από τους Τσάπαλο και Τζανάκη, 5-3 ο Μαντανίκας, 5-5 ο Τσάπαλος, 9-5 με ένα γρήγορο 4-0 οι Τσίτσος και Γιώργος Τυπάλδος, 9-10 από τους Τσάπαλο και Μέη, 11-10 ο Μαστορακάκης, 11-16 οι Τσάπαλος και Μέης ξανά, 14-16 από τους Τσίτσο και Μαστορακάκη, 14-18 από τον Τσάπαλο ξανά και μια βολή του Δεδούση για το τελικό 15-18 της περιόδου.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι Ξεφτιλάιζερς ανέβασαν ρυθμό, βρήκαν εύκολους πόντους και κατάφεραν να πάρουν κεφάλι στο σκορ. Ο Τσάπαλος έγραψε το 15-20, 18-20 από τον Δεδούση, 18-22 από τον Σαχινίδη, 25-22 με ένα 7-0 οι Δεδούσης και Μαστορακάκης, 25-24 ο Τσάπαλος, 31-24 οι Τυπάλδος και Δεδούσης, 31-26 ο Μαστορακάκης, 33-26 από τον Δεδούση και δύο βολές από τον Μανιατόπουλο για το τελικό 33-28 του ημιχρόνου.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες πήγαιναν καλάθι καλάθι για αρκετή ώρα, μέχρι που στα τελευταία λεπτά οι παίκτες του Φώτη Τσάπαλου έκαναν ένα μικρό σερί και πήραν ένα μικρό προβάδισμα, το οποίο όμως έπαιξε σημαντικό στην ψυχολογία τους. Ο Τσάπαλος έγραψε το 33-30, 38-30 από τους Μέη και Τυπάλδο, 38-32 ο Σαχινίδης, 40-32 ο Τσίτσος, 40-34 από τον Μέη, 42-34 από τον Δεδούση, 42-39 οι Μανιατόπουλος και Τζανάκη, 43-39 ο Τυπάλδος, 43-46 με ένα 0-7 σερί οι Μανιατόπουλος, Παϊκόπουλος, 45-46 ο Θεοδώρου, 45-48 ο Τζανάκης και 46-48 από τον Μαστορακάκη.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι Ξεφτιλάιζερς έπαθαν ένα μπλακ άουτ, σκοραραν μόλις 4 πόντους κι έτσι έδωσαν την ευκαιρία στην Oklaχωμα να πάρει τελικά τη νίκη και μάλιστα με διψήφια διαφορά. Ο Δεδούσης ισοφάρισε σε 48-48, 48-59 οι Πετρόπουλος, Μέης και Τζανάκης, 50-59 ο Τσίτσος και 50-61 από τον Μέη ξανά για να σημειωθεί το τελικό σκορ του αγώνα.

Για τους νικητές, πέρα από τον Φώτη Τσάπαλο, πολύ καλή εμφάνιση έκαναν επίσης οι Μέης και Μανιατόπουλος. Για τους Ξεφτιλάιζερς ξεχώρισαν οι Δεδούσης, Τσίτσος και Μαστορακάκης.