32.1%
40.0%
46.5%
30.8%

Σε ένα ματς επανάληψη του περσινού τελικού της Division 2, Oklaχώμα Thunder και Glory Road μας χάρισαν ένα πολύ θεαματικό παιχνίδι που κρίθηκε σε λεπτομέρειες, με νικήτρια την ομάδα του Φώτη Τσάπαλου με 82-80. MVP του αγώνα ήταν ο Γιώργος Μάνδυλας με 18 πόντους, 4 ριμπάουντ και 2 ασίστ.

Από το πρώτο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες μας έδειξαν ότι ήρθαν με πολύ καλές διαθέσεις, με το σκορ να πηγαίνει πολύ ψηλά από νωρίς. Σεϊμένης και Σιφναίος ξεκίνησα το παιχνίδι με 0-5, σε 3-5 μείωσε ο Τσάπαλος, 3-7 ο Σάμι Χαμντάν, 6-7 με τρίποντο του Τσιβρά, 6-13 οι Σάμι Χαμντάν, Σεϊμένης και Τσανάκας, 8-13 με δύο βολές ο Μέης, 8-15 ο Σεϊμένης, 11-15 ο Μάνδυλας, 11-18 με δράστες τους Σεϊμένη και Σιφναίο ξανά, 15-18 οι Τσάπαλος και Μάνδυλας, 15-20 ο Σιφναίος, 18-20 οι Τσάπαλος και Τσιβράς, 18-22 ο Σιφναίος, 22-22 ο Ανδρικόπουλος με ένα προσωπικό 4-0 και buzzer beater τρίποντο του Σιφναίου για να κλείσουμε την περίοδο με τους Glory Road μπροστά με 22-25.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι Glory Road έπαιξαν εξαιρετική άμυνα, κράτησαν χαμηλά στο σκορ τον αντίπαλο τους, ενώ εκείνοι σκοραραν με αρκετή συνέπεια με αποτέλεσμα να χτίζουν διψηφια διαφορά στο ημίχρονο. Ο Καλλιτσάντσης έγραψε το 22-27, 25-27 ο Παϊκόπουλος, 25-30 ο Χαμντάν, 30-30 οι Παπαναστασίου και Κουμπής, 30-38 οι Χαμντάν και Σιφναίος, 32-38 ο Παπαναστασίου, 32-44 με ένα 0-6 σερί οι Τσανάκας και Σεϊμένης και καλάθι του Παπαναστασίου στο φινάλε του ημιχρόνου για να μπουν οι δύο ομάδες στα αποδυτήρια με σκορ 34-44.

Στο τρίτο δεκάλεπτο είχαμε μια ακριβώς αντίθετη εικόνα από αυτήν του δεύτερου, με την Oklaχώμα πλέον να κάνει ότι θέλει μέσα στο γήπεδο και τους Glory Road να δείχνουν να μην έχουν λύσεις επιθετικά. Ο Ανδρικόπουλος μείωσε σε 37-44, 37-46 ο Σεϊμένης, 40-46 ο Μάνδυλας, 40-48 ο Τσανάκας, 48-48 με ένα 8-0 σερί οι Τσάπαλος, Ανδρικόπουλος και Μάνδυλας, 48-50 ο Σεϊμένης, 50-50 ο Ανδρικόπουλος ξανά, 50-53 ο Σιφναίος, απάντηση με 13-0 σερί οι Μάνδυλας, Τσιβράς και Τσάπαλος για το 63-53 και 63-56 με ακόμη ένα buzzer beater τρίποντο των Glory Road, αυτήν τη φορά με δράστη τον Βαλτινό.

Στην τελευταία περίοδο η Oklaχώμα μπήκε δυνατά, πήγε την διαφορά στους 14 και όλα έδειχναν πως είχαν καθαρίσει, όμως οι Glory με μπροστάρη τον Σεϊμένη και με κάποια πολύ σημαντικά σουτ από Σιφναίο, Χαμντάν και Καλλιτσάντση έβαλαν φωτιά στο ματς. Τσιβράς, Τσάπαλος και Μέης έγραψαν το 70-56, 70-63 οι Σιφναίος και Σεϊμένης, 73-63 ο Τσιβράς, 73-66 ο Σιφναίος, 76-66 ο Κουμπής, 76-71 με ένα 0-5 του Σεϊμένη, 78-71 ο Μάνδυλας, 78-73 από τον Χαμντάν, 79-73 ο Τσιβράς, 79-76 ο Σεϊμένης, 81-76 ο Μάνδυλας και ένα απίστευτο τρίποντο με άμυνα από τα 9 μέτρα του Καλλιτσάντση για να μειώσει σε 81-79 με 10″ να μένουν. Γρήγορο φάουλ και 1/2 βολές από τον Παπαναστασίου για το 82-79 και παίζοντας ρώσικη ρουλέτα στη συνέχεια η Oklaχώμα έκανε φάουλ στον Σεϊμένη στα 5″ πριν τη λήξη. Ο Γιάννης έγραψε την μία από τις δύο για να μειώσει σε 82-80. Στη συνέχεια ένα φάουλ πάνω στον Τσάπαλο με 2″ να μένουν. Ο Φώτης έχασε την πρώτη και στη συνέχεια για να “λήξει” το παιχνίδι έχασε και την δεύτερη με αποτέλεσμα οι Glory να μαζεύουν το ριμπάουντ και να πετούν απλά την μπάλα δίχως ιδιαίτερη τύχη.

Για την Oklaχώμα, πέρα από τον Μάνδυλα, πολύ καλή εμφάνιση έκαναν επίσης οι Τσιβράς, Τσάπαλος και Ανδρικόπουλος. Για τους Glory road ξεχώρισαν οι Σεϊμένης, Σιφναίος και Σάμι Χαμντάν.